Centrum testowe w Ivalo - „Białe Piekło"

Ośrodek Testowania w Ivalo, zwany „White Hell” („Białe Piekło”), to miejsce, w którym Nokian Tyres, producent ogumienia z dalekiej Północy, przeprowadza rygorystyczne testy swoich opon zimowych, sprawdzając jak radzą sobie na śniegu, lodzie i błocie pośniegowym. Doświadczeni kierowcy starają się zbadać granice wytrzymałości opon, poddając je bezwzględnym testom, aby spośród dobrych opon wybrać te najlepsze. Jeśli opona sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach, z pewnością nie zawiedzie też w każdej innej sytuacji.

Oglądać filmy

Nokian Tyres testuje swoje opony w różnych zakątkach świata. Ale prawdziwa ojczyzna opon zimowych to fińskie Ivalo, na północ od arktycznego koła podbiegunowego. Firma, która wywodzi się z najdalszej Północy, zbudowała Ośrodek Testowania w Ivalo w połowie lat 80. Ośrodek zajmuje powierzchnię przeszło 700 hektarów i jest największym na świecie i najbardziej zróżnicowanym obszarem do jazdy w warunkach zimowych.

Jako że powstawał w niezwykle ekstremalnych warunkach, obiekt zyskał też reputację wyjątkowo wymagającego. Jako pionier w technologii opon zimowych Nokian Tyres przeznacza ponad połowę budżetu w obszarze B+R na testowanie swoich produktów. Białe Piekło to główny ośrodek, w którym firma organizuje testy.

– Już na bardzo wczesnych etapach opracowania produktu, każda nowa opona przechodzi testy w realnym środowisku. W ten sposób chcemy zagwarantować, że bezbłędnie sprawdzi się w trudnych, wymagających i zróżnicowanych warunkach drogowych. Rzeczywiste testy na lodzie i śniegu to nieodzowna część naszych prac badawczo-rozwojowych, ponieważ wierzymy, że właściwości opon nie da się opracować wyłącznie za pomocą modelowania komputerowego – tłumaczy Dyrektor Ośrodka Testowania Matti Suuripää z ramienia Nokian Tyres.

"Rzeczywiste testy na lodzie i śniegu to nieodzowna część naszych prac badawczo-rozwojowych, ponieważ wierzymy, że właściwości opon nie da się opracować wyłącznie za pomocą modelowania komputerowego."
Matti, Nokian Tyres plc, Dyrektor Ośrodka Testowania

Opracowanie nowej opony to długotrwały proces, który zajmuje od dwóch do czterech lat. Testy praktyczne to najważniejsza próba dla opony. Wyniki tych testów decydują o kierunku dalszych prac badawczo-rozwojowych aż do momentu, w którym otrzymujemy najlepszej jakości oponę, która idealnie sprawdzi się w warunkach zimowych.

Opony zimowe muszą posiadać różne parametry, w zależności od tego, czy będą używane na oblodzonych drogach na dalekiej Północy czy też w łagodniejszych warunkach charakterystycznych dla zimy w krajach Europy Środkowej.

– Przeprowadzając rygorystyczne testy i określając szczegółowo limity przyczepności, naszym celem jest stworzenie coraz lepszych i bardziej niezawodnych opon zimowych. Gwarancja bezpieczeństwa opon to dla kierowcy dodatkowy powód, aby poczuć się pewnie nawet podczas jazdy w trudnych zimowych warunkach. Jeśli opona sprawdzi się na tak wymagających trasach jak te w Ivalo, z pewnością nie zawiedzie też w każdej innej sytuacji – dodaje Suuripää.

"Przeprowadzając rygorystyczne testy i określając szczegółowo limity przyczepności, naszym celem jest stworzenie coraz lepszych i bardziej niezawodnych opon zimowych. Gwarancja bezpieczeństwa opon to dla kierowcy dodatkowy powód, aby poczuć się pewnie nawet podczas jazdy w trudnych zimowych warunkach."
Matti Suuripää, Nokian Tyres plc, Dyrektor Ośrodka Testowania

Sześć miesięcy testów w trzaskającym mrozie i podczas nocy polarnej

Białe Piekło tętni życiem od listopada do maja. W tym czasie w Ivalo temperatury poniżej zera utrzymują się przez ponad 200 dni. Właśnie wtedy testujemy ponad 20 000 opon, pokonując przeszło 40 000 kilometrów podczas jazd testowych. Nasz doświadczony zespół B+R, grupy testerów oraz kierowcy w dzień i w nocy poddają nasze opony rygorystycznym próbom.

