FacebookInstagrammenu-iconicon-playscroll-downsearchTwitterYouTube

Fakty o oponach

Oryginalna, wysokiej jakości opona jest czymś więcej niż kawałkiem gumy. Jest to wynik żmudnych badań i dokładnych testów, pieczołowicie stworzony technologicznie zaawansowany produkt, wymagający dużego udziału pracy rąk, ekspertyz chemicznych i technicznych, precyzji i wysokiej jakości surowców. Nic dziwnego, że zanim nowa opona ruszy na drogi, poprzedza ten fakt trwający od dwóch do czterech lat proces badawczo-rozwojowy.

Praktyczne rady dotyczące właściwego użytkowania opon

Opony są najważniejszym elementem bezpieczeństwa w Twoim samochodzie: pomostem łączącym Ciebie i nawierzchnię drogi. Opony mają znaczny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Upewnij się, że twoje opony są dobrym stanie i pamiętaj o ich serwisowaniu.

Najpopularniejsze artykuły

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania na temat opon: oznaczenia na bocznych ściankach, pielęgnacja opon, kwestie związane z produkcją i ochroną środowiska.

Oznaczenia ścianki bocznej

Najważniejszą informacją podaną na oponie jest jej rozmiar. Oznaczenie rozmiaru jest wyrażone jako ciąg cyfr oraz liter, na przykład: 205/55 R 16 94 V XL.

Ciśnienie opon

Temperatura ma bardzo duży wpływ na wynik pomiaru. W ciepłym garażu może ona być nawet do 30˚C wyższa niż na zewnątrz. Jeżeli ciśnienie w oponie jest mierzone wewnątrz budynku, w rezultacie jego ustawienie będzie za niskie w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz.

UE etykiety na opony

Od listopada 2012 zakup nowych opon na terenie Unii Europejskiej będzie łatwiejszy dzięki nowym etykietom opon, podobnych do tych stosowanych na artykułach sprzętu gospodarstwa domowego. Nowe etykiety mają na celu nakierowanie klienta na zakup lepszej jakości opon, a zatem bezpieczniejszych.

Najpopularniejsze artykuły

Proces produkcji opon

Głównymi materiałami surowcowymi wchodzącymi w skład opon są: kauczuk naturalny, kauczuk syntetyczny, sadza oraz olej. Udział procentowy mieszanki w całkowitej masie opony wynosi ponad 80%. Na pozostałą część składają się materiały wzmacniające.