Nokian Tyres w skrócie

Nokian Tyres w skrócie

Nokian Tyres to najdalej na północ wysunięty producent opon, którego produkty zapewniają spokój i bezpieczeństwo w każdych warunkach. Działamy w oparciu o tradycyjne skandynawskie wartości. Zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i dbałość o środowisko w ramach całego cyklu życia produktu znajdują odbicie w naszych oponach do samochodów osobowych, ciężarowych i przemysłowych. Częścią naszej grupy jest sieć Vianor, specjalizująca się w usługach wulkanizacyjnych i konserwacji pojazdów.

W 2022 roku obrót spółki wyniósł ok. 1,7 miliarda EUR, przy zatrudnieniu na poziomie 3 300 osób. Nokian Tyres jest spółką notowaną na giełdzie Nasdaq Helsinki. 

Obszary działalności

Rozwijamy i produkujemy wysokiej jakości opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Najbardziej znane są nasze innowacyjne rozwiązania stosowane w oponach zimowych, którym wszakże w niczym nie ustępują opony letnie i uniwersalne. Jesteśmy wiodącym producentem specjalnych opon przemysłowych, przede wszystkim do maszyn leśnych, rolniczych, portowych oraz górniczych. Częścią naszej grupy jest sieć Vianor, specjalizująca się w usługach wulkanizacyjnych i konserwacji pojazdów.

Obecność na rynkach

Marka Nokian Tyres ma silną pozycję w państwach nordyckich, natomiast rynek europejski i północnoamerykański wciąż mają dla nas duży potencjał wzrostu. Nasze innowacyjne, pionierskie produkty, najwyższa jakość usług i rozwinięta sieć dystrybucji pomagają nam zwiększać swój udział na kolejnych rynkach. W perspektywie długoterminowej chcemy być obecni we wszystkich krajach, w których korzysta się z opon zimowych.

Produkcja

Kluczowe produkty produkowane są w naszych fabrykach w fińskim mieście Nokia oraz w mieście Dayton w USA. Wybrane produkty powstają w fabrykach naszych kontrahentów, w których jakość produkcji w pełni odpowiada najwyższym standardom spółki Nokian Tyres.

Historia Nokian Tyres

Nokian Tyres plc została założona w 1988 r. ale w jej korzenie sięgają 1898 roku, kiedy powstał zakład Suomen Gummitehdas Oy (Finnish Rubber Factory).

1898
Powstają Fińskie Zakłady Gumowe - Finnish Rubber Works.
1934
Fabrykę opuszcza pierwsza na świecie opona zimowa do samochodów ciężarowych - opona pogodowa.
1995
Nokian Tyres plc debiutuje na Helsińskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
2015
Pierwsza na Świecie opona zimowa Nokian WR SUV 3 klasyfikowana jako AA na etkiecie UE
2018
Czołowy producent opon już od 120 lat
2020
Rozpoczęcie produkcji w trzeciej fabryce Nokian Tyres w Dayton, USA