Europejskie etykiety opon

18 artykuły

Gdzie znajdę więcej informacji odnośnie etykiety?

Informacje można znaleźć w kilku miejscach, na przykład na stronach producenta lub Komisji Europejskiej (http://ec.europa.eu/energy/efficiency/tyres/labelling_en.htm), jak również w punktach sprzedaży opon.

Co mam zrobić w razie podejrzenia, że moje opony nie są zgodne z podaną klasyfikacją?

Za nadzór i egzekwowanie zgodności z regulacjami odpowiedzialne są organy państwowe. W Finlandii organem nadzorczym jest Fińska Agencja Bezpieczeństwa Transportu (Trafi). Działalność tych organów ma kluczowe znaczenie dla skutecznego wprowadzenia nowego typu oznaczeń i jest jedyną gwarancją, że kons…

Gdzie klienci mogą znaleźć kompletne i wiarygodne informacje, które pomogą im w wyborze opon?

Klienci powinni zasięgnąć rady doświadczonego sprzedawcy, przeszukać strony internetowe producentów i zapoznać się z wynikami niezależnych testów publikowanymi przez największe czasopisma motoryzacyjne, w których testowane są dziesiątki różnych cech opon.

Czy wybierając opony zimowe należy kierować się wyłącznie przyczepnością na mokrej nawierzchni?

Nie. Zwłaszcza w krajach skandynawskich, gdzie przyczepność na mokrej jezdni nie jest najważniejszą cechą odpowiadającą za bezpieczeństwo. Opony zimowe o dobrej przyczepności na mokrej nawierzchni mogą nie sprawdzić się na lodzie, ponieważ często projektowane są z myślą o łagodniejszych warunkach, p…

Co oznaczają opory toczenia?

Opory toczenia oznaczają energię pochłanianą na skutek deformacji opony w punkcie kontaktu z nawierzchnią. Opory toczenia mają wpływ na zużycie paliwa, a w konsekwencji na emisje dwutlenku węgla. Są odpowiedzialne za ok. 20 procent zużycia paliwa. Opony o niższych oporach toczenia zużywają mniej pal…

Jakie znaczenie ma przyczepność na mokrej nawierzchni?

Przyczepność na mokrej nawierzchni, zwłaszcza w oponach letnich, ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa. Oznacza poziom sterowności, jaką zapewniają opony na mokrej jezdni. Na etykiecie UE podana jest odległość w metrach do całkowitego zatrzymania na mokrym asfalcie pojazdu jadącego z prędkością…

Jak ustalane i testowane są poszczególne kryteria oceny opon – oszczędność paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i hałas zewnętrzny?

Nowe kryteria klasyfikacji oparte są na precyzyjnie określonych testach. Każdy producent jest odpowiedzialny za ocenę i klasyfikację swoich opon. Ewaluacja zawsze odbywa się na podstawie precyzyjnie określonych procedur testowych zatwierdzonych przez Europejską Komisję Gospodarczą (UNECE).

Czy na etykiecie znajdują się wszystkie informacje, które mogą być pomocne przy wyborze opon?

Oceniając własności opon należy wziąć pod uwagę również cały szereg innych czynników, jak sterowność na mokrej i suchej nawierzchni, przyczepność na lodzie, zmniejszenie ryzyka aquaplaningu oraz odporność na zużycie.

Co oznacza przyczepność na mokrej nawierzchni i jak można ją ocenić?

Przyczepność na mokrej nawierzchni oznacza zdolność zachowania współczynnika tarcia na mokrej jezdni. W praktyce parametr ma bezpośrednie przełożenie na drogę hamowania, lepszą sterowność, oraz stabilne zachowanie samochodu na mokrej nawierzchni.

Czy etykiety UE uwzględniają ocenę opon zimowych?

Dane na etykietach nie mają odniesienia do opon z kolcami, ale do opon zimowych bez kolców jak najbardziej. Wybierając opony zimowe nie należy kierować się wyłącznie danymi z etykiet, ale uzupełnić je o wyniki niezależnych testów i zasięgnąć rady wykwalifikowanego sprzedawcy.

Jakie znaczenie ma hałas zewnętrzny opony?

Największy wpływ na hałas w trakcie toczenia opon ma typ i stan nawierzchni. Wartość w decybelach nie wyraża precyzyjnie hałasu generowanego przez samochód; wszystkie opony będą głośne w trakcie jazdy po nierównym asfalcie, na przykład po ustąpieniu zimowych przymrozków.

Dlaczego osiągnięcie poszczególnych wartości ma tak duże znaczenie?

Etykiety UE będą miały wpływ na wybory dokonywane przez klientów w przyszłości. Dotyczy to zwłaszcza najwyższych parametrów opon letnich. Jeżeli chodzi o opony zimowe, klasyfikacja może wprowadzać klienta w błąd. Nowe etykiety nie uwzględniają na przykład typowych warunków zimowych w krajach skandyn…

Czemu służą etykiety UE na oponach?

Etykiety EU pomagają klientom wybrać odpowiednie opony oraz zachęcają do kupowania bezpieczniejszych i oszczędniejszych opon z niższym poziomem hałasu.

Dlaczego etykiety są korzystne dla klientów?

Etykiety EU pomagają klientom w Unii Europejskiej wybrać odpowiednie opony. Zachęcają do wyboru wyższej klasy, bezpieczniejszych opon.

Czy każda opona posiada etykietę EU?

Etykiety nie są dołączane do opon z kolcami, opon bieżnikowanych, opony koła zapasowego, opon przeznaczonych do użytku w wyścigach lub opon do pojazdów zabytkowych.

Gdzie klienci mogą w przystępny sposób zapoznać się z danymi z etykiety?

Wartości podane na etykiecie dostępne są na stronach internetowych i w materiałach promocyjnych producenta. Opony przeznaczone do sprzedaży mają naklejoną na bieżniku etykietę dostarczoną przez producenta lub wydrukowaną etykietę, która jest umieszczona w bezpośredniej bliskości opony.

O czym informują klienta poszczególne wartości podane na etykiecie EU?

Opory toczenia mają wpływ na zużycie paliwa, pośrednio wpływają więc również na środowisko. Przyczepność na mokrej jezdni ma znaczenie dla bezpieczeństwa oraz wyraża drogę hamowania opony na mokrej nawierzchni. Hałas toczenia opony bezpośrednio wpływa na środowisko.

Jaki wpływ na trzy wartości podane na etykiecie ma zachowanie kierowcy?

Indywidualny styl jazdy i regularna kontrola ciśnienia powietrza w oponach mają istotny wpływ na bezpieczeństwo i zużycie paliwa.