pią lutego 19 06:04 2021 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Hiszpański ośrodek Nokian Tyres rozpoczyna testy opon

Najnowocześniejszy ośrodek testowy Nokian Tyres w Hiszpanii umożliwia badanie opon letnich, całorocznych i zimowych przez cały rok. Budowa ośrodka zostanie ukończona w 2021 roku a obecnie trwa uruchamianie testów opon. Szacuje się, że łączna wartość inwestycji wyniesie 60 mln EUR.

Nowy ośrodek testowy stanowi inwestycję w innowacyjność, która należy do podstawowych wartości Nokian Tyres. Obiekt ten zwiększy konkurencyjność firmy, ponieważ umożliwia całoroczne testowanie produktów premium przeznaczonych specjalnie na rozwojowe rynki Europy Środkowej i USA.

Nakłady na ten ośrodek są w pełni zgodne z naszymi długoterminowymi celami rozwoju nowych produktów, które umocnią nasz wzrost na rynkach Europy. Jest to dla nas ważne osiągnięcie i największa inwestycja w testowanie opon w historii firmy — powiedział Daniel Rodriguez, dyrektor Ośrodka Testowego Nokian Tyres w Hiszpanii.

Budowa ośrodka testowego Nokian Tyres rozpoczęła się w maju 2018 r. 300-hektarowy obszar z 10 torami znajduje się w Santa Cruz de la Zarza — miasteczku położonym około godzinę drogi od Madrytu.

Najnowocześniejsze testy

W ośrodku badane będą głównie opony letnie i całoroczne, a także opony o wysokim indeksie prędkości. Ośrodek będzie się też specjalizować w określaniu cech bezpieczeństwa każdego produktu przez cały rok, w związku z czym będą w nim także testowane opony zimowe.

Ośrodek szczyci się najbardziej 7-kilometrowym, owalnym torem, na którym można przeprowadzać testy przy szybkości przekraczającej nawet 300 km/h. W obrębie owalnego toru znajdzie się kilka torów testowych umożliwiających badanie pracy opon pod względem prowadzenia na nawierzchni mokrej i suchej, hamowania i aquaplaningu. Służyć one będą także do prób homologacyjnych, na przykład w zakresie norm dotyczących hałasu i przyczepności na mokrej nawierzchni.

Ciepły klimat sprzyja testowaniu naszych opon w różnych warunkach. Niespodzianką były obfite opady śniegu w styczniu, ale doskonale pasowały do naszego sloganu: spokój i bezpieczeństwo w każdych warunkach — mówi menedżer ds. testów Nokian Tyres Jouni Kainulainen.

Oprócz ośrodka testowego działać będzie też centrum dla gości, w którym będą organizowane premiery nowych produktów oraz szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne. W celu podkreślenia fińskich korzeni firmy w centrum dla gości będzie dostępna tradycyjna drewniana sauna.

Nowy ośrodek testowy będzie trzecim takim obiektem Nokian Tyres. Stanowi on dopełnienie dotychczasowej sieci testowania opon w Finlandii, która obejmuje 700-hektarowy ośrodek w Ivalo oraz ośrodek w pobliżu siedziby głównej firmy w Nokii.

Badania nad nowymi, ekologicznymi surowcami w ośrodku testowym

Jednym z kierunków rozwoju w Nokian Tyres jest gwajula — roślina, która może stać się surowcem do produkcji opon. Nokian Tyres uczestniczy w uprawie tej rośliny oraz badaniach nad nią wraz z lokalnymi uczelniami i partnerami, upatrując w