pią marca 15 11:42 2013 w kategoriach Aktualności firmowe, Nowości produktowe

Nowy rekord świata: uzyskując prędkość 335,71 km/h opony Nokian są najszybsze na lodzieOpony zimowe wiodącego producenta ogumienia zimowego zapewniają najwyższą przyczepność i możliwość uzyskania niespotykanej dotąd prędkości maksymalnej prędkośćOpony zimowe Nokian ustanawiają nowy rekord maksymalnej prędkości samochodu na lodzie — 335,713 km/h! W ten sposób dominacja światowego lidera w branży opon zimowych rozciągnęła się także na parametr prędkości maksymalnej. Kierowca testowy Janne Laitinen z Nokian Tyres poprowadził Audi RS6 na seryjnych oponach zimowych Nokian z rekordową prędkością przy prawdziwie mroźnej pogodzie po zamarzniętej powierzchni Morza Bałtyckiego u wybrzeży Finlandii. Nowy, najwyższy model opon produkowany przez pierwszą firmę produkującą opony zimowe zapewnia przyczepność i prędkość na niespotykanym dotąd poziomie: Nokian Hakkapeliitta 8 z kolcami w rozmiarze 255/35R20 97 T XL.

Przy wysokich prędkościach najwyższy model opony zimowej musi gwarantować najwyższą przyczepność, maksymalną wytrzymałość i najbardziej precyzyjne prowadzenie, odpowiadające niezwykłym osiągom i bardzo wysokiej mocy auta. Zastosowana unikatowa technologia Nokian Eco Spike 8 w najnowszym zimowym modelu Nokian Hakkapeliitta gwarantuje wyważoną przyczepność wzdłużną i boczną, odczuwaną przez kierowcę jako stabilne i przewidywalne prowadzenie. WysokaWysoka przyczepność wzdłużna i boczna jest nieodzowna zarówno przy ekstremalnych prędkościach na nierównym lodzie, jak i przy zwykłym wyprzedzaniu w zimowych warunkach.

Opony zimowe Nokian Hakkapeliitta są przystosowane do mroźniejszych skandynawskich zim i cieszą się popularnością w krajach skandynawskich. DDo łagodniejszych polskich warunków przewidziano model Nokian WR D3 i WR A3, także korzystający ze zdobyczy techniki zastosowanych w modelu Hakkapeliitta.

Najtrudniejsze testy opon dla bezpieczeństwa kierowców„Przeprowadzanie najcięższych testów w ekstremalnych warunkach jest zawsze korzystne dla kierowców. Chcieliśmy poddać nowe opony Nokian Hakkapeliitta 8 najtrudniejszemu z możliwych wyzwań. Przy najwyższych prędkościach na opony działają ogromne siły, ponieważ w ciągu sekundy samochód pokonuje 93 metry, a kolce uderzają w powierzchnię lodu 43-krotnie” — wyjaśnia Matti Morri, dyrektor techniczny serwisu klienta w Nokian Tyres. „Wraz z rosnącym oporem powietrza do osiągnięcia przyspieszenia wymagana jest coraz większa przyczepność. Poza dobrą przyczepnością decydujące znaczenie mają precyzja prowadzenia i dobra stabilność.”

To samo miejsce, ten sam samochód, ten sam kierowca — tym razem z nowymi oponami zimowymi Nokian Hakkapeliitta 8W czasie tego niezwykłego testu opon zimowych Janne Laitinen, „specjalista od lodu” i wielokrotny zdobywca światowych rekordów, uzyskał prędkość prawie 340 km/h (211,27 mph) w należącym do floty pojazdów testowych Nokian Audi RS6. Próba pobicia rekordu świata została zaplanowana na dzień 9 marca na lodzie w pobliżu miasta Oulu na odcinku o długości 12 kilometrów (7 mil).

