pon marca 3 06:37 2014 w kategoriach Aktualności firmowe, Nowości produktowe

Opony zimowe wynalezione 80 lat temu przez Nokian TyresJako pierwsza opona zimowa na świecie model Nokian Kelirengas pojawił się na rynku już w 1934 roku. Poprzednik modelu Nokian Hakkapeliitta, jednej z najbardziej znanych opon zimowych, zapewnił mocną przyczepność na śniegu.

Firma Nokian Tyres wymyśliła pierwszą oponę zimową świata już 80 lat temu. Poprzednik modelu Nokian Hakkapeliitta, jednej z najbardziej znanych opon zimowych, nazywa się Nokian Kelirengas („opona pogodowa”). Model ten został zaprojektowany przez Nokian Tyres w Finlandii, wyprodukowany i wprowadzony na rynek w 1934 roku. Najlepsze opony swoich czasów zapewniały mocną trakcję w głębokim śniegu przy skandynawskim zimowym mrozie. Pierwsza opona zimowa została skonstruowana dla samochodów ciężarowych i miała profil z grubymi żebrami, zapewniający jej swobodne obroty przy dużej ilości śniegu. Dzięki rewolucyjnemu modelowi Nokian Kelirengas pojazdy podjeżdżały z dobrą przyczepnością nawet na pagórkowate i zaśnieżone trasy. Wcześniej kierowcy przed wzniesieniami musieli niekiedy montować łańcuchy zimowe na letnich oponach.

Opony zimowe Nokian Hakkapeliitta – śnieżny król ulicyDla samochodów osobowych fińscy inżynierowie zaprojektowali w 1936 roku model Nokian Hakkapeliitta, prawdziwą innowację, która znacznie poprawiła bezpieczeństwo na zaśnieżonych i śliskich drogach w zimie. Ta zimowa opona do samochodów osobowych miała cienki, poprzeczny profil z wieloma narożnikami umożliwiającymi przyczepność. Całkowicie nowa konstrukcja profilu zapewniła dobrą przyczepność z silnym przyleganiem na śniegu i błocie. Przyssawki na profilu, zapobiegające poślizgom na lodzie, były typową zaletą modelu Nokian Hakkapeliitta. Narodził się król śniegu na ulicach.

Legendarne zwycięstwa opon zimowych Nokian na rajdzie Monte CarloWymagania wobec opon zwiększyły się w latach 50., kiedy wzrósł ruch pojazdów i zastosowano pługi śnieżne, co spowodowało mięknięcie i oblodzenie powierzchni ulic. Przełom nastąpił po wynalezieniu kolców. Pierwszą oponą zimową skonstruowaną specjalnie pod kątem kolców był model Nokian Kometa-Hakkapeliitta. Było to rozwiązanie na drogi zimą: Kolce wbijają się w lód, a opona przylega do miękkich powierzchni.

Opony zimowe z kolcami stały się słynne podczas rajdu Monte Carlo w 1963 roku: Wszyscy trzej zwycięzcy jechali na zimowych oponach z kolcami Nokian Hakkapeliitta. Duże fińskie doświadczenie w zakresie opon zimowych widoczne było szczególnie podczas rajdu Monte Carlo w latach 1965-1967, kiedy Timo Mäkinen, Pauli Toivonen i Rauno Aaltonen wygrywali co roku ten legendarny rajd zimowy.

Opony zimowe Nokian ustanowiły nowy światowy rekord Guinessa maksymalnej prędkości samochodu na lodzie — 335,713 km/h, zyskując przy tym miano najszybszych. Wynalazcom opon zimowych Top Spike Nokian Hakkapeliitta 8 udało się uzyskać przyczepność i prędkość, jakich wcześniej nie znano.

Opony zimowe Nokian Hakkapeliitta zaprojektowane na srogie skandynawskie zimy to jedne z najsłynniejszych opon zimowych na świecie, stosowanych w warunkach mroźnych zim.

