czw kwietnia 23 06:00 2020 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy — zmień opony na letnie w najbliższym możliwym terminie

Ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID-19 więcej osób będzie prawdopodobnie używać opon zimowych przez całą wiosnę. Trzeba jednak pamiętać, że opony zimowe nie są przeznaczone do jazdy przy wyższej temperaturze, a zatem są znacznie mniej bezpieczne w cieplejszych miesiącach niż opony letnie. Ekspert Nokian Tyres radzi, jak uniknąć problemów z późną zmianą opon zimowych na letnie. Najważniejsze to zmienić opony na letnie jak najszybciej, gdy to będzie możliwe.

Jako rozwiązanie tymczasowe można stosować opony zimowe trochę dłużej. Jednak dłuższe ich używanie wiosną i latem — na przykład przez cały sezon letni — może stanowić znaczne zagrożenie, szczególnie w miesiącach, w których temperatura bywa wysoka — mówi Martin Dražík, ekspert i menedżer produktu na Europę Środkową w Nokian Tyres.

Jazda z oponami zimowymi wiosną i latem wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Największe ryzyko stwarza znacznie dłuższa droga hamowania, zmiany stabilności i prowadzenia, a także mniejsza sterowność. Opony zimowe są produkowane z bardziej miękkiej mieszanki, aby sprawdzały się w temperaturze niskiej i poniżej 0°C. W cieplejszych warunkach zużywają się szybciej, przez co wzrasta ryzyko aquaplaningu na mokrych nawierzchniach.

Niektórzy kierowcy sądzą, że skoro udaje im się jeździć na oponach zimowych w okresie przejściowym, to mogą ich używać także przez cały sezon letni. Jest to jednak jeden z najczęstszych błędów — i to bardzo ryzykowny.

Jeżeli nie można w obecnej sytuacji zmienić opon w porę, a samochód jest potrzebny, trzeba postarać się o maksymalne bezpieczeństwo podróży. Należy pokonywać krótsze odległości i pamiętać o tym, że po drodze można się natknąć na innych kierowców z nieodpowiednimi oponami. Dlatego należy odpowiednio zwiększyć bezpieczny dystans — nawet dwukrotnie. Pokonując zakręty, należy zachować ostrożność i zwolnić. Nie warto podejmować zbędnego ryzyka. Trzeba pamiętać, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, i umówić się na wymianę opon w najbliższym możliwym terminie — zaleca Dražík.

Nawet jeśli wymienimy opony na początku lata, to i tak postąpimy bezpieczniej, niż jeżdżąc na zimowych oponach przez całe lato, bo właśnie letnie miesiące mogą być krytyczne.

W takich warunkach zimowe opony tracą niemal wszystkie swoje bezpieczne właściwości. Samochodem trudniej jest kierować, a woda nie jest odprowadzana rowkami tak sprawnie jak w oponach zimowych na mokrych nawierzchniach, co znacznie zwiększa ryzyko aquaplaningu podczas letnich burz i opadów — wyjaśnia Dražík.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą używanie opon zimowych w lecie

 • Droga hamowania jest nawet o 20% dłuższa.
 • Wydajność opon jest znacznie niższa.
 • Prowadzenie i sterowność są znacznie gorsze.
 • Największe zagrożenie sprawia jazda po mokrych drogach, ponieważ opony zimowe nie są przygotowane do szybkiego odprowadzania wody podczas letnich ulew, lecz do zwiększania przyczepności na śniegu i błocie pośniegowym. W związku z tym rośnie ryzyko aquaplaningu.
 • Opony zimowe są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki, dlatego w gorące dni będą się zużywać znacznie szybciej.
 • W niektórych krajach prawo nie zezwala na używanie zimowych opon latem.

Wskazówki, jak zmniejszać ryzyko związane z tymczasowym stosowaniem opon zimowych latem

 • Ogranicz jazdę tylko do niezbędnych podróży.
 • Dostosuj szybkość do dłuższej drogi hamowania i możliwej gorszej sterowności.
 • Zachowaj większy odstęp od poprzedzającego pojazdu — nawet dwa razy większy niż zwykle.
 • Uważaj na zakrętach, zwolnij i pamiętaj, że inni kierowcy prawdopodobnie również nie zmienili opon.
 • Umów się na wymianę opon w najbliższym możliwym terminie.

­Pobierz zdjęcia

Kontakt:

Piotr Bartha, MSL, 534 870 007,
[email protected]