Nokian Tyres oraz Laitinen, który od ponad 25 lat pracuje jako specjalista od testów opon, mają także na swoim koncie wcześniejszy światowy rekord Guinnessa w kategorii samochodów najszybszych na lodzie (331,61 km/h (206,05 mph), marzec 2011) i rekord jazdy samochodem elektrycznym po lodzie z prędkością 252,06 km/h (156,62 mph, marzec 2012).

Aby rekord trafił do Księgi Rekordów Guinessa, podczas jazdy na lodzie należy spełnić określone wymagania. Prędkość i czas na kilometrowym odcinku pomiarowym zostały zmierzone w obu kierunkach. Rekord świata jest średnią tych dwóch pomiarów. Samochód rusza z lotnego startu, a czas dostępny na próby wynosi godzinę. Lód musi powstać w sposób naturalny. Nie wolno sztucznie zwiększać chropowatości powierzchni ani stosować chemikaliów. Opony muszą być dostępne w handlu i dopuszczone do ruchu drogowego w kraju, w którym jest bity rekord.

Wynalazca opon zimowych Nokian oferuje rozwiązania na ekstremalne warunkiNokian Tyres, firma z siedzibą wysuniętą najbardziej na północ to wynalazca i producent opon zimowych. Firma Nokian Tyres już w 1934 roku zaprojektowała pierwszą oponę zimową na świecie, przystosowaną do jazdy w warunkach lodowatego wiatru i kąsającego mrozu. Dwa lata później narodziła się opona Nokian Hakkapeliitta, należąca obecnie do najbardziej znanych marek opon zimowych. Jedyne w swoim rodzaju innowacje zapewniły oponie Hakkapeliitta pozycję stałego, wielokrotnego zwycięzcy corocznych testów przeprowadzanych przez czasopisma na przestrzeni dziesiątek lat. Także opony zimowe Nokian WR przystosowane specjalnie do polskich warunków zimowych zwyciężają w testach opon zimowych 2012 niemieckich magazynów motoryzacyjnych „Auto Bild”, „auto motor sport” i „AUTOStraßenverkehr”
Już od samego początku testowanie w surowych warunkach i innowacyjne rozwiązania Nokian Tyres przetarły drogę dla bezpiecznych opon przyjaznych dla środowiska. Nokian Tyres na okrągło testuje i projektuje w ekstremalnych warunkach nowe opony zimowe we własnym, znajdującym się w fińskiej Laponii olbrzymim, położonym 300 km od koła podbiegunowego centrum testowym Ivalo, nazywanym „białym piekłem”.

Nokian Tyres jako jedyny producent opon na świecie i wiodący specjalista w zakresie opon zimowych koncentruje się na produktach i usługach ułatwiających bezpieczną jazdę w warunkach nordyckich. Innowacyjne opony do pojazdów osobowych i ciężarowych oraz ciężkich maszyn użytkowych oferowane są głównie na rynkach w krajach, w których oprócz śniegu i lasów wymagające warunki drogowe obejmują również zmiany związane z porami roku. Poza tym firma oferuje także opony przystosowane do umiarkowanego klimatu w Polsce.

Doświadczenie zdobyte w testach opon zimowych jest widoczne także w osiągach opon letnich Nokian. Opony Nokian Line zwyciężają w teście opon letnich 2013 niemieckiego magazynu motoryzacyjnego „Auto Bild” z najlepszą oceną „wzorowe”. Opony Nokian otrzymują najlepszą notę „dobrą” od niemieckiego automobilklubu ADAC i organizacji konsumenckiej „test Stiftung Warentest”. Fińskie opony zajęły drugie miejsce w rankingu magazynu „auto motor sport” z oceną „szczególnie godne polecenia”. Opony Nokian uzyskały również w 2012 roku najlepsze oceny w rankingach opon letnich przeprowadzonych przez niemieckie czasopisma motoryzacyjne „Auto Bild”, „auto Test”, „gute Fahrt”, „Auto Bild allrad“, „pro mobil” oraz „Firmenauto Transporter”. Ośmiokrotne zwycięstwo w testach stawia te fińskie opony klasy premium na pierwszym miejscu wśród najlepiej ocenianych marek.
https://www.nokiantyres.com/produkty

