Nokian Tyres - Testowanie opon w ekstremalnych warunkach

Nokian Tyres zawsze wyprzedza swoje czasy o krok. Ciągłe udoskonalanie sposobu testowania opon , nauka oraz wyciąganie wniosków sprawiły że opracowaliśmy unikalne metody testowania opon, które sprawiają że użytkownicy naszych opon mogą czuć się bezpiecznie. Testowanie do granic możliwości, doskonała znajomość trudnych warunków zimowych oraz naszych produktów sprawia że zawsze osiągamy ten najważniejszy cel: bezpieczeństwo. 

Poza ciężkimi testami drogowymi, rozwój oraz udoskonalanie produktu wymaga od nas także testów laboratoryjnych, symulacji komputerowych ale i także testów porównawczych z innymi oponami. Tylko testy porównawcze są w stanie określić które opony sa najlepsze spośród wielu. Aby testy były miarodajne, przeprowadza się je na wielu niezależnych torach wyścigowych które nie są zależne od jakiegokolwiek producenta.

"Produkty, które zostały stworzone na miarę, starannie dopasowane do różnych zastosowań i które pomyślnie przeszły bezwzględne testy, niezmiennie wywierają wrażenie na ich użytkownikach i otwierają drogę do sukcesu."
Matti Morri, Technical Customer Service Manager, Nokian Tyres plc

Na północ od Koła Podbiegunowego, w miasteczku Ivalo w Fińskiej Laponii, Nokian Tyres posiada własny teren testowy o powierzchni ponad 700 hektarów, gdzie grupy z działu testowania oraz działu rozwoju produktu w sposób dosłowny wystawiają swoje opony na próbę. Poprzez niekończące się testowanie solidnie wypełniają misję wyłowienia najlepszych spośród dobrych.

Najnowocześniejszy sprzęt, najróżniejsze testy oraz doświadczona i profesjonalna kadra sprawiają, że każde, najbardziej nawet ekstremalne sytuacje, jakie się mogą zdarzyć zimą, są poddane obszernej i dokładnej analizie na torze w Ivalo. Przeciwstawianie się i przekraczanie granic przyczepności opon służy naszej wytrwałej i wymagającej pracy rozwojowej, której głównym i najważniejszym celem jest bezpieczeństwo.

Na ponad 30-hektarowej powierzchni do testowania opon w Nokia, Nokian Tyres przeprowadza symulacje prawie wszystkich możliwych sytuacji podczas jazdy na drogach zimowej Skandynawii.

Opony o wysokich indeksach prędkości testowane są również poza Finlandią.

Testy opon przeznaczonych do wysokich prędkości i bardzo wysokich osiągów muszą być przeprowadzane przy odpowiednich prędkościach. Testy UHP (Ultra High Performance) na bardzo wysokie osiągi nie mogą być wykonane w warunkach terenu testowego w Nokia w wystarczającym zakresie i z odpowiednią dokładnością. Zmiany pór roku w Finlandii dają bardzo ograniczoną możliwość na wykonywanie testów opon letnich, dlatego też konieczne jest skorzystanie z zagranicznych torów testowych.

W celu uzyskania odpowiednich wyników, testy badające przyczepność na mokrej nawierzchni, właściwości redukujące ryzyko wystąpienia aquaplaningu oraz kierowalność opon, przeprowadzane są min. w na torze Idiada w Hiszpanii oraz w Papenburgu w Niemczech. Zimą opony testowane są w Republice Południowej Afryki.