pon sierpnia 30 05:31 2021 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Nokian Tyres: Rosnący segment samochodów elektrycznych zasługuje na opony klasy premium, które sprostają wysokim wymaganiom

Skandynawski producent opon Nokian Tyres prowadzi intensywne prace nad rozwojem opon klasy premium dla samochodów elektrycznych, aby zaspokoić wyjątkowe potrzeby tego segmentu. Auta elektryczne mają zazwyczaj dużą moc wyjściową, a ich ciężkie akumulatory sprawiają, że ważą więcej niż samochody z silnikiem spalinowym (ICE). Większa waga pojazdu oznacza wydłużoną trasę hamowania , co powinno przekładać się na większy nacisk branży motoryzacyjnej na zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników.

W ciągu ostatniej dekady samochody elektryczne i hybrydy przekształciły się z marginalnej części międzynarodowego przemysłu motoryzacyjnego w jeden z najszybciej rozwijających się segmentów motoryzacji. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA)* na koniec 2020 roku globalny udział samochodów elektrycznych wzrósł do 2% całego rynku samochodowego. Może się wydawać, że to niewiele, ale dziesięć lat temu ta wartość była bardzo bliska zeru. Jedynie kilka rynków, takich jak Europa, Stany Zjednoczone i Japonia, odnotowało jakikolwiek zauważalny udział.

Według nowych statystyk Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów udział w rynku pojazdów elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym wzrósł ponad dwukrotnie – z 3,5% w drugim kwartale 2020 r. do 7,5% w tym roku – podczas gdy hybrydy typu plug-in stanowiły 8,4 % wszystkich sprzedanych nowych samochodów. Różnice w sprzedaży samochodów elektrycznych w UE w poszczególnych krajach są wyraźnie skorelowane z poziomem życia w danym państwie.

Powyższe dane wskazują coraz większą penetrację rynku przez samochody elektryczne i hybrydowe. Wraz z rozwojem technologii i coraz większą popularnością pojazdów elektrycznych, zmieniają się również metody ich konserwacji. W przypadku samochodów spalinowych, najczęstszymi czynnościami konserwacyjnymi są wymiana oleju i obsługa hamulców. Jednak w przypadku pojazdów elektrycznych dwa główne obszary konserwacji to opony i szyby.

Testy opon Premium EV w terenie

Nokian Tyres wykorzystuje w swoich testach opon kilka pojazdów elektrycznych, co zapewnia firmie bogate, stale rosnące doświadczenie w stosowaniu opon w różnych modelach samochodów.

Pojazdy elektryczne są cięższe od standardowych pojazdów sportowo-użytkowych ze względu na masę akumulatorów. Duże i ciężkie pojazdy stawiają przed oponą więcej wyzwań, co jest również brane pod uwagę przy opracowywaniu produktów przez skandynawskiego producenta.

Nawet jeśli samochód elektryczny lub hybrydowy ma taki sam rozmiar jak samochód z tradycyjnym silnikiem spalinowym, zazwyczaj używa opon o większym rozmiarze. Opony wystawiane są na ciężkie próby, ponieważ ciężar akumulatorów podczas pokonywania zakrętów i przyspieszania obciąża je w większym stopniu niż w przypadku tradycyjnych pojazdów, a moment obrotowy z silnika elektrycznego jest przekazywany na koła napędowe szybciej niż w pojeździe ICE. Panuje powszechne niezrozumienie kwestii zwiększonego zużycia opon w samochodach elektrycznych. Testy terenowe Nokian Tyres dowiodły jednak, że nie ma się czym martwić. Chociaż pojazdy elektryczne mają dużą moc i moment obrotowy, opony nie ulegają zużyciu szybciej niż w przypadku pojazdów ICE.

– Opony w nowoczesnym samochodzie elektrycznym zużywają się znacznie wolniej niż w samochodzie z tradycyjnym silnikiem spalinowym. Wynika to z dobrej kontroli trakcji. Systemy wspomagania kierowcy redukują poślizgi, wykorzystując szybką regulację mocy silnika elektrycznego. System ten jest znacznie szybszy niż w pojazdach spalinowych, gdzie mechanizm opiera się na hamowaniu i ograniczaniu obrotów silnika. Styl jazdy pozostaje głównym czynnikiem przyczyniającym się do zużycia opon, dlatego też o ich żywotności decyduje głównie kierowca – mówi Martin Dražík, Menedżer produktu na Europę w Nokian Tyres.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon?

Przy wyborze opon do pojazdu hybrydowego lub elektrycznego, jako trzy najważniejsze kryteria wymienia się najczęściej bezpieczeństwo, niski opór toczenia i niski poziom hałasu.

Mimo, że samochody elektryczne są cięższe i mają większy moment obrotowy, są jednocześnie cichsze od spalinowych odpowiedników. Dlatego nie dziwi fakt, że kierowcy pojazdów elektrycznych szukają opon o niskim poziomie hałasu, które jeszcze efektywniej poprawią komfort podróży. Etykieta UE na oponie zawiera łatwo dostępne informacje o poziomie hałasu i oporze toczenia opony, co ułatwia porównywanie różnych produktów z tej kategorii.

Niższy opór toczenia zwiększa zasięg pojazdu i ogranicza zużycie energii elektrycznej, a to czyni transport bardziej przyjaznym dla środowiska. Korzyści dla środowiska to obecnie najważniejsza zaleta wynikająca z powszechnego korzystania z pojazdów elektrycznych.

Produkty Nokian Tyres posiadają wskaźnik głębokości bieżnika (DSI), za pomocą którego można szybko i łatwo sprawdzić stan pozostałego bieżnika. Liczby DSI wskazujące pozostałą głębokość bieżnika znikają kolejno, w miarę zużywania się opony. Jeśli użytkownik zauważy inną liczbę na przedniej i tylnej osi, powinien przełożyć opony.

Trzy najważniejsze kryteria dla opon EV

  • Bezpieczeństwo: najważniejsze jest rozważenie środowiska jazdy i odpowiedni dobór opon
  • Niski opór toczenia: im niższy opór toczenia, tym większy zasięgpojazdu
  • Niski poziom hałasu: wybór cichych opon do cichego pojazdu elektrycznego poprawia komfort jazdy

* Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA, fra. Agence internationale de l'énergie) to autonomiczna organizacja międzyrządowa z siedzibą w Paryżu, założona w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 1974 roku.

 

Zdjęcia do pobrania

Kontakt dla mediów:

Tomasz Nowicki
[email protected]
tel. 501 760 211

Marcin Lewandowski
[email protected]
tel. 608 390 858