czw marca 22 04:17 2012 w kategorii Nowości produktowe

Opony Nokian najszybsze na lodzie również w samochodzie elektrycznym:
nowy rekord światowy 252,09 km/hKierowca testowy Janne Laitinen z Nokian Tyres osiągnął prędkość 252,09 km/h (156,64 mph) w samochodzie elektrycznym E-RA podczas jazdy na lodzie po jeziorze Ukonjärvi w Inari. Ten unikatowy rekord został pobity w nowoczesnym samochodzie E-RA (Electric RaceAbout) w dniu 17 marca. Do jego osiągnięcia przyczyniła się współpraca między posiadającym najbardziej wysuniętą na północ siedzibę producentem opon a Helsinki Metropolia University of Applied Sciences.


Ten wyjątkowy samochód sportowy z silnikiem elektrycznym 280 kW osiągnął prędkość ponad 260 km/h (161,59 mph) przy prawdziwie mroźnej pogodzie. Doskonałą przyczepność i stabilność prowadzenia przy ekstremalnych prędkościach zagwarantowały produkowane seryjnie opony z kolcami Nokian Hakkapeliitta 7 (225/40R18).

- Testy w trudnych warunkach to kluczowy etap prac rozwojowych związanych z oponami zimowymi. Naszym zdaniem pobicie rekordu oraz zaangażowanie w projekt E-RA to doskonały sposób na zgromadzenie nowych doświadczeń, dzięki którym nasze produkty będą stale zyskiwać na wartości. Jest to źródło prawdziwej inspiracji dla projektantów opon, którzy stale mierzą się z problemem optymalizacji poziomu bezpieczeństwa oferowanego przez opony i zagwarantowania niskich oporów toczenia w pojazdach elektrycznych — mówi Matti Morri, kierownik Serwisu Technicznego Klienta w Nokian Tyres.


Test odbył się na odcinku o długości 6 kilometrów zgodnie z zasadami organizacji Guinness World Records. Niestety nie istnieje jeszcze oddzielna kategoria dla rekordów tego typu i organizacja Guinnessa nie poświadczyła testu, dlatego też nie możemy używać nazwy Guinness World Record przysługującej rekordom poświadczonym w oficjalny sposób.

W czasie testu zmierzono czas i prędkość przejazdu 1-kilometrowego odcinka w obu kierunkach. Rekord jest średnią tych dwóch pomiarów. Jazda zaczyna się ze startu lotnego, a dozwolony zakres czasu to jedna godzina. Opony muszą być dostępne w handlu i dopuszczone do używania w ruchu drogowym w kraju, w którym odbywa się próba pobicia rekordu.


Oficjalny rekord Guinness World Record w jeździe na lodzie także został pobity przez firmę Nokian Tyres, reprezentowaną przez kierowcę testowego Janne Laitinena. Rekord prędkości na lodzie po Zatoce Botnickiej, który padł w marcu 2011 w pojeździe napędzanym benzyną, wynosi 331,61 km/h (206,05 mph).


Przekraczanie granic przyspiesza rozwój

Samochód elektryczny E-RA powstał w wyniku połączenia umiejętności fińskich studentów z kompetencjami partnerów z branży konstruktorskiej. Został zbudowany od podstaw z zastosowaniem technologii elektrycznych zespołów silnikowych i systemów akumulatorów najnowszej generacji. Przy minimalnym obciążeniu pojazd zużywa tylko 14,5 kWh na 100 km, co odpowiada 1,6 litra paliwa.


- Przez pobicie rekordu chcieliśmy udowodnić, że samochód elektryczny jest niezawodny w mroźnych temperaturach i przy wysokich prędkościach podczas jazdy na lodzie. Przełamanie tych barier przyspieszy rozwój technologiczny, co będzie się wiązało z licznymi korzyściami dla klientów — mówi Sami Ruotsalainen, lider zespołu E-RA.


Firma Nokian Tyres zaprojektowała pierwsze opony zimowe odpowiednie na mrozy w 1934 roku. Dwa lata później w mroźnych warunkach Północy narodziły się opony Nokian Hakkapeliitta, które obecnie należą do najlepiej znanych światowych marek opon zimowych. Firma jest jedynym producentem opon na świecie oferującym produkty i usługi zapewniające bezpieczeństwo jazdy w surowych warunkach Północy.
Dalsze informacjeNokian Tyres s.r.o – kontakt bezpośredni:

Dieter Köppner, Business Director Central Europe, telefon +420 222 507 761, E-mail dieter.koppner(at)nokiantyres.com

Marketing Manager Lukáš Líbal, Tel.: +420 222 507 759
E-Mail: lukas.libal(at)nokiantyres.com

Dominik Kwaczyński, Sales Manager Poland, telefon +48 603 464 010, E-mail dominik.kwaczynski(at)nokiantyres.com

Sven Dittmann, mgr inż., Product Development Manager Central Europe, telefon +49 8143 / 444 850, E-mail sven.dittmann(at)nokiantyres.com

Nokian Tyres plc – kontakt bezpośredni:

Matti Morri, kierownik Serwisu Technicznego Klienta, tel.: +358 10 401 7621 E-mail: matti.morri(at)nokiantyres.com

Antti-Jussi Tähtinen, wicedyrektor Działu Marketingu i Komunikacji, tel. +358 10 401 7940 E-mail:antti-jussi.tahtinen(at)nokiantyres.com

E-RA (Electric RaceAbout) – Helsinki Metropolia University of Applied Sciences Sami Ruotsalainen, kierownik projektu i główny inżynier, tel. +358 50 5288 648 E-mail: sami.ruotsalainen(at)metropolia.fi