wto kwietnia 7 01:00 2015 w kategorii Aktualności firmowe

Opony Nokian ustanawiają nowy rekord świata wśród ciągników: 130,165 km/h!

Nowy rekord świata prędkości ciągnika został osiągnięty dzięki połączeniu doświadczeń zdobytych na Północy przez światowego lidera w produkcji opon zimowych–Nokian Tyres oraz producenta traktorów – Valtra.

Nowy wspaniały rekord został ustanowiony na drodze pokrytej śniegiem i lodem w fińskiej Laponii. Wielokrotny Mistrz Świata w Rajdach Samochodowych, Juha Kankkunen, zachowując zimną krew poprowadził maszynę z prędkością 130,165 km/h (80,88 mph). Pobicie rekordu było możliwe dzięki zastosowaniu najlepszych na świecie opon zimowych do ciągników, Nokian Hakkapeliitta TRI (440/80R28 151D i 540/80R38 167D) oraz ciągnika Valtra T234.

- Podejmowałem już próby bicia rekordu prędkości w kilku samochodach. To był pierwszy raz, gdzie zasiadłem za kierownicą ciągnika. I od razu pobiliśmy rekord świata! Opony i traktor bardzo dobrze współpracowały mimo trudnej pogody – powiedział Juha Kankkunen.

W 2013 r. ten wynalazca opony zimowej pobił rekord świata maksymalnej prędkości samochodu na lodzie, kiedy to kierowca testowy Janne Laitinen z Nokian Tyres osiągnął prędkość 335,713 km/h (208,602 mph) na zamarzniętej powierzchni Zatoki Botnickiej. Niespotykaną dotychczas przyczepność i prędkość zapewniły najwyższej klasy opony z kolcami Nokian Hakkapeliitta 8.

Najlepsze osiągi na śniegu i lodzie

Firma Nokian Tyres rozszerzyła swój bogaty asortyment opon zimowych do ciągników, wprowadzając model Nokian Hakkapeliitta TRI wiosną 2014 r.Unikalny wzór bieżnika Hakkapeliitta TRI, zimowa mieszanka kauczukowa oraz lamele maksymalizują przyczepność i trakcję. Przekątne lamele tworzą rowki na blokach bieżnika, zwiększając liczbę krawędzi zapewniających przyczepność z nawierzchnią, a także poprawiając przyczepność boczną i podłużną. Ten najdalej wysunięty na północ producent opon na świecie już ponad 10 lat temu po raz pierwszy wprowadził na rynek opony do ciągników z bieżnikiem blokowym.

– Podstawowym zadaniem jest przeprowadzenie testów w warunkach ekstremalnych, a to wymaga unikalnych umiejętności. Chcieliśmy zaprezentować prawdziwe osiągi nowego modelu Nokian Hakkapeliitta TRI. To niesamowity widok zobaczyć maszynę o masie 7,7 tony, która pędzi z prędkością ponad 130 km/h, z czterokrotnym Mistrzem Świata w Rajdach Samochodowych za kierownicą! Kiedy ciągnik mknie tak szybko po zimowej nawierzchni, niezbędna jest duża przyczepność i stabilność oraz doskonałe właściwości prowadzenia. Osiągnięcie tych parametrów było naszym celem w trakcie opracowywania opony Nokian Hakkapeliitta TRI – mówi Tero Saari, Project Manager, R&D Nokian Tyres.

Rekord został ustanowiony 19 lutego 2015 r. na pasie startowym lotniska awaryjnego w Vuojärvi (Finlandia), oddalonego jakieś 20 kilometrów od miasta Sodankylä w kierunku Rovaniemi. Całkowita długość pasa ubitego śniegu wynosiła około 2 300 metrów, a 50-metrowy odcinek pomiaru prędkości został wyznaczony na jego środku.

Księga Rekordów Guinnessa określiła specyficzne zasady obowiązujące w trakcie bicia rekordu świata prędkości ciągnika. Czas, w którym ciągnik przejeżdża pokonuje 50-metrowy odcinek pomiaru prędkości jest mierzony w obu kierunkach (kierowca jedzie tam i z powrotem). Rekord świata stanowi średnią arytmetyczną obu pomiarów. Ciągnik rozpędza się ze startu lotnego.

