czw listopada 16 10:59 2023 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Nokian Tyres dołącza do projektu Polestar 0 mającego na celu stworzenie pierwszego klimatycznie neutralnego samochodu

Nokian Tyres dołącza do projektu Polestar 0, którego celem jest stworzenie klimatycznie neutralnego samochodu do 2030 r. Projekt producenta samochodów elektrycznych Polestar zakłada eliminację występowania wszelkiej emisji gazów cieplarnianych przy produkcji samochodu oraz pod koniec jego żywotności. Nokian Tyres wnosi swój wkład w projekt, opracowując klimatycznie neutralne opony premium.

Celem projektu Polestar 0 jest wyeliminowanie wszelkich źródeł emisji CO2 bez niekorzystnych następstw w ramach łańcucha dostaw samochodu, procesu produkcji oraz końca żywotności. Podejście to zakłada współpracę w ramach całego procesu rozwoju produktu oraz łańcucha wartości – od dostawców po sprzedawców detalicznych. Wszystkie jego komponenty muszą być neutralne klimatycznie, podobnie jak ich łańcuchy wartości.

 

Aby osiągnąć przełom, potrzeba współpracy i wysiłku różnych zaangażowanych stron.

 

„Takie partnerstwo doskonale wpisuje się w wartości Nokian Tyres, działalność firmy oraz nasze ambitne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju” – mówi Teemu Soini, dyrektor innowacji i rozwoju Nokian Tyres.

 

„Współpraca, badania oraz osiągnięte wyniki przyniosą szersze korzyści także poza projektem, ponieważ powstaną nowe sposoby zmniejszania śladu węglowego pozostawianego przez różnego typu działalność biznesową. Część z nich może być dostępna jeszcze przed rokiem 2030, kiedy to cel projektu ma zostać osiągnięty. Dla przykładu: innowacje w zakresie produkcji opon stworzone w trakcie projektu Polestar 0 zostaną wykorzystane w produktach Nokian Tyres najszybciej, jak to możliwe” – kontynuuje.

 

Nokian Tyres to lider w zakresie zrównoważonego rozwoju w branży oponiarskiej

 

Firma Nokian Tyres opracowała pierwszą na świecie oponę zimową w roku 1934 i od tamtej pory nieprzerwanie opracowuje innowacje na rzecz bezpiecznej i zrównoważonej jazdy. W zeszłym roku firma przedstawiła koncepcyjną oponę Nokian Tyres Green Step, której ambitny projekt zakłada wykorzystanie w 93% materiałów odnawialnych lub z recyklingu. Będąc pionierem w branży oponiarskiej, swoją działalność B+R firma Nokian Tyres skupia od niemal dekady na elektrycznych samochodach, a cały przekrój jej opon premium jest kompatybilny z EV.

 

„Firma Nokian Tyres już wcześniej pokazała, że jest liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju branży oponiarskiej i jesteśmy zdeterminowani, aby znów to zrobić – tym razem poprzez opracowanie neutralnych klimatycznie opon. Potrzeba innowacji, kreatywności oraz współpracy międzybranżowej, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, a także dołączenie do tak przełomowego projektu jakim jest Polestar 0 idealnie wpisuje się wyzwania, których chcemy się podejmować” – mówi Soini.

 

„Firma Nokian Tyres podjęła szeroko zakrojone działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz stworzenia wydajnych energetycznie, zrównoważonych opon. Jej udokumentowane dokonania, doświadczenie oraz wiedza będą dla nas niezwykle cenne przy realizacji projektu Polestar 0, gdy wspólnie będziemy prowadzić badania nad wyeliminowaniem emisji gazów cieplarnianych. Z niecierpliwością wyczekuję współpracy z Nokian Tyres przy opracowywaniu samochodu przyszłości” – mówi Hans Pehrson, kierownik projektu Polestar 0.

 

Nokian Tyres otwiera pierwszą na świecie fabrykę opon o zerowej emisji CO 2 w 2024 r.

 

W tym roku Nokian Tyres świętowała rozpoczęcie budowy swojej nowej fabryki w rumuńskiej Oradei. Fabryka ta zapisze się na kartach historii jako pierwsza na świecie fabryka opon o zerowej emisji CO2. Będzie ona wyznaczać standardy w branży holistycznym podejściem do zrównoważonego rozwoju, w tym wykorzystaniem wyłącznie zielonych źródeł energii oraz wydajnych energetycznie i wysoce zautomatyzowanych procesów. Dodatkowo celem fabryki jest osiągnięcie tego samego standardu zerowej ilości odpadów poprodukcyjnych na składowisku, jaki osiągnęły inne fabryki firmy w Finlandii oraz w USA. Produkcja pierwszych opon w Rumunii zaplanowana jest na rok 2024, natomiast oczekiwany start produkcji komercyjnej przewidywany jest na rok 2025.

 

Polestar to szwedzka firma produkująca pojazdy elektryczne premium założona przez Volvo Cars oraz Geely Holding w 2017 r. Siedziba Polestar mieści się w szwedzkim Göteborgu, a samochody firmy dostępne są online na 27 rynkach na całym świecie na terenie Ameryki Północnej, Europy oraz Azji i Pacyfiku.

 

Projekt Polestar 0

 

Zdjęcia

 

Pobierz zdjęcia

 

Więcej informacji

 

Teemu Soini, dyrektor innowacji i rozwoju, tel.: +358442916335,

[email protected]

 

Jaroslav Nálevka, konsultant ds. PR, McCann Prague, tel.: +420 725 865 874,

[email protected]

 

Zuzana Seidl, Menedżer ds. PR, Nokian Tyres CE, tel.: +420 603 578 866,

[email protected]
 

Twitter I YouTube I Facebook I LinkedIn I Instagram

Nokian Tyres opracowuje i produkuje opony premium dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój oraz przewidywalność. Naszym celem jest zapewniać światu możliwości coraz inteligentniejszej jazdy. Działając w oparciu o nasze tradycyjne skandynawskie wartości, wytwarzamy innowacyjne produkty przeznaczone do samochodów osobowych, ciężarowych i przemysłowych, które zapewniają spokój i bezpieczeństwo w każdych warunkach jazdy. Nasza sieć Vianor dostarcza usługi wulkanizacyjne i samochodowe. W 2022 r. przychody netto ze sprzedaży w naszych segmentach wyniosły 1350 mln EUR. Pod koniec 2022 roku zatrudnialiśmy około 3300 specjalistów. Nokian Tyres jest spółką notowaną na giełdzie Nasdaq Helsinki. Więcej informacji: www.nokiantyres.pl