śro września 26 02:13 2012 w kategorii Nowości produktowe

Nowe opony letnie Nokian eLine uzyskują wynik AA na nowej etykiecie UENajwyższe oceny za małe zużycia paliwa oraz rewelacyjną przyczepność na mokrej nawierzchni

Nowe, wyjątkowe opony letnie Nokian

Nowe opony letnie Nokian eLine plasują się w czołówce w zakresie zużycia paliwa i przyczepności na mokrej nawierzchni – zgodnie z nowym schematem oznakowania otrzymały kategorię A. Stanowią one przykład możliwości technologicznych wiodącego producenta opon zimowych na świecie, firmy Nokian Tyres. I nie jest to tylko produkt koncepcyjny, lecz najnowocześniejsze ogumienie dostępne dla użytkowników. Zakres dostępnych rozmiarów nowej opony Nokian eLine będzie się stopniowo zmieniać w okresie letnim 2013. Te paliwooszczędne i zapewniające bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni opony są przeznaczone do mniejszych pojazdów oraz dla kierowców, którzy cenią sobie technologie przyszłości oraz wymagają najwyższej efektywności paliwowej i wysokiej przyczepności.

W nowoczesnych samochodach kryje się iście kosmiczna technologia, a one same są zbudowane z nieokreślonej liczby podzespołów. Stanowią one kompleksowe połączenie fizyki, nanotechnologii i przyszłościowych materiałów, a każdy komponent ma przy tym konkretne zadanie do wykonania.

„Przy projektowaniu opon najnowszej generacji eLine wybraliśmy całkowicie nowe podejście. Zrozumieliśmy, że mały opór toczenia, a dzięki temu małe zużycie paliwa oraz dobra przyczepność na mokrej nawierzchni wzajemnie się nie wykluczają. Możliwa jest równoczesna optymalizacja wspomnianych parametrów bez naruszenia zrównoważonego całokształtu, jakim jest opona. W tym celu konieczne było zastosowanie zupełnie nowej struktury, dokonanie zmian w geometrii bieżnika oraz wykorzystanie nowoczesnej mieszanki gumy”, mówi Juha Pirhonen, Dyrektor ds. Rozwoju Produktu w fińskiej firmie Nokian Tyres, która jest producentem opon klasy premium.

Najwyższe standardy bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni dzięki krótszej drodze hamowaniaLiczne rozwiązania technologiczne zastosowane w oponach eLine stanowią o ich przewadze nad standardowymi oponami letnimi. Moment bezwładności tych innowacyjnych opon jest znacznie mniejszy, dzięki czemu ogumienie szybko reaguje na ruchy kierownicy. Tak jakby ruch dziecięcej zabawki wprawionej w ruch obrotowy uniemożliwia jej upadek, tak moment bezwładności utrudnia kierowanie pojazdem. Opony Nokian eLine zapewniają łatwe i szybkie prowadzenie pojazdu – nawet w zaskakujących i ekstremalnych sytuacjach.

Unikalny kształt bieżnika i wytrzymała struktura wewnętrzna doskonale ze sobą współpracują, gwarantując stabilność jazdy. Ponieważ poślizg przy przyspieszaniu jest zminimalizowany, opony mają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni i krótszą drogę hamowania na śliskiej drodze podczas deszczu.

Etykieta UE informuje o drodze hamowania na mokrym asfalcie z prędkości 80 km/h. Różnica między najlepszą klasą A a najsłabszą klasą F wynosi ponad 18 metrów, co odpowiada czterem długościom pojazdu. Wszystkie opony sprzedawane w Europie muszą od listopada 2012 roku posiadać etykietę UE.

Innowacje dla ekologicznych oponTradycyjne rowki na zewnętrznym barku opony Nokian eLine zostały zastąpione przez lamelki. Również kształt profilowanych klocków różni się od tradycyjnego. Są one teraz krótsze i szersze. Dzięki temu ciężar opony rozkłada się na większej powierzchni, co minimalizuje zniekształcenia, a tym samym zmniejsza również opór toczenia. W porównaniu z normalnymi oponami, produkt eLine ma lepszy przekrój, który jeszcze bardziej redukuje opór toczenia.

