Samochodowe testy opon

Stopień odporności bieżnika na zużycie jest określany przy pomocy tzw. testów konwojowych, w których trzy identyczne samochody pokonują taki sam dystans jadąc jeden za drugim wyznaczoną trasą. Pokonują w ten sposób 15 000 km w przeciągu dwóch tygodni. Dwa samochody podróżują na oponach testowych, natomiast trzeci z nich ma zamontowane opony referencyjne, które są stosowane do porównania wyników otrzymanych w oponach testowych.

Test sprawdza, jak szybko opony się zużywają i czy w procesie tym zachowują swój gładki i wolny od wad profil. Testy w terenie przeprowadzane są z wykorzystaniem taksówek poruszających się zwyczajowymi trasami po skandynawskich drogach. Ujawniają one autentyczne informacje na temat zużycia bieżnika przy różnych nawierzchniach i w różnych sytuacjach na drodze.

Firmy transportowe wyposażane są przez Nokian Tyres w opony Nokian Tyres C do ciężarowych samochodów dostawczych, które wykorzystywane są do długodystansowych tras. Nokian Tyres otrzymuje bezpośrednio od użytkowników opinie i komentarze dotyczące funkcjonalności i właściwości opon w normalnych warunkach i zastosowaniach.