pon marca 21 01:24 2011 w kategorii Aktualności firmowe
Informacja prasowa

Nowy rekord świata na oponach zimowych Nokian: 331,61 km/hOpony zimowe Nokian ustanawiają kolejny rekord maksymalnej prędkości na lodzie — 331,610 km/h! W dniu 6 marca Janne Laitinen, kierowca testowy Nokian Tyres, z taką zawrotną szybkością poprowadził samochód na standardowych oponach zimowych Nokian po zamarzniętej powierzchni Morza Bałtyckiego u wybrzeży Finlandii. Ekstremalne prędkości wymagają najwyższej jakości opon, ponieważ stanowią one jedyny punkt kontaktu pojazdu z nawierzchnią. Nokian Tyres, światowy czołowy specjalista w zakresie opon zimowych, doprowadził do pobicia rekordu na popularnych w Skandynawii zimowych oponach Hakkapeliitta 7 w rozmiarze 255/35R20 97 T XL na liczącym 14 kilometrów odcinku przy mroźnej pogodzie.

Podczas jazdy z bardzo dużą prędkością na śliskim lodzie i śniegu opony muszą zapewniać maksymalną przyczepność, dużą stabilność i precyzyjne prowadzenie dostosowane do osiągów pojazdu. Jeżeli chodzi o stabilność i prędkość, matematyka jest bezlitosna: samochód rozpędzony do prędkości 331 km/h pokonuje ponad 92 metry na sekundę. Przy maksymalnych prędkościach na opony działają potężne siły powodujące rozciąganie ich średnicy o 15-20 milimetrów. Wraz z rosnącym oporem powietrza do osiągnięcia przyspieszenia wymagana jest coraz większa przyczepność.

„Testowanie opon zimowych na dużych prędkościach i w trudnych warunkach jest ważnym etapem ich projektowania. Dzięki próbom w zakresach granicznych stale dowiadujemy się czegoś nowego. Tę wiedzę wykorzystujemy we wszystkich naszych produktach, co kierowcy mogą odczuć na własnej skórze” — wyjaśnia Matti Morri, kierownik serwisu technicznego Nokian Tyres.

Aby rekord trafił do Księgi Rekordów Guinessa, podczas jazdy na lodzie należy spełnić określone wymagania. Prędkość jest mierzona na odcinku kilometra w obu kierunkach. Rekord świata jest obliczany na podstawie średniej tych dwóch pomiarów. Zalecany jest przy tym lotny start, a na próbę musi wystarczyć godzina. Lód musi powstać w sposób naturalny. Nie wolno powierzchni doprowadzać do chropowatości ani stosować chemikaliów. Opony muszą być dostępne w handlu i dopuszczone do ruchu drogowego w kraju, w którym jest bity rekord.

Wynalazca opon zimowych pokonuje ekstremalne warunkiFirma Nokian Tyres zaprojektowała pierwszą zimową oponę na świecie w warunkach lodowatego wiatru i szczypiącego mrozu już w roku 1934. Dwa lata później pojawiła się doskonale radząca sobie ze skandynawskim wiatrem opona Nokian Hakkapeliitta, która należy obecnie do najpopularniejszych światowych marek opon zimowych. Nokian Tyres to producent opon z siedzibą wysuniętą najdalej na północ, który we własnym centrum testowym w Ivalo położonym 300 km na północ od koła polarnego w fińskiej Laponii zajmuje się testowaniem i projektowaniem nowych produktów dostosowanych do różnych potrzeb i zastosowań.

Nokian Tyres jako jedyny producent opon na świecie i wiodący specjalista w zakresie opon zimowych koncentruje się na produktach i usługach ułatwiających bezpieczną jazdę w warunkach nordyckich. Innowacyjne opony do pojazdów osobowych i ciężarowych oraz ciężkich maszyn roboczych oferowane są głównie na rynkach w krajach, w których oprócz śniegu i lasów wymagające warunki drogowe obejmują również zmiany związane z porami roku. Poza tym firma oferuje także opony przystosowane do umiarkowanego klimatu w Polsce.

Firma Nokian Tyres osiągnęła w 2010 roku obrót na poziomie 1058 milionów euro i zatrudniała ponad 3500 pracowników. Do przedsiębiorstwa należy również sieć dystrybucyjna opon Vianor z ponad 770 punktami sprzedaży w 20 państwach.

Dalsze informacje:
www.nokiantyres.com/fastest-on-ice

Nokian Tyres plc – kontakt bezpośredni:

Matti Morri, kierownik serwisu technicznego, tel. +358 10 401 7621
matti.morri(at)nokiantyres.com

Antti-Jussi Tähtinen, dyrektor działu marketingu i komunikacji, tel. +358 10 401 7940
antti-jussi.tahtinen(at)nokiantyres.com
www.nokiantyres.com