Innowacje na rzecz bardziej ekologicznej przyszłości

DO ROKU 2030 50% WSZYSTKICH SUROWCÓW WYKORZYSTYWANYCH W PRODUKCJI OPON NOKIAN TYRES BĘDZIE POCHODZIŁO Z RECYKLINGU LUB ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH.

Zawsze mieliśmy duże ambicje.

W 1934 r. wynaleźliśmy pierwszą na świecie oponę zimową, która chroniła ludzi w trudnych warunkach skandynawskiej zimy. Od tamtego dnia prowadzimy działania na rzecz lepszej przyszłości. Od dziesięcioleci oferujemy innowacyjne rozwiązania dla kierowców na całym świecie kierujących pojazdami we wszystkich porach roku. Nasza pasja do innowacji i miłość do naszego północnego domu sprawiają, że jesteśmy zaangażowani w tworzenie najbardziej zaawansowanych technicznie opon zimowych, letnich i całorocznych bez uszczerbku dla środowiska naturalnego.

Wierzymy, że poprzez wszystkie nasze działania możemy przyczynić się do ogólnego dobrostanu naszej planety i wszystkiego, co na niej żyje. Dlatego też wyznaczyliśmy sobie ambitny cel: do 2030 roku 50% wszystkich surowców wykorzystywanych w naszych oponach będzie pochodzić z recyklingu lub odnawialnych źródeł energii.

UMOŻLIWIENIE ŚWIATU PROWADZENIA POJAZDÓW W SPOSÓB BARDZIEJ INTELIGENTNY, NIE TYLKO W CELU POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH, ALE TAKŻE POPRAWY JAKOŚCI OTACZAJĄCEGO NAS ŚWIATA

BYLIŚMY PIERWSZĄ FIRMĄ PRODUKUJĄCĄ OPONY, KTÓRA WYZNACZYŁA OPARTE NA NAUKOWYCH PODSTAWACH CELE W ZAKRESIE REDUKCJI EMISJI CO2.

RYGORYSTYCZNE TESTY NAJBARDZIEJ BEZPIECZNYCH OPON W NASZYCH OŚRODKACH BADAWCZYCH W LAPONII I HISZPANII.

ENERGIA ODNAWIALNA WYKORZYSTYWANA W NASZYCH ZAKŁADACH PRODUKCYJNYCH I BADAWCZYCH.

OPÓR TOCZENIA OBNIŻONY ŚREDNIO OD 2013 R. O 8,5 % = SPALINY Z 65 000 SAMOCHODÓW.

NOKIAN TYRES GREEN STEP TO NAJBARDZIEJ PRZYJAZNA DLA ŚRODOWISKA Z NASZYCH OPON

Konceptualny model Nokian Tyres Green Step to nasza próba zbliżenia się do w pełni zrównoważonego rozwoju: 93% użytych materiałów jest odnawialnych lub pochodzi z recyklingu.

Zastosowaliśmy wyłącznie kauczuk naturalny, odnawialne oleje, plastyfikator, żywicę oraz dodatki produkcyjne. W oponie znajdują się również takie materiały odnawialne, jak krzemionka z popiołu z łusek ryżu i włókno kordowe. Niemal każdy składnik opon Green Step zawiera materiał z recyklingu, od węgla amorficznego ze zużytych opon, przez butyl stosowany od wewnątrz, po stal w opasaniu oraz stopce. Koncept Green Step to efekt kilkudziesięciu lat innowacji i gromadzenia doświadczeń w zakresie zrównoważonego rozwoju przy produkcji opon.

NASZE NOWE CENTRUM TESTOWE W HISZPANII WYKORZYSTUJE ZRÓWNOWAŻONE ROZWIĄZANIA

Otwarte w 2021 r. hiszpańskie centrum testowe Nokian Tyres, znane również jako Hakka Ring, zapewnia najnowocześniejszą technologię i zrównoważony rozwój. Obszar o powierzchni 300 hektarów, na którym znajduje się 10 torów testowych, jest wykorzystywany do testowania naszych przyszłych opon letnich, całorocznych i zimowych w gorących warunkach południowej Europy.

Ponad 1 150 paneli słonecznych zasila centrum testowe. W ciągu dnia moc generowana przez panele słoneczne wystarcza do pokrycia całego zapotrzebowania na energię potrzebną do regularnych testów. Aby oszczędzać energię, zainstalowaliśmy również białe dachy i białe osłony dachowe na zaparkowanych pojazdach. Mokre tory testowe nawadnia się metodą zalewową, która zużywa znacznie mniej wody niż system zraszający. Woda, która nie została odparowana, jest odzyskiwana. W sumie jesteśmy w stanie odzyskać ponad 80% wody i skierować ją z powrotem do obiegu.

Podczas budowy ośrodka wycięto mniej niż dziesięć dębów. Oprócz 302 drzew oliwnych zasadziliśmy 60 nowych, które zastąpią poprzednie. Drzewa migdałowe rosnące na tym terenie zostały zachowane i objęte ochroną. Pozyskaliśmy także 25 hektarów ziemi w pobliżu ośrodka, zabezpieczyliśmy ją i zbudowaliśmy solidną wieżę lęgową dla miejscowych ptaków.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
WIĘCEJ O NASZYCH DZIAŁANIACH NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU MOŻNA PRZECZYTAĆ W NASZYM OBSZERNYM RAPORCIE NA TEN TEMAT.

PRZEJDŹ DO RAPORTU O ZRÓWNOWAŻONYM ROZWOJU (język angielski)

Zasubskrybuj nasz newsletter

Co należy wziąć pod uwagę podczas wybierania opon? Dlaczego i jak opony są konserwowane? Zasubskrybuj nasz newsletter i uzyskaj więcej informacji na temat opon!