Rekord świata opon Nokian na lodzie 2013Światowy rekord prędkości na lodzie na oponach Nokian – zdjęcia do pobrania:
www.nokiantyres.com/FastestOnIce

Opony zimowe Nokian Hakkapeliitta – król zimyNowe opony zimowe Nokian Hakkapeliitta! — link do pobrania pliku wideo Niespotykana przyczepność
http://youtu.be/1KtYGth-4-k

Testowanie w ekstremalnych warunkach / Centrum testowe Nokian w Ivalo, zwane „białym piekłem” — link do pobrania pliku wideo:
http://youtu.be/f4TSgk_1TQU

Jak powstały pierwsze opony zimowe?
www.nokiantyres.com/first-winter-tyres

Opony Nokian najszybsze na lodzie także w samochodzie elektrycznym — link do pobrania pliku wideo: nowy rekord świata 252,09 km/h / samochód elektryczny E-RA z oponami Nokian:
http://youtu.be/Ix8TN4jMAeo

75 urodziny opon Nokian Hakkapeliitta: historia najpopularniejszych opon zimowych świata online — informacje prasowe:
www.nokiantyres.com/hakkapeliitta75

Opony letnie NokianOpona Nokian zwycięża w testach:
www.nokiantyres.com/test-success

Firma Nokian to światowy lider w zakresie opon zimowych, wielokrotny zwycięzca testów i producent opon klasy premiumFirma Nokian Tyres jako światowy lider w zakresie opon zimowych, wielokrotny zwycięzca testów i producent opon klasy premium, oferuje najbezpieczniejsze opony do jazdy w warunkach nordyckich. Wysoka jakość innowacyjnych fińskich opon Nokian do pojazdów osobowych i ciężarowych oraz ciężkich maszyn użytkowych daje się odczuć szczególnie podczas jazdy po ośnieżonej nawierzchni, w surowym klimacie, a także w trudnych warunkach drogowych, stanowiąc o trwałej wartości dodanej tych opon. Poza tym Nokian oferuje również opony zaprojektowane specjalnie dla zmiennych warunków pogodowych i dużych prędkości jazdy po autostradach. Opony Nokian są bardzo bezpieczne, przyjazne dla środowiska i pozwalają na oszczędność paliwa. Firma jest numerem 1 pod względem rozpoznawalności marki i uznania jej wartości w Skandynawii oraz Rosji; cechuje ją nietypowy, pozytywny image.

Nokian prekursorem opon zimowych

Firma Nokian projektuje, testuje i opatentowuje innowacyjne opony od ponad 75 lat, będąc prekursorem w zakresie opon zimowych. Pierwsza opona zimowa świata powstała w 1934 roku w klimacie lodowatych wiatrów i ostrych mrozów. Dwa lata później pojawiła się opona Nokian Hakkapeliitta, opracowana dla warunków nordyckiej zimy, należąca obecnie do najpopularniejszych światowych marek opon zimowych. Najszybszą oponę zimową świata, Nokian WR, o maksymalnej prędkości 270 km/h, Finowie wprowadzili na rynek w 2002 roku. Pasmo sukcesów i zwycięstw w testach kontynuują nowe, bezpieczne opony firmy Nokian: ekonomiczne WR D3 do pojazdów kompaktowych, pojazdów średniej klasy i małych samochodów oraz sportowe WR A3 do dużych, szybkich samochodów.