Mistrz warunków ekstremalnych

Nokian Tyres jest najdalej wysuniętym na północ producentem opon na świecie. To właśnie specjaliści z Nokian Tyres stworzyli w 1934 r. pierwszą na świecie oponę zimową. Dwa lata później w samym środku nordyckiej zimy narodziła się opona Nokian Hakkapeliitta, która stała się już legendą wszędzie tam, gdzie panują prawdziwe warunki zimowe. Wprowadzanie wyjątkowych innowacji od dziesięcioleci pozwala kolejnym generacjom opon Hakkapeliitta zwyciężać w testach przeprowadzanych przez magazyny motoryzacyjne.

Od samego początku gruntowne testy i prace rozwojowe w firmie Nokian Tyres wyznaczają drogę w kierunku bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych opon. Daleko na północ od arktycznego koła podbiegunowego, Nokian Tyres posiada własne Centrum Testowe Ivalo, znane również jako „Białe Piekło”, ulokowane na ponad 700 hektarach. Opony zimowe są tam poddawane nieustannym testom w ekstremalnych warunkach.

Firma ta jest jedynym producentem opon na świecie oferującym produkty i usługi zapewniające bezpieczeństwo jazdy w surowych warunkach Północy. Jej innowacyjne opony do samochodów osobowych, ciężarówek i ciężkich maszyn roboczych są skierowane głównie na te rynki, gdzie występują duże opady śniegu, rośnie sporo lasów, a opony wymagają warunków jezdnych dopasowanych do zmieniających się pór roku.

Najszybszy ciągnik 2015

Obejrzyj filmy i przeczytaj więcej o rekordzie świata w maksymalnej prędkości uzyskanej przez ciągnik
www.nokiantyres.com/FastestTractor2015

Zdjęcia dokumentujące pobicie nowego rekordu świata w maksymalnej prędkości ciągnika www.nokiantyres.com/FastestTractor2015photos 

Więcej informacji:

Nokian Hakkapeliitta TRI – pokonaj zimę
www.nokiantyres.com/hakkapeliittatri

Test hamowania:Nokian Hakkapeliitta TRI
http://youtu.be/ljmU25d3GQs

Nokian Hakkapeliitta TRI - Innowacje, dzięki którym pokonasz zimę
http://youtu.be/_v4hy6UnO6Y

Jak wynaleziono pierwszą oponę zimową na świecie? http://www.nokiantyres.pl/o-firmie/o-nas/historia/jak-powstala-pierwsza-na-swiecie-opona-zimowa/ 

Nokian Tyres Europa
Nokian Tyres s.r.o
V Parku 2336/22
148 00 Praha 4
Czech Republic

Business Director Central Europe Dieter Köppner, Tel. +420 222 507 761, E-mail dieter.koppner(at)nokiantyres.com

Sales Manager Heavy Tyres Jaromír Štádler, Tel. +420 773 673 347 E-Mail jaromir.stadler(at)nokiantyres.com

www.nokiantyres.com/heavy 
http://www.nokiantyres.pl/ 

Nokian Tyres Finnland, siedziba główna
Nokian Heavy Tyres Ltd.
Pirkkalaistie 7
P.O.Box 20
37101 Nokia
Finland

Marketing Manager Jarkko Puikkonen, Tel. +358 10 401 7201 E-Mail jarkko.puikkonen(at)nokiantyres.com

Project Manager Tero Saari, Tel. +358 10 401 7226 E-Mail tero.saari(at)nokiantyres.com

www.nokiantyres.com/heavy 
http://www.nokiantyres.pl/


Attachments

Opony Nokian ustanawiają nowy rekord świata wśród ciągników: 130,165 km/h! (.pdf)
Opony Nokian ustanawiają nowy rekord świata wśród ciągników: 130,165 km/h! (.docx)