Troska o bioróżnorodność

W ramach naszej polityki środowiskowej zawsze poświęcaliśmy dużą uwagę bioróżnorodności, nawet jeżeli o niej nie wspominaliśmy. Pomimo iż nasza działalność ma niewielki bezpośredni wpływ na bioróżnorodność, staramy się uwzględniać również ten aspekt. Zaczęliśmy poddawać ocenie bioróżnorodność w naszym zakładzie w Nokii, a następnie również w Rosji oraz na naszym torze testowym w Ivalo. W przyszłości planujemy objąć oceną również sieć naszych sprzedawców Vianor oraz tor testowy w Nokii. Kompleksowa analiza w ramach całej grupy ułatwi koordynację wszystkich działań związanych z bioróżnorodnością. Zgodnie z wynikami aktualnej oceny, Nokian Tyres nie ma bezpośredniego wpływu na bioróżnorodność.

Obrazki oznaczone kolorem szarym pokazuję usługi ekosystemowe, z których korzystamy. Należą do nich kauczuk oraz inne surowce niezbędne w naszej działalności, różne źródła energii wykorzystywanej w trakcie produkcji, woda do chłodzenia oraz tereny zajęte przez nasze fabryki i tory testowe.

Środkowa sekcja w kolorze pomarańczowym opisuje najistotniejsze wpływy środowiskowe naszej produkcji, które staramy się minimalizować. Opisuje również usługi ekosystemowe, które za wszelką cenę staramy się utrzymać.

Dolna część opisuje potencjalny wpływ naszej produkcji na bioróżnorodność najbliższego otoczenia. Obrazki prezentują zagrożone gatunki, które żyją w pobliżu naszych zakładów produkcyjnych w mieście Nokia: w dolnym biegu rzeki Nokianvirta żyją boleń pospolity i perłoródka rzeczna, a w pobliżu naszego toru testowego Nokia gniazduje nur rdzawoszyi. Z kolei tor testowy w lapońskim Ivalo znajduje się na żerowiskach reniferów. Podejmujemy wszelkie możliwe działania, by zminimalizować nasz wpływ na środowisko życia tych cennych gatunków. Chcemy mieć udział w utrzymaniu bioróżnorodności i zachowaniu przyrody nienaruszonej dla kolejnych pokoleń.