Opony zimowe Nokian zwycięzcą testów opon zimowych w 2012 roku

Pasmo sukcesów i zwycięstw w testach kontynuują nowe, bezpieczne opony firmy Nokian: ekonomiczne WR D3 do pojazdów kompaktowych, pojazdów średniej klasy i małych samochodów oraz sportowe WR A3 do dużych, szybkich samochodów: opony zimowe Nokian zwyciężają w testach opon zimowych 2012 magazynów „Auto Bild”, „auto motor sport” i „AUTOStraßenverkehr” z najlepszymi ocenami „wzorowe”, „szczególnie godne polecenia” i „bardzo dobre”. Opony Nokian zwyciężają tej zimy w ponad 20 testach opon zimowych magazynów motoryzacyjnych w Niemczech i Europie. Fińskie opony otrzymują notę „dobrą” od niemieckiego automobilklubu ADAC i organizacji konsumenckiej „test Stiftung Warentest”.
Magazyn „Auto Bild” chwali opony Nokian WR A3: „Mocne strony opon: wzorcowe prowadzenie na zaśnieżonej, mokrej i suchej nawierzchni, stabilne prowadzenie boczne i precyzyjne reakcje na ruchy kierownicą, najkrótsza droga hamowania na mokrej i suchej nawierzchni, niskie zużycie paliwa”. Magazyn „auto motor sport” ocenia opony Nokian WR D3 następująco: „Znakomite osiągi na śniegu, krótka droga hamowania na suchej nawierzchni, zrównoważone właściwości jezdne”.
Opony Nokian zwyciężają także w testach magazynu „Firmenauto” (11/2012). Opony Nokian otrzymują ocenę „szczególnie godne polecenia” w testach opon zimowych 2012 magazynu „Auto Zeitung”, Auto Club Europa ACE, GTÜ, ÖAMTC, TCS i ARBÖ oraz ocenę „bardzo dobre” w testach „promobil”, „Firmenauto Transporter” i „lastauto omnibus Transporter”. Czasopismo „Gute Fahrt” przyznaje oponom swoją rekomendację jako „najlepszym oponom”.
Opony zimowe Nokian ustanawiają nowy światowy rekord Guinessa maksymalnej prędkości samochodu na lodzie — 335,713 km/h, zyskując przy tym miano najszybszych!

Opony Nokian zwycięzcą niemieckich testów opon letnich w 2012 roku

Także opony letnie Nokian wielokrotnie wygrywały w testach, oferują wysokie bezpieczeństwo i oszczędzają paliwo. Opony Nokian uzyskały w 2012 roku najlepsze oceny w rankingach opon letnich przeprowadzonych przez niemieckie czasopisma motoryzacyjne „Auto Bild” (9/2012 + 8/2012), „Auto Zeitung” (6/2012 + 12/2012), „auto Test” (4/2012), „gute Fahrt” (3/2012), „Auto Bild allrad” (4/2012), „pro mobil” (4/2012) i „Firmenauto Transporter” (4/2012). Ośmiokrotne zwycięstwo w testach stawia te fińskie opony klasy premium na pierwszym miejscu wśród najlepiej ocenianych marek. Najlepsze oceny w rankingach niemieckich czasopism motoryzacyjnych „Auto Bild”, „Auto Test”, „gute Fahrt” i „Auto Bild allrad” dowodzą, że letnie opony fińskiej firmy specjalizującej się w oponach zimowych wyróżniają się doskonałymi parametrami we wszystkich kategoriach. Także opona Nokian SUV zwyciężyła w ostatnim teście opon SUV magazynu „Auto Zeitung” (12/2012).
Opony Nokian zajęły drugie miejsce w rankingu magazynu „auto motor sport” (7/2012) z oceną „szczególnie godne polecenia”. Ocenę bardzo dobrą wystawiają oponom niemiecki automobilklub ADAC (3/2012) i organizacja Stiftung Warentest (3/2012) w kategoriach „jazda po suchej nawierzchni”, zaś ocenę dobrą w kategorii „jazda po mokrej nawierzchni” oraz w kategorii zużycia paliwa. Ocenę „godne polecenia” opony te otrzymały w testach organizacji Auto Club Europa ACE GTÜ (2/2012) oraz magazynu „sport auto” (4/2012).

