śro stycznia 5 01:58 2022 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Platynowy certyfikat LEED v4 za zrównoważony rozwój dla centrum Nokian Tyres w Hiszpanii

Zasilany energią słoneczną budynek Visitor Center w Centrum Testowym Nokian Tyres w Hiszpanii uzyskał platynowy certyfikat LEED v4 za ekologiczną postawę w budownictwie. Jest to najwyższy poziom tej certyfikacji. Firma ogłosiła już wcześniej certyfikaty LEED v4 Gold i Silver dla swojej administracji oraz zakładów produkcyjnych w USA.

Centrum Testowe Nokian Tyres o powierzchni 300 hektarów znajduje się w Santa Cruz de la Zarza, małym miasteczku położonym około godziny jazdy samochodem na południe od Madrytu. W jego skład wchodzi 10 torów testowych oraz Centrum dla Odwiedzających. Certyfikujący inspektorzy podkreślili innowacyjność projektu, jego wydajność energetyczną i jakość środowiska wewnętrznego jako kluczowe czynniki decydujące o wysokim poziomie certyfikacji. 

- Pragnę podziękować naszemu wspaniałemu zespołowi, zarówno w Hiszpanii, jak i w Finlandii. Rezultatem pracy zespołu jest olśniewający, piękny i wyjątkowy budynek w Centrum Testowym w Santa Cruz de la Zarza - mówi Juha Pirhonen, Dyrektor ds. Projektów Technologicznych w Nokian Tyres.

Innowacyjny projekt oszczędza wodę i energię

- Platyna to doskonały wynik w certyfikacji LEED v4. Poprzeczka została ustawiona na poziomie osiągalnym tylko dla najlepszych, a my otrzymaliśmy wysokie noty, szczególnie za bardzo dobrą wydajność i efektywność energetyczną - dodaje Pirhonen.

W całym centrum badawczym zainstalowano panele słoneczne, a 21% pozyskanej energii elektrycznej będzie wykorzystywane w budynku Visitor Center. Innowacje w projekcie obejmują zrównoważoną gospodarkę ściekową z wykorzystaniem wody deszczowej do nawadniania oraz instalację niskoprzepływowej armatury wodnej, która zmniejsza jej zużycie.

Ochrona dzikiej przyrody

W pobliżu Centrum Testowego firma zachowała również 25 hektarów terenu pod ochronę dzikiej przyrody. Na tym obszarze znajduje się budka lęgowa dla jastrzębi i sów oraz elementy wodne dla ptaków, które będą badane w ciągu najbliższych 3 lat. Są tam także posadzone dęby szypułkowe i inne drzewa.

Wraz z lokalnymi uniwersytetami i partnerami Nokian Tyres uczestniczy w uprawie oraz badaniach nad guayule – potencjalnie nowym surowcem do produkcji opon przyjaznych dla środowiska. Co więcej, plantacja jest zarządzana przez lokalnych rolników.

 

Dowiedz się więcej:

Centrum testowe Nokian Tyres w Hiszpanii

Rozpoczęły się testy w hiszpańskim centrum testowym Nokian Tyres

Zdjęcia do pobrania

 

Kontakt dla mediów:

Zuzana Seidl
PR manager Nokian Tyres CE
[email protected]
tel.: 00420 603 578 866

Tomasz Nowicki
[email protected]
tel. 501 760 211

Marcin Lewandowski
[email protected]
tel. 608 390 858