Porównaj różne opony i wybierz model odpowiedni dla siebie

Testy opon w magazynach motoryzacyjnych porównują dostępne na rynku modele opon zimowych z kolcami i bez kolców, sprawdzając ich zachowanie na mokrej nawierzchni, śniegu i lodzie. Wybierając opony letnie i zimowe pamiętaj o poniższych zasadach:

  • Obok oceny ogólnej liczą się również szczegółowe parametry, jak przyczepność na lodzie, komfort jazdy i zużycie paliwa.
  • Wybierając nowe opony weź pod uwagę również innych użytkowników pojazdu, ich preferencje i doświadczenie. Aby zapewnić bezpieczeństwo, opony w samochodzie rodzinnym powinny zostać wybrane pod kątem najmniej doświadczonego kierowcy.
  • Testy opon wyraźnie pokazują, jak bardzo poszczególne modele różnią się, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Na przykład różnica drogi hamowanie pomiędzy najlepszą a najgorszą oponą może wynosić nawet powyżej 20 metrów.
  • Warto uważnie przyjrzeć się wynikom testów również pod kątem kosztów eksploatacji pojazdu, ponieważ opory toczenia odpowiadają za mniej więcej 20% zużycia paliwa. Im są niższe, tym mniejsze jest zużycie.
    Niewiele osób wie o tym, że opony zimowe mają zwykle niższe opory toczenia od letnich.
  • Opony wyraźnie wpływają na komfort jazdy. Bardziej miękka mieszanka w oponach zimowych bez kolców oznacza cichszą jazdę, niż na oponach z kolcami. Należy wszakże zaznaczyć, że nowoczesne technologie znacząco zmniejszają hałas w trakcie jazdy na oponach z kolcami.