pią października 6 10:58 2023 w kategorii Aktualności firmowe

Nokian Tyres podejmuje zobowiązanie w sprawie ochrony Morza Bałtyckiego – Na celowniku ograniczenie obciążeń dla środowiska w wyniku transportu morskiego

Nokian Tyres podejmuje wobec Baltic Sea Action Group (BSAG) zobowiązanie w sprawie Morza Bałtyckiego na lata 2023–2026. Zobowiązanie Nokian Tyres skupia się na współpracy z inicjatywą BSAG Ship Waste Action. Celem inicjatywy jest określenie modelu operacyjnego, w ramach którego wody odpadowe ze statków towarowych będą spuszczane w portach, a rozwiązania z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym umożliwią wykorzystanie zawartych w nich substancji.

Spuszczanie ścieków ze statków towarowych do morza jest nadal legalne, wielu spedytorów może nawet nie wiedzieć, że wody odpadowe z ich transportów prawdopodobnie skończą w Bałtyku. Chcemy przyczynić się do zmiany tej praktyki. Przeniesienie ścieków z transportu morskiego na ląd zmniejsza obciążenie dla środowiska ze strony naszego łańcucha dostaw i przyczynia się do naszych wysiłków w dziedzinie zrównoważonego rozwoju – mówi Teppo Huovila, wiceprezes do spraw jakości i zrównoważonego rozwoju (VP Quality and Sustainability) w spółce Nokian Tyres. 

W ramach naszego zobowiązania oczekujemy, że statki towarowe zakontraktowane bezpośrednio przez firmę transportową będą spuszczały ścieki w miejscach ich przyjmowania w fińskich portach. Zalecamy także naszym agentom pośredniczącym, aby stosowali tę samą zasadę, gdy zajmują się naszym towarem. Ship Waste Action należy do kryteriów mających wpływ na wybór firm przesyłowych w naszych przetargach na transport w przyszłości – mówi Huovila. 

Globalna firma może mieć wpływ także poza Finlandią i Morzem Bałtyckim 

Przez swoje zobowiązanie w związku z odpadami ze statków Nokian Tyres promuje także gospodarkę o obiegu zamkniętym. Spółka poprawia świadomość firm transportowych i pośredników w sprawie spuszczania wód odpadowych nie tylko w fińskich portach, ale także winnych portach bałtyckich. Dodatkowo firma poprawia świadomość własnych partnerów handlowych co do możliwości gospodarki o obiegu zamkniętym w kwestii ścieków ze statków również w przypadku swoich transportów morskich poza Bałtykiem. 

Nokian Tyres transportuje towary po wszystkich najważniejszych trasach morskich świata, więc zobowiązanie to wpływa na funkcjonowanie większej ilości firm transportowych, statków i portów. Środki podejmowane przez Nokian Tyres służą jako przykład i motywują inne firmy korzystające z transportu morskiego do promowania odpowiedzialnej spedycji – mówi Mia Hytti, szef projektu Marine Traffic w BSAG. 

Baltic Sea Action Group to fundacja typu non-profit założona w Finlandii w 2008 roku, której celem jest odtworzenie dobrej równowagi ekologicznej w Morzu Bałtyckim przy zmieniających się warunkach klimatycznych. Zobowiązanie Nokian Tyres z sprawie Morza Bałtyckiego można znaleźć na witrynie internetowej BSAG. W ramach zobowiązania firma Nokian Tyres wspiera działania BSAG na rzecz Morza Bałtyckiego przez coroczną dotację.

 

Zdjęcia: 

Pobierz zdjęcia

 

Dalsze informacje: 

Teppo Huovila, VP, Quality and Sustainability
Puh. +358 10 401 7701

[email protected]

 Jaroslav Nálevka, PR Consultant, McCann Prague, telefon: +420 725 865 874,

[email protected]

 Zuzana Seidl, PR Manager Nokian Tyres CE, telefon: +420,603,578 866,

[email protected]

 

Twitter  I YouTube I Facebook I LinkedIn I Instagram 

Nokian Tyres projektuje i produkuje opony klasy premium dla ludzi, którzy cenią sobie bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i przewidywalność. Naszym celem jest umożliwienie światu prowadzenia pojazdów w sposób bardziej inteligentny. Inspirując się naszym skandynawskim dziedzictwem, tworzymy innowacyjne produkty dla samochodów osobowych, ciężarowych i maszyn ciężkich, które zapewniają spokój ducha w każdych warunkach jazdy. Nasza sieć Vianor zapewnia serwis opon i samochodów. W 2022 roku sprzedaż netto naszych segmentów wyniosła 1 350 mln EUR. Na koniec 2022 roku zatrudnialiśmy około 3 300 specjalistów. Spółka Nokian Tyres jest notowana na Nasdaq Helsinki. Dalsze informacje: www.nokiantyres.pl