„Mniejsze nagrzewanie mniej obciąża strukturę bieżnika i zwiększa jego odporność na ścieranie. Poprawiając wytrzymałość konstrukcyjną, znaleźliśmy również najlepsze z możliwych rozwiązanie zapewniające minimalizację oporu toczenia i zużycia paliwa”, twierdzi Pirhonen.

Mieszanka gumy – stworzona specjalnie do eksploatacji w wymagających warunkach – czyni opony Nokian eLine jeszcze bardziej ekologicznymi. To paliwooszczędne ogumienie szybko osiąga temperaturę pracy. Już od samego początku jazdy charakteryzuje się niskim oporem toczenia. Opór toczenia odpowiada za 20% całkowitego zużycia paliwa przez samochód. Ma on znaczący wpływ na koszty eksploatacji pojazdu i emisję dwutlenku węgla. Różnica między najlepszą a najgorszą oponą (A-G) w tym zakresie jest znaczna i wynosi – zgodnie z klasyfikacją opon w UE – ok. 0,6 l na 100 km.

Nowoczesna technologia stosowana jest również w zimowych oponach NokianFirma Nokian Tyres jest wynalazcą opon zimowych. Pierwszą na świecie oponę zimową zaprojektowała na sezon zimowy 1934 r. Przedsiębiorstwo to uważane jest również za prekursora w dziedzinie opon ekologicznych – jako pierwsze zaczęło stosować do produkcji swoich opon nieszkodliwe, oczyszczone i niskoaromatyczne oleje.

Opony Nokian eLine umacniają wizerunek firmy jako prekursora i twórcy innowacyjnych, ekologicznych opon cieszących się dużą popularnością.
„Oprócz wysokiego poziomu bezpieczeństwa opony muszą zapewniać ekonomiczną i komfortową jazdę. Innowacyjne rozwiązania i nowoczesna technologia przynoszą korzyści wszystkim użytkownikom naszych opon. Płaska powierzchnia styku opon Nokian eLine, zoptymalizowana w celu uzyskania małego oporu toczenia i dobrej przyczepności na mokrej nawierzchni, stosowana jest również w zimowych oponach Nokian”, dodaje Pirhonen.

https://www.nokiantyres.com/produkty

Redakcja: Dr Falk Köhler

Zdjęcia do pobrania Opony letnie Nokian eLine:
www.nokiantyres.com/NokianeLine

Dalsze informacje patrz:
www.facebook.com/nokiantyres
www.youtube.com/NokianTyresCom

Kontakty z prasą:
Dr Falk Köhler PR
Dr Falk Köhler
Tel.: +49 (0) 40 54 73 12 12
Faks: +49 (0) 40 54 73 12 22
E-mail: Dr.Falk.Koehler(at)Dr-Falk-Koehler.de
www.Dr-Falk-Koehler.de
Ödenweg 59
22397 Hamburg
Niemcy

Egzemplarz okazowy można otrzymać u Dr. Falk Köhler PR

Dalsze informacje:

Nokian Tyres s.r.o – kontakt bezpośredni:
Dieter Köppner, Business Director Central Europe, telefon +420 222 507 761, E-mail dieter.koppner(at)nokiantyres.com

Marketing Manager Lukáš Líbal, Tel.: +420 222 507 759
E-mail: lukas.libal(at)nokiantyres.com

Dominik Kwaczyński, Sales Manager Poland, telefon +48 603 464 010, E-mail dominik.kwaczynski(at)nokiantyres.com

Sven Dittmann, mgr inż., Product Development Manager Central Europe, telefon +49 8143 / 444 850, E-mail sven.dittmann(at)nokiantyres.com
https://www.nokiantyres.com/produkty

Nokian Tyres plc – kontakt bezpośredni:
Development Manager Juha Pirhonen, Tel.: +358 10 401 7708
E-mail: juha.pirhonen(at)nokiantyres.com

Matti Morri, menedżer działu technicznej obsługi klienta, telefon: +358 10 401 7621
E-mail: matti.morri(at)nokiantyres.com
www.nokiantyres.com