Opony zimowe Nokian WR okazały się najlepsze w testach, a także zanotowały wiele innych sukcesówOpony zimowe Nokian WR zostały zoptymalizowane do umiarkowanych polskich zim oraz wysokich prędkości rozwijanych na polskich autostradach. Opony zimowe Nokian WR okazały się najlepsze w testach, a także zanotowały wiele innych sukcesów. Opony zimowe Nokian WR D3 uzyskały najlepszą ocenę „dobrą”, a dzięki temu miano „szczególnie godnych polecenia” w teście opon zimowych 2013 niemieckiego automobilklubu ADAC i organizacji konsumenckiej „Stiftung Warentest”, zapewniając sobie w ten sposób miejsce wśród najlepszych. Niemiecki magazyn motoryzacyjny „auto motor sport” ocenia opony Nokian WR D3 jako „szczególnie godne polecenia”. Nowa opona zimowa Nokian WR SUV 3 High Performance zwyciężyła w wielkim teście opon zimowych przeznaczonych do samochodów typu SUV 2013 niemieckiego magazynu motoryzacyjnego „OFF ROAD”, uzyskując notę „szczególnie godna polecenia”.

Opony zimowe Nokian zwyciężają w testach opon zimowych 2012 niemieckich magazynów motoryzacyjnych „Auto Bild”, „auto motor sport” i „AUTOStraßenverkehr” z najlepszymi ocenami „wzorowe”, „szczególnie godne polecenia” i „bardzo dobre”. W ostatnią zimę opony Nokian wygrały ponad 20 testów opon zimowych w magazynach motoryzacyjnych w Niemczech i Europie, potwierdzając tym samym dobry wizerunek skandynawskiej marki Premium. Fińskie opony otrzymują notę „dobrą” od niemieckiego automobilklubu ADAC i organizacji konsumenckiej „test Stiftung Warentest”.

W 80. rocznicę narodzin opony zimowej wiodący specjalista w zakresie opon zimowych Nokian Tyres obiecuje dalsze projektowanie opon zapewniających wysokie bezpieczeństwo. W serwisach oponiarskich opony Nokian dostępne są w ramach wymiany opon także razem z felgami. Gdy głębokość profilu osiągnie cztery milimetry, należy wymienić stare opony zimowe na nowe.
https://www.nokiantyres.com/produkty
Sieć serwisów samochodowo-oponiarskich Vianor należąca do firmy Nokian Tyres:
http://vianor.pl/
Wideo Firma Nokian Tyres wynalazła pierwszą oponę zimową świata 80 lat temu.
http://youtu.be/3pb8Oe-Ki5c

Zdjęcia do pobrania Opony zimowe wynalezione 80 lat temu przez Nokian Tyres
www.nokiantyres.com/wintertyre80years

Więcej informacji:

80 lat temu powstały pierwsze opony zimowe. Obejrzyj wideo.
http://youtu.be/3pb8Oe-Ki5c

80 lat od wynalezienia opon zimowych:
Opona Nokian Kelirengas pozwala na opanowanie sztuki bezpiecznych zakrętów, gdy drogi pokrywa śnieg
https://www.nokiantyres.com/nokian-kelirengas-en

Opony zimowe Nokian mają już 80 lat
www.nokiantyres.com/first-winter-tyres

How was the world's first winter tyre invented?
www.nokiantyres.com/first-winter-tyre

The Story of the Hakkapeliitta. An online history.
www.nokiantyres.com/hakkapeliitta75

