śro lutego 2 02:39 2022 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Nokian Tyres stworzył oponę składającą się w 93% z materiałów odnawialnych lub pochodzących z recyklingu

Od dziesięcioleci Nokian Tyres dąży do tego, aby świat stawał się bezpieczniejszy. Firma przedstawia dziś swoją najbardziej ekologiczną oponę. Koncepcyjna opona Nokian Tyres Green Step to kolejny kamień milowy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Składa się ona w 93% z materiałów odnawialnych lub pochodzących z recyklingu. To jeszcze bardziej przybliża firmę do ambitnego celu - do 2030 roku 50% wszystkich surowców wykorzystywanych w oponach Nokian Tyres będzie podchodzić z recyklingu lub ze źródeł odnawialnych.

Nokian Tyres Green Step - bardziej zrównoważona podróż

Opona koncepcyjna Nokian Tyres Green Step jest świadectwem pomysłowości działu badawczo-rozwojowego Nokian Tyres oraz ambicji firmy, aby uczynić jazdę samochodem bardziej zrównoważoną.

- Kierowcy są coraz bardziej zainteresowani wpływem na środowisko, jakie mają opony, które wybierają. To stwarza zapotrzebowanie na tworzenie przez nas opon spełniających najwyższe standardy. Wywiera to również presję na przemysł, aby firmy opracowywały bardziej przyjazne dla środowiska materiały, a także, aby technologia produkcji opon była do nich dostosowana. Dzięki oponie koncepcyjnej, takiej jak Green Step, możemy realizować te ambicje i zamierzenia. Jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich, a zwłaszcza dla środowiska - mówi Jouko Ilomäki, menedżer ds. rozwoju w Nokian Tyres. 

Cała guma użyta w oponie koncepcyjnej Green Step jest naturalna, a do jej produkcji wykorzystuje się oleje odnawialne, takie jak olej rzepakowy. Prawie wszystkie plastyfikatory, żywice i substancje pomocnicze pochodzą z zasobów odnawialnych. Ponadto, naturalny popiół z łusek ryżowych pełni rolę głównego wypełniacza bieżnika i ścian bocznych, a odnawialne włókna kordowe są wykorzystywane do zwiększenia twardości opony Nokian Tyres.

- Z każdą innowacją wprowadzoną w oponie koncepcyjnej dowiadywaliśmy się nowych rzeczy. Na przykład jednym z najtrudniejszych zadań było całkowite zastąpienie kauczuku syntetycznego kauczukiem naturalnym, co jednak w końcu się udało - dodaje Ilomäki.

Przyszłość a udział materiałów pochodzących z recyklingu

Prawie każdy komponent opony Green Step zawiera materiały pochodzące z recyklingu lub źródeł odnawialnych. Na przykład, sadza użyta w mieszankach gumowych pochodzi z opon wycofanych z eksploatacji. Natomiast butyl użyty w wewnętrznej powierzchni, jak również stal w stalowych pasach i drutach koralikowych w konstrukcji, pochodzą w większości z recyklingu.

- Wierzymy, że stosowanie gumy z recyklingu, a zwłaszcza recyklingowej sadzy, będzie w przyszłości trendem w produkcji opon. Do roku 2030 będziemy mieli wielu nowych dostawców i bardziej zaawansowaną technologię. Wzrośnie również zapotrzebowanie na surowce zawierające składniki pochodzące z recyklingu lub odnawialnych źródeł. Cieszymy się, że już teraz w oponach Green Step możemy stosować tak wiele elementów pochodzących z recyklingu - mówi Jouko Ilomäki.

Korzyści dla kierowców na całym świecie

Nokian Tyres Green Step to opona zimowa, którą można jeździć po śniegu i lodzie. Niektóre materiały zastosowane w tej oponie są znane z różnych poprzednich modeli opon producenta. Kauczuk naturalny jest ważnym materiałem we wszystkich oponach, ze względu na swoje korzystne właściwości. Prowadzone są również badania nad alternatywnymi źródłami kauczuku naturalnego, takimi jak roślina guyule. W oponach Nokian Tyres powszechnie stosowane są oleje odnawialne, ponieważ firma, jako pierwszy producent opon na świecie, zaprzestała używania olejów wysokoaromatycznych w 2005 roku.

- Chociaż proces projektowania opony Nokian Tyres Green Step rozpoczął się około rok temu, jest on w rzeczywistości wynikiem dziesięcioleci badań, innowacji i zgromadzonej wiedzy na temat projektowania opon zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju - mówi Teemu Soini, starszy menedżer ds. rozwoju materiałów w Nokian Tyres.

- Wiele z ekologicznych innowacji zawartych w Green Step jest już stosowanych w naszych oponach, a zwykli kierowcy mogą z nich korzystać od lat. W procesie projektowania tej opony wprowadziliśmy innowacje, które zostaną zaadaptowane w przyszłych produktach oferowanych konsumentom na całym świecie. Opona Green Step jest świadectwem naszej ambicji i wiedzy – dodaje Soini.

Konkretne działania na rzecz bezpieczniejszego świata

Od dnia wynalezienia pierwszej na świecie opony zimowej w 1934 roku, produkty klasy premium Nokian Tyres są cenione przez kierowców, którzy chcą cieszyć się spokojem w każdych warunkach. Jednak firma nie skupia się wyłącznie na ochronie kierowców a pracuje również nad ochroną otaczającego nas świata. Jest to widoczne we wszystkich działaniach Nokian Tyres - od projektowania opon, po ich produkcję. Jako pierwszy producent ogumienia na świecie firma zatwierdziła ambitne cele naukowe dotyczące redukcji emisji CO2 i od 2013 roku obniżyła opór toczenia swoich opon średnio o 8,5%, oszczędzając paliwo i zmniejszając emisję CO2. Opona Nokian Tyres Green Step jest kolejnym dowodem tej pasji, a innowacyjność, która została wykorzystana przy jej tworzeniu, przyniesie korzyści kolejnym pokoleniom. Jest to nowy krok na drodze do bezpieczniejszego świata i zdrowszego świata.

Opona koncepcyjna Nokian Tyres Green Step:

  • 93% materiałów pochodzi z recyklingu lub odnawialnych źródeł
  • Materiały odnawialne obejmują naturalną gumę, oleje i krzemionkę z naturalnego popiołu z łusek ryżu
  • Materiały pochodzące z recyklingu zastosowano w prawie każdym elemencie opony
  • Materiały pochodzące z recyklingu obejmują stal i recyklingową sadzę
  • Innowacje opracowane na potrzeby opony koncepcyjnej zostaną wykorzystane w przyszłych oponach
  • Celem firmy jest to, by do 2030 roku, 50% wszystkich surowców używanych w oponach Nokian Tyres pochodziło z recyklingu lub odnawialnych źródeł

 

Zdjęcia do pobrania

 

Kontakt dla mediów:

Zuzana Seidl
PR manager Nokian Tyres CE
[email protected]
00420 603 578 866

Tomasz Nowicki
[email protected]
501 760 211

Marcin Lewandowski
[email protected]
tel. 608 390 858