Nokian Tyres przedstawia pierwszą oponę zimową bez kolców z kolcami

Unikalna technologia pozwala na wysuwanie kolców, kiedy są potrzebne

Firma Nokian Tyres wprowadziła rewolucyjne rozwiązanie dla opon zimowych, które umożliwia kierowcy wysunięcie kolców i poprawę przyczepności opony za pomocą jednego przycisku. Kiedy kolce nie są potrzebne, wsuwają się z powrotem do opony. Ta technologia przedstawiona przez fińskiego producenta opon w 80-tą rocznicę powstania opon zimowych daje nam przedsmak tego, co czeka nas w przyszłości.

Pomysł na połączenie w jednej oponie opcji z kolcami i bez pozwala kierowcy na dostosowanie się do zmieniających się warunków na drodze. Na suchych nawierzchniach i przy stabilnych warunkach zimowych nie używa się kolców, można natomiast wysunąć je na oblodzonej drodze.

Koncepcja ta wykorzystuje wzór bieżnika oraz rozwiązania konstrukcyjne niedawno wprowadzonych zimowych opon z kolcami Nokian Tyres Hakkapeliitta 8 SUV. Kolce we wszystkich czterech oponach wysuwają się i chowają w tym samym czasie. Kolec składa się z głównej części, która pozostaje na swoim miejscu, oraz ruchomej metalowej końcówki umieszczonej w środku.

"Ta nowa koncepcja stanowi niesamowite osiągnięcie technologiczne, które pewnego dnia może stać się rzeczywistością."
Matti Morri, Nokian Tyres plc, Kierownik Serwisu Technicznego Klienta


- Ta nowa koncepcja stanowi niesamowite osiągnięcie technologiczne, które pewnego dnia może stać się rzeczywistością. Jako pionierzy na rynku opon zimowych chcemy pokazać, że połączenie opcji z kolcami i bez w jednej oponie jest możliwe, mówi Matti Morri, kierownik Serwisu Technicznego Klienta w Nokian Tyres.

Pierwsza opona zimowa została stworzona w 1934 r., aby sprostać północnym mrozom. Dwa lata później inżynierowie fabryki opon znaleźli lepsze rozwiązanie dla kierowców samochodów osobowych zmagających się ze śliskimi zimowymi drogami i nazwali je Snow-Hakkapeliitta. Dziś Nokian Tyres Hakkapeliitta to jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek opon zimowych.

Zdjęcia:
www.nokiantyres.com/Hakkapeliitta_concept_tyre_2014

Obejrzyj wideo:
http://youtu.be/qNXL2EEscuE