Photos Nokian WR:
www.nokiantyres.com/NewNokianWR

Firma Nokian Tyres to światowy lider w zakresie opon zimowych, wielokrotny zwycięzca testów, prekursorem opon zimowych i producent opon klasy premiumFirma Nokian Tyres jako światowy lider w zakresie opon zimowych, wielokrotny zwycięzca testów i producent opon klasy premium, oferuje najbezpieczniejsze opony do jazdy w warunkach nordyckich. Wysoka jakość innowacyjnych fińskich opon Nokian do pojazdów osobowych i ciężarowych oraz ciężkich maszyn użytkowych daje się odczuć szczególnie podczas jazdy po ośnieżonej nawierzchni, w surowym klimacie, a także w trudnych warunkach drogowych, stanowiąc o trwałej wartości dodanej tych opon. Firma Nokian projektuje, testuje i opatentowuje innowacyjne opony od 80 lat. Poza tym Nokian oferuje również opony zaprojektowane specjalnie dla zmiennych warunków pogodowych i dużych prędkości jazdy po autostradach. Opony Nokian są bardzo bezpieczne, przyjazne dla środowiska i pozwalają na oszczędność paliwa. Firma jest numerem 1 pod względem rozpoznawalności marki i uznania jej wartości w Skandynawii oraz Rosji; cechuje ją nietypowy, pozytywny image.

Opony zimowe Nokian zwycięzcą testów

Opony zimowe Nokian NR zostały zoptymalizowane do warunków w Polsce i zostały zwycięzcą testów, a także zanotowały wiele innych sukcesów. Opona zimowa Nokian WR D3 uzyskała najlepszą ocenę „dobrą” i została dzięki temu określona jako „szczególnie godna polecenia” w teście opon zimowych 2013 niemieckiego automobilklubu ADAC i organizacji konsumenckiej „test Stiftung Warentest”, znajdując się w ten sposób wśród najlepszych. „auto motor sport” ocenia opony Nokian WR D3 jako „szczególnie godne polecenia”. Nowa opona zimowa Nokian WR SUV 3 High Performance zwyciężyła w wielkim teście opon zimowych przeznaczonych do samochodów typu SUV 2013 niemieckiego magazynu motoryzacyjnego „OFF ROAD”, uzyskując notę „szczególnie godna polecenia”.
Opony zimowe Nokian zwyciężają w testach opon zimowych 2012 magazynów „Auto Bild”, „auto motor sport” i „AUTOStraßenverkehr” z najlepszymi ocenami „wzorowe”, „szczególnie godne polecenia” i „bardzo dobre”. Opony zimowe Nokian zajęły pierwsze miejsca w ponad 20 testach opon zimowych organizowanych ostatniej zimy przez niemieckie i europejskie czasopisma motoryzacyjne. Fińskie opony otrzymują notę „dobrą” od niemieckiego automobilklubu ADAC i organizacji konsumenckiej „test Stiftung Warentest”.
Opony zimowe Nokian ustanawiają nowy światowy rekord Guinessa maksymalnej prędkości samochodu na lodzie — 335,713 km/h, zyskując przy tym miano najszybszych!

Opony Nokian zwycięzcą testów opon letnich w 2013 r. niemieckich czasopism motoryzacyjnych „Auto Bild” i „auto TEST”

Także opony letnie Nokian wielokrotnie wygrywały w testach, oferują wysokie bezpieczeństwo i oszczędzają paliwo. Opony Nokian zwyciężyły w 2013 r. w testach opon letnich magazynu „Auto Bild” z oceną „wzorowe”, natomiast magazyn „auto TEST” przyznał im tytuł „zwycięzca testu auto TEST 2013”. Opony Nokian otrzymują najlepszą notę „dobrą” od niemieckiego automobilklubu ADAC i organizacji konsumenckiej „test Stiftung Warentest”. Na drugim miejscu fiński produkt uplasował się w testach magazynu motoryzacyjnego „auto motor sport” z oceną „szczególnie godne polecenia”, czasopisma „Auto” z oceną „bardzo dobre”. W testach opon letnich przeprowadzonych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii w 2013 r. opony Nokian uzyskały łącznie 17 ocen bardzo dobrych i dobrych. Opony Nokian wygrywają również w testach opon letnich „Auto Bild” z 2012 r. i zwyciężając osiem razy, są najczęstszym zwycięzcą spośród wszystkich marek.
W 97 testach przeprowadzonych od jesieni 2011 do wiosny 2013 opony Nokian zwyciężyły 54 razy, a 43 razy otrzymały ocenę dobrą.

