pon czerwca 6 03:26 2022 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Bardziej ekologiczna jazda dzięki odpowiednim oponom czyli jak zaoszczędzić do pół litra paliwa na 100 km

Wybór odpowiednich opon może mieć znaczący wpływ na poziom emisji spalin podczas jazdy. Uwzględnienie różnic w cechach, materiałach i odpowiedzialności producenta za środowisko naturalne może pomóc obniżyć emisję dwutlenku węgla podczas zakupu nowych opon. Firma Nokian Tyres od dziesięcioleci jest pionierem w dziedzinie odpowiedzialnej produkcji opon.

Wybór właściwych opon może pomóc w obniżeniu emisji spalin i zużycia paliwa przez pojazd. Najbardziej bezpośredni wpływ mają różnice w oporach toczenia, które oznaczają energię traconą podczas ruchu opony. Im niższy jest opór toczenia, tym mniejsza jest utrata energii i mniejsze jest zapotrzebowanie na paliwo. Większa oszczędność paliwa ma pozytywny wpływ na ślad węglowy kierowcy dzięki mniejszej emisji CO2. W przypadku pojazdów elektrycznych mniejszy opór toczenia przekłada się na większy zasięg jazdy.

"Opór toczenia ma ogromny wpływ na zużycie paliwa. Opony klasy A w unijnym systemie etykietowania opon z prawidłowym ciśnieniem mogą zaoszczędzić nawet pół litra paliwa na 100 kilometrów w porównaniu z oponami o najniższych parametrach" - mówi Matti Morri, kierownik ds. technicznej obsługi klienta w Nokian Tyres.

Unijny system etykietowania opon ułatwia porównywanie różnic w efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni i zewnętrznym hałasie toczenia. Ponad 90 procent produktów Nokian Tyres reprezentuje najwyższe klasyfikacje w zakresie oporów toczenia.

 

Ekonomiczna jazda pomaga wydłużyć żywotność opon

Przyjęcie ekonomicznego stylu jazdy odgrywa równie ważną rolę w zmniejszaniu wpływu jazdy na środowisko naturalne. Unikanie jazdy na biegu jałowym, wykorzystywanie przerwy w pracy silnika, przewidywanie ruchu drogowego i wstępne rozgrzewanie pojazdu w niskich temperaturach może obniżyć zużycie paliwa nawet o 20%. Równie ważne jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach.

"Ekonomiczny styl jazdy pozwala na dłuższe użytkowanie opon. Pieniądze wydane na opony i regularne dbanie o samochód zwrócą się, ponieważ zużycie paliwa będzie minimalne" - mówi Morri.

 

W kierunku bardziej ekologicznej przyszłości

Kiedy rozważa się całkowity wpływ opony na klimat, ważne jest, aby porównać różnice w odpowiedzialności za środowisko poszczególnych producentów.

"Znaczna część naszej produkcji jest zasilana energią odnawialną. Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną dla naszych magazynów w Nokii, w Finlandii, a także dla naszego nowego centrum testowego w Hiszpanii" - mówi Teemu Soini, menedżer ds. projektowania materiałów w Nokian Tyres.

Nokian Tyres ma długą historię odpowiedzialnej produkcji opon, a firma jest pionierem w rezygnacji ze stosowania szkodliwych olejów wysokoaromatycznych. Najnowszą innowacją Nokian Tyres jest opona koncepcyjna Green Step, która charakteryzuje się ambitnym projektem, w którym 93% materiałów pochodzi z recyklingu lub jest odnawialnych.

 

Stare opony stają się nowymi oponami

Według najnowszych badań, na całym świecie wyrzuca się rocznie aż miliard opon. Co dzieje się z oponami po zakończeniu ich cyklu życia?

"W Europie wskaźnik recyklingu zużytej opony jest bardzo wysoki. Materiały gumowe można oddzielić i przetworzyć na nowe opony. Metalowe wzmocnienia również mogą być ponownie wykorzystane do produkcji opon lub do użytku w innych gałęziach przemysłu" - mówi Teemu Soini.

Nokian Tyres przetwarza również wszystkie pozostałości gumy z produkcji opon, dzięki czemu w zakładach produkcyjnych nie powstają żadne odpady gumowe.

 

Materiały odnawialne pomagają w walce z globalnym ociepleniem

Oprócz materiałów pochodzących z recyklingu, do produkcji opon wykorzystuje się także wiele materiałów odnawialnych. Materiał odnawialny pochodzi z zasobów naturalnych, takich jak drzewa lub rośliny. Materiały odnawialne są naturalną częścią obiegu węgla i nie przyczyniają się do ogólnego efektu cieplarnianego.

"Odnawialny kauczuk naturalny pozyskiwany z drzew kauczukowych jest kluczowym składnikiem w produkcji opon. Prowadzimy również badania mające na celu znalezienie odnawialnych alternatyw dla sadzy i kauczuków syntetycznych" - mówi Teemu Soini.

Soini i Morri zgadzają się, że walka ze zmianami klimatu wymaga szerokiej i innowacyjnej współpracy między różnymi branżami.

"Stale odkrywamy nowe formy współpracy i obiegu. Na przykład produkty uboczne przemysłu leśnego i celulozowego mogą być przetwarzane na materiały do produkcji opon" - podkreśla Teemu Soini.

 

Krótki przewodnik po odpowiedzialnym kupowaniu opon

- Przed zakupem nowych opon porównaj opory toczenia i inne kluczowe cechy. Unijny system etykietowania opon ułatwia ich porównywanie.

- Dowiedz się, w jaki sposób producenci opon ponoszą odpowiedzialność za środowisko naturalne.

- Przyjmij ekonomiczny styl jazdy. Unikaj jazdy na biegu jałowym, korzystaj z hamowania silnikiem, przewiduj ruch uliczny i wstępnie rozgrzewaj pojazd w niskich temperaturach.

- Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj i dbaj o ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie skraca żywotność opony.

- Stare opony należy poddawać recyklingowi zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi recyklingu.

 

Pobierz zdjęciaDowiedz się więcej:

We aim high – Sustainability at Nokian Tyres

Lower rolling resistance – Less fuel, less emissions

 

Kontakt dla mediów:

Marcin Lewandowski
mail: [email protected]
tel. 608 390 858

 

Zuzana Seidl, PR Manager Nokian Tyres CE, 00420 603 578 866,

[email protected]