Opony testujemy systematycznie na różnych typach nawierzchni pokrytych lodem lub śniegiem. Przeprowadzenie testu wymaga ekstremalnych kompetencji zawodowych, precyzji w działaniu i podjęcia nawet tysiąca prób. Nokian Tyres, marka znana ze swoich produktów klasy premium, w ośrodku w Ivalo posiada przeszło sto kilometrów świetnie utrzymanych tras testowych.

Ivalo Testing Center “White Hell”


– W praktyce dbamy o to, żeby na naszym torze zawsze utrzymywać warstwę śniegu o jednakowej grubości. Dodatkowo w miarę potrzeb dbamy o to, żeby warstwa lodu była odpowiednio chropowata lub oczyszczona – wyjaśnia Suuripää. Białe

Piekło nie zawsze bywa białe, ponieważ w środku zimy ciemności nocy polarnej przynoszą kolejne utrudnienia w pracach nad oponami idealnymi. Następnie wraz z pierwszymi powiewami wiosny pojawiają się kolejne wyzwania, wywołane przez zimne noce i słoneczne dni – w ciągu jednej dobry temperatura na torze może zmienić się nawet o 40°C.

Kolejne wyzwanie przynoszą promienie słońca w okresie wczesnej wiosny. W najgorszym wypadku silne nasłonecznienie powoduje tak duży skok temperatury, że testerzy muszą wstrzymać prace ze względu na duże wahania temperatur. W takiej sytuacji czekamy do zachodu słońca i przeprowadzamy testy w nocy.

Ivalo Testing Center “White Hell”

Oprócz świetnie utrzymanych torów do przeprowadzania testów, ośrodek posiada także 700-metrowy oblodzony korytarz, który umożliwia prowadzenie testów w spójnych i odpowiednich warunkach bez względu na pogodę.

Ivalo Testing Center “White Hell”

Technologia nigdy nie zastąpi człowieka

Podczas zróżnicowanych testów ważne jest to, aby odtworzyć wszystkie ekstremalne sytuacje, jakie mogą mieć miejsce podczas jazdy zimą. Białe Piekło to obecnie przeszło 30 różnych torów testowych. To na nich bada się zachowanie opon podczas przyspieszania i hamowania, jazdy w zakrętach czy na wzniesieniach, a także przyczepność na nawierzchni pokrytej lodem, śniegiem, czy błotem pośniegowym. Podczas testów wykorzystujemy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

– Aby mieć gwarancję, że stosowany przez nas podczas testów sprzęt jest najwyższej jakości, stale pracujemy nad jego ulepszaniem. Na przykład śledzenie temperatury i względnej wilgotności w czasie rzeczywistym znacznie ułatwia i przyspiesza naszą pracę – mówi Petri Peltoniemi, Manager ds. Testowania w Nokian Tyres.

Dzięki szeroko zakrojonym testom produktów, jakie odbywają się w Laponii, firma Nokian Tyres uznawana jest za światowego lidera w zakresie opon do użytku w warunkach ekstremalnych. Doświadczeni kierowcy decydują o powodzeniu badań, ale przy niektórych jazdach testowych wykorzystujemy także rozwiązania technologiczne. Na przykład pojazdy robotyczne świetnie sprawdzają się wtedy, kiedy konieczne jest przeprowadzenie wielu bardzo precyzyjnych prób. Jednak w całym procesie najważniejsi są nasi kierowcy, którzy przeprowadzają testy, a technologia gra drugie skrzypce.

– Żadna maszyna ani żaden sprzęt nie zastąpi człowieka i ludzkiego doświadczenia. Dobrzy kierowcy testowi na swoją pozycję pracują przez wiele lat i to właśnie oni dostarczają nam najcenniejszych informacji o oponach. Wszystkie wyniki testów analizujemy wspólnie z naszymi zespołami testerów – dodaje Peltoniemi.

Dowiedz się więcej:
Wiedza ekspercka i najnowsze zdobycze technologii

Ośrodek Testowania w Ivalo w pigułce

• Białe Piekło Nokian Tyres to największe centrum testowania opon zimowych na świecie. Ośrodek zajmuje powierzchnię równą 1 129 boiskom do piłki nożnej lub 700 boiskom do baseballa."
• Nasze opony testujemy przez całą dobę w wyjątkowych warunkach fińskiej Laponii na przeszło 30 torach testowych.
• Termometry w Ivalo pokazują temperatury poniżej zera nawet przez 200 dni w roku – dzięki temu każda opona przechodzi testy w bardzo trudnych warunkach.
• W każdym sezonie w naszym ośrodku testujemy ponad 20 000 opon zimowych.
• Testowane opony pokonują ponad 40 000 km.
• Nasi kierowcy testowi w Ivalo poddają opony próbom we wszystkich możliwych warunkach przez przeszło 180 dni w roku.
• Niemal 700-metrowy oblodzony korytarz umożliwia prowadzenie spójnych testów w każdych warunkach.