Trzy całkowicie nowe opony letnie Nokian na rok 2013

Firma Nokian Tyres prezentuje trzy całkowicie nowe opony letnie Nokian na rok 2013. Sportowe opony letnie Nokian zLine Ultra High Performance to interesujący, topowy model, który zapewnia precyzyjne, doskonałe i bezpieczne właściwości jezdne podczas szybkiej jazdy. Bezpieczną jazdę i dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni zapewnia opona letnia Nokian Line High Performance w pojazdach kompaktowych i klasy średniej w często zmieniających się warunkach na polskich drogach. Opony letnie Nokian eLine otrzymują najwyższą ocenę AA w kategoriach zużycia paliwa i przyczepności na mokrej nawierzchni na etykiecie UE w technologii przyszłości dla mniejszych samochodów.

Opony Nokian zwyciężają w teście opon letnich 2013 niemieckiego magazynu motoryzacyjnego „Auto Bild”

Opony Nokian Line zwyciężają w teście opon letnich 2013 niemieckiego magazynu motoryzacyjnego „Auto Bild” z najlepszą oceną „wzorowe”. Opony Nokian otrzymują najlepszą notę „dobrą” od niemieckiego automobilklubu ADAC i organizacji konsumenckiej „test Stiftung Warentest”. Fińskie opony zajęły drugie miejsce w rankingu magazynu „auto motor sport” z oceną „szczególnie godne polecenia”.

Większe bezpieczeństwo dzięki innowacjom: Zimowy wskaźnik głębokości bieżnika z symbolem śnieżynki i wskaźnik głębokości bieżnika z ostrzeżeniem przed aquaplaningiem

Zimowy wskaźnik głębokości bieżnika w oponach zimowych Nokian WR, oznaczony symbolem śnieżynki, podaje głębokość bieżnika na skali od 8 do 4 milimetrów. Symbol śnieżynki jest widoczny do głębokości bieżnika wynoszącej 4 milimetry. Kiedy symbol ten przestaje być widoczny, należy wymienić opony zimowe na nowe. Wskaźnik głębokości bieżnika na oponach letnich Nokian podaje kierowcy głębokość bieżnika na skali od 8 do 2. Umieszczony na nim symbol kropli wody ostrzega przed niebezpieczeństwem aquaplaningu. Gdy wysokość bieżnika wynosi cztery milimetry, znak ostrzegawczy zanika, informując w ten sposób, że zagrożenie jest naprawdę poważne. Żaden inny producent opon nie może się pochwalić tym innowacyjnym rozwiązaniem.

Firma Nokian Tyres osiągnęła w 2012 roku obrót na poziomie 1612 milionów euro

Firma Nokian Tyres osiągnęła w 2012 roku obrót na poziomie 1612 milionów euro i zatrudniała ponad 4000 pracowników. Do firmy należy również sieć sprzedaży opon Vianor z ponad 1037 punktami sprzedaży w 26 państwach. Akcje Nokian Tyres są notowane na NASDAQ OMX w Helsinkach.
https://www.nokiantyres.com/produkty

Redakcja: Dr Falk Köhler

Egzemplarz okazowy można otrzymać u Dr. Falk Köhler PR

Więcej informacji:

Nokian Tyres plc – kontakt bezpośredni:
Matti Morri, menedżer działu technicznej obsługi klienta, telefon: +358 10 401 7621
E-mail: matti.morri(at)nokiantyres.com

Marketing and Communications Manager Antti-Jussi Tähtinen, tel. +358 10 401 7940
E-mail antti-jussi.tahtinen(at)nokiantyres.com
https://www.nokiantyres.com/produkty

www.facebook.com/nokiantyres
www.youtube.com/NokianTyresCom

Kontakty z prasą:
Dr Falk Köhler PR
Dr Falk Köhler
Tel.: +49 (0) 40 54 73 12 12
Faks: +49 (0) 40 54 73 12 22
E-mail: Dr.Falk.Koehler(at)Dr-Falk-Koehler.de
www.Dr-Falk-Koehler.de
Ödenweg 59
22397 Hamburg
Niemcy