wto października 2 04:00 2018 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Bezproblemowa jazda w deszczu: Nokian Wetproof to wróg aquaplaningu

Nowe Nokian Wetproof to bezpieczne i niezawodne opony letnie do samochodów osobowych, opracowane z myślą o drogach Środkowej Europy. Najważniejsze cechy opon – znakomite parametry hamowania na mokrej nawierzchni i niskie ryzyko aquaplaningu – gwarantują komfort jazdy w deszczowe dni. Nowa generacja letnich opon Nokian Tyres korzysta z wyjątkowej technologii strefy bezpieczeństwa, opracowanej pod kątem zmiennych warunków atmosferycznych latem.

Bezproblemowa jazda w deszczu: Nokian Wetproof to wróg aquaplaningu

Nowy członek zmodernizowanej rodziny letnich opon Nokian Tyres, Nokian Wetproof, to optymalne połączenie wygody i bezpieczeństwa. Nokian Wetproof gwarantują stabilność w deszczu oraz większy komfort jazdy po drogach ze słabej jakości nawierzchnią. Tajemnicą zrównoważonych właściwości na suchej i mokrej nawierzchni jest nowa koncepcja podwójnej strefy bezpieczeństwa. Wyjątkowa technologia gwarantuje spokój i bezpieczeństwo w każdych warunkach, jednocześnie zmniejszając opory toczenia i zużycie paliwa, by zadbać o środowisko naturalne.

Potwierdzeniem najwyższej klasy Nokian Wetproof jest znak jakości TÜV. Wyróżnienie, przyznawane przez niezależny instytut badawczy TÜV SÜD, poświadcza najwyższą jakość i osiągi Nokian Wetproof w porównaniu z produktami konkurencji.

Nowe opony Nokian Wetproof dostępne są z indeksem prędkości T (190km/h), H (210 km/h), V (240 km/h) oraz W (270 km/h), a liczba oferowany rozmiarów to 46, od 14 do 20 cali. Nowy model Nokian Wetproof będzie dostępny na wiosnę 2019 roku.

Surowe procedury testowe gwarancją bezpieczeństwa

Opony letnie muszą zapewnić przyczepność i pewną jazdę w okresie od wiosennych przymrozków do listopadowej słoty, nie są więc oponami tylko na jedną porę roku. Ogromne doświadczenie Nokian Tyres, z jazdą w różnych warunkach atmosferycznych, jest gwarancją stabilnych osiągów Nokian Wetproof i zapewnia spokój i bezpieczeństwo od wiosny do jesieni.

W ciepły słoneczny dzień łatwo zapomnieć o tym, jak niebezpieczna może być jazda w deszczu. W ostatnich latach coraz częstsze są nagłe wahania temperatury, ulewne deszcze i inne ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Letnia burza z oberwaniem chmury jest w stanie zmienić ulicę w rwący potok, powodując wysokie ryzyko aquaplaningu.

Badanie konsumenckie Nokian Tyres wykazało, że kupując opony klienci zwracają uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Europejscy kierowcy cenią sobie zwłaszcza dobrą przyczepność jak na suchej, tak na mokrej nawierzchni. W Nokian Tyres rozwijając nowe produkty myślimy przede wszystkim o bezpieczeństwie.

- Nokian Wetproof to najlepsze możliwe połączenie charakterystyki jazdy na suchej i mokrej nawierzchni. Udało nam się poprawić przyczepność na mokrej jezdni i zmniejszyć ryzyko aquaplaningu by wyraźnie poprawić bezpieczeństwo jazdy w deszczu. W ciągu 4 lat przetestowaliśmy dziesiątki różnych prototypów w całej Europie – wyjaśnia Jarno Röytiö, kierownik działu rozwoju produktów Nokian Tyres.

Podwójna strefa bezpieczeństwa – pełen komfort na suchej i mokrej nawierzchni

Aby sprawdzić się każdych możliwych warunkach, Nokian Wetproof ma asymetryczny wzór bieżnika. Służy on z jednej strony poprawie trakcji i przyczepności na suchej i mokrej jezdni, a z drugiej zwiększa wytrzymałość i odporność opony na zużycie.

Aby zapewnić najwyższy komfort i bezpieczeństwo, bieżnik opony został podzielony na dwie funkcjonalne strefy. Nowy układ, nazwany podwójną strefą bezpieczeństwa, gwarantuje znakomite właściwe jezdne na suchej i mokrej nawierzchni. Strefa stabilizacyjna na zewnętrznej stronie opony ułatwia manewrowanie stabilizując oponę i zapewnia znakomite właściwości jezdne, a strefa bezpiecznej jazdy po mokrej nawierzchni od wewnątrz poprawia przyczepność i zmniejsza ryzyko aquaplaningu.

Poprawiające sterowność na mokrej nawierzchni rowki samoblokujące oznaczają wsparcie żebra podłużnego i umożliwienie swobodnego odpływu wody z powierzchni opony. Rowki żeber mają elementy samoblokujące, które dociskają się do siebie nawzajem w trakcie kontaktu opony z nawierzchnią. Nowe, innowacyjne rozwiązanie zwiększa stabilność jazdy przy zachowaniu bezpieczeństwa w deszczu i na mokrej nawierzchni.

Strefa stabilizująca – komfort i niski hałas toczenia

Design cichych rowków to innowacyjne rozwiązanie, które zmniejsza hałas toczenia opon słyszalny wewnątrz i na zewnątrz pojazdu i poprawia komfort jazdy. Struktura przypominająca powierzchnię piłeczki golfowej wpływa na przepływ powietrza i eliminuje nieprzyjemne huczenie. Rozwiązanie zmniejsza również opór powietrza, a w efekcie chłodzi powierzchnię opony i zmniejsza jej zużycie pozwalając pokonać większy dystans na jednym komplecie opon.

Specjalna strefa na ścianie bocznej, znana jako technologia cichych ścian bocznych, to wyjątkowe połączenie odpowiedniej mieszanki i budowy, które tłumi hałas i wibracje powstające w kontakcie z nawierzchnią, co przekłada się na ciszę we wnętrzu samochodu.

Strefa bezpiecznej jazdy po mokrej nawierzchni – maksymalna redukcja aquaplaningu

Ciecz w ruchu, na przykład woda, napotkawszy zakrzywioną powierzchnię, ma tendencję do płynięcia wzdłuż krzywizny. Zjawisko znane jest jako efekt Coanda i może zostać wykorzystane do skierowania strumienia cieczy w pożądanym kierunku. Zjawisko aquaplaningu występuje wówczas, kiedy opona nie jest w stanie odprowadzić całej wody spod powierzchni kontaktu z nawierzchnią. Technologia Coanda w oponach Nokian Tyres przyspiesza odprowadzanie wody, kierując jej strumień w stronę zewnętrznych krawędzi, by zapobiec powstaniu niebezpiecznego zjawiska aquaplaningu.

Mieszanka Aqua Hybrid minimalizuje zagrożenia związane z jazdą w deszczu. Jest to mieszanka gumowa nowej generacji oparta na zaawansowanych typach polimerów oraz udoskonalonej strukturze krzemionki, zwiększająca przyczepność i obniżająca zużycie paliwa.

Polerowane główne rowki nie tylko nadają oponie stylowego wyglądu, ale pełnią również ważną rolę – dzięki ich gładkiej powierzchni woda odprowadzana jest o wiele szybciej i skuteczniej.

Patent na bezpieczną jazdę

Aby poprawić bezpieczeństwo, opony posiadają opatentowany przez Nokian Tyres wskaźnik głębokości bieżnika (DSI). Wskaźniki ciśnienia i pozycji w obszarze informacyjnym na ścianie bocznej opony również służą poprawie bezpieczeństwa. Obszar informacyjny służy do zapisu danych ciśnienia oraz pozycji opony przy zmianie, a w sekcji dodatkowej można zapisać informacje o momencie dokręcenia śrub. 

Nowe Nokian Wetproof – Bezproblemowa jazda w deszczu 

  • Wyjątkowe bezpieczeństwo na mokrej jezdni
  • Maksimum komfortu
  • Niskie opory toczenia to oszczędność paliwa i ochrona środowiska

Główne innowacje:

Podwójna strefa bezpieczeństwa: strefa stabilizująca ułatwia manewrowanie i daje pewność, stabilność i znakomitą sterowność, natomiast strefy bezpiecznej jazdy po mokrej nawierzchni zapobiegają zjawisku aquaplaningu, gwarantując spokój i pewność w deszczowej aurze.

Rowki samoblokujące: rowki żeber podłużnych mają elementy samoblokujące, które dociskają się do siebie nawzajem w kontakcie opony z nawierzchnią. Dodatkowe wsparcie żeber podłużnych zwiększa stabilność jazdy i zmniejsza ryzyko aquaplaningu ułatwiając odpływ wody spomiędzy opony a nawierzchni.

Mieszanka Aqua Hybrid: większe bezpieczeństwo w deszczu. Mieszanka gumowa nowej generacji zapewnia znakomitą przyczepność na mokrej nawierzchni i niskie zużycie paliwa.

Technologia Nokian Tyres Coanda: skuteczna eliminacja aquaplaningu. Kształt przypominający rampę przyspiesza odprowadzanie wody spomiędzy opony a jezdni.

Polerowane rowki. stylowe i funkcjonalne: efektywnie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe.

Design cichych rowków: większy komfort jazdy. Półkoliste wcięcia, przypominające strukturą powierzchnię piłeczki golfowej, zmieniają przepływ powietrza wokół opony. Zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego, huczącego dźwięku. Rozwiązanie to zmniejsza hałas toczenia opon, odczuwalny wewnątrz i na zewnątrz pojazdu.

Technologia cichych ścian bocznych: wyjątkowe połączenie mieszanki gumowej z odpowiednią budową. Specjalna strefa na ścianach bocznych opon tłumi hałas i wibracje powstające w kontakcie z nawierzchnią, co przekłada się na ciszę we wnętrzu samochodu.

Pobierz zdjęcia i video produktu

Więcej informacji:

Kontakt dla mediów:

Zdzisław Wójcik 
Biuro Prasowe Nokian Tyres 
[email protected]   
+48 533 633 199