Wpływ opon na bezpieczeństwo

We wszystkich siłach działających pomiędzy pojazdem a drogą, takich jak sterowanie, hamowanie czy przyspieszanie nieustannie uczestniczą opony. Są one najbardziej aktywnym narzędziem bezpieczeństwa w Twoim samochodzie: utrzymuje się on na drodze i Ty masz nad nim kontrolę dzięki czterem strefom kontaktu, z których każda ma powierzchnię Twojej dłoni.

Rola, jaką odgrywają opony w bezpieczeństwie samochodu, jest szczególnie wyraźna w trudnych i gwałtownie zmieniających się warunkach: na śniegu czy na lodzie, na mokrej drodze czy w zaskakujących sytuacjach.

Odpowiedni bieżnik oraz właściwe ciśnienie powietrza w oponach są podstawowymi czynnikami odpowiadającymi za funkcjonalność opon. Kiedy opony się zużywają, pogarsza się ich przyczepność oraz odporność na aquaplaning. Jednocześnie wzrasta ryzyko wypadków. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach sprawia, że samochód trudniej się prowadzi w ekstremalnych sytuacjach, a kierownica ma wówczas tendencję do ściągania pojazdu na stronę; niedostateczne ciśnienie w oponach może nawet spowodować wybuch opony.

Trudne warunki pogodowe stawiają przed oponami duże wyzwanie i duże wymagania. Opona musi zachować swoją przyczepność na drodze nawet w najgorszych możliwych warunkach. Współczynnik tarcia tocznego na drodze waha się w okresie zimowym pomiędzy 0,1 na mokrym lodzie a prawie 1 na suchym asfalcie. Odpowiedni stosunek przyczepności bocznej oraz wzdłużnej, w połączeniu z przyczepnością całkowitą zapewnia kierowalność i stabilność jazdy nawet podczas burzy śnieżnej lub na mokrym błocie pośniegowym.