Większe bezpieczeństwo dzięki innowacjom: Zimowy wskaźnik głębokości bieżnika z symbolem śnieżynki i wskaźnik głębokości bieżnika z ostrzeżeniem przed aquaplaningiem

Zimowy wskaźnik głębokości bieżnika w oponach zimowych Nokian WR, oznaczony symbolem śnieżynki, podaje głębokość bieżnika na skali od 8 do 4 milimetrów. Symbol śnieżynki jest widoczny do głębokości bieżnika wynoszącej 4 milimetry. Kiedy symbol ten przestaje być widoczny, należy wymienić opony zimowe na nowe. Na oponach zimowych i letnich rowki muszą być głębokie na przynajmniej 4 milimetry, aby zapewnić wystarczającą przyczepność na śniegu i zapobiec aquaplaningowi na mokrej nawierzchni i na błocie pośniegowym.
Wskaźnik głębokości bieżnika na oponach letnich Nokian podaje kierowcy głębokość bieżnika na skali od 8 do 3. Umieszczony na nim symbol kropli wody ostrzega przed niebezpieczeństwem aquaplaningu. Gdy wysokość bieżnika wynosi cztery milimetry, znak ostrzegawczy zanika, informując w ten sposób, że zagrożenie jest naprawdę poważne. Żaden inny producent opon nie może się pochwalić tym innowacyjnym rozwiązaniem.

Firma Nokian Tyres osiągnęła w 2013 roku obrót na poziomie 1521 milionów euro

Firma Nokian Tyres osiągnęła w 2013 roku obrót na poziomie 1521 milionów euro i zatrudniała ponad 4000 pracowników. W Europie Środkowej Nokian Tyres dysponuje należącymi do koncernu spółkami handlowymi w dziesięciu krajach. Do firmy należy również sieć sprzedaży opon Vianor z ponad 1200 punktami sprzedaży w 27 państwach.
https://www.nokiantyres.com/produkty
Sieć serwisów samochodowo-oponiarskich Vianor należąca do firmy Nokian Tyres:
http://vianor.pl/

Redakcja: Dr Falk Köhler

Egzemplarz okazowy można otrzymać u Dr. Falk Köhler PR

Kontakty z prasą:
Dr Falk Köhler PR
Dr Falk Köhler
Tel.: +49 (0) 40 54 73 12 12
Faks: +49 (0) 40 54 73 12 22
e-mail: Dr.Falk.Koehler(at)Dr-Falk-Koehler.de
www.Dr-Falk-Koehler.de
Ödenweg 59
22397 Hamburg
Niemcy

Egzemplarz okazowy można otrzymać u Dr. Falk Köhler PR

Dalsze informacje

Nokian Tyres s.r.o – kontakt bezpośredni:
Dieter Köppner, Managing Director Central Europe, telefon +420 222 507 761, E-mail dieter.koppner(at)nokiantyres.com

Marketing Manager Lukáš Líbal, Tel.: +420 222 507 759
e-mail: lukas.libal(at)nokiantyres.com

Sven Dittmann, mgr inż., Product Development Manager Central Europe, telefon +49 8143 / 444 850, E-mail sven.dittmann(at)nokiantyres.com
https://www.nokiantyres.com/produkty

Nokian Tyres plc – kontakt bezpośredni:
Development Manager Juha Pirhonen, Tel.: +358 10 401 7708
e-mail: juha.pirhonen(at)nokiantyres.com

Matti Morri, menedżer działu technicznej obsługi klienta, telefon: +358 10 401 7621
E-mail: matti.morri(at)nokiantyres.com
www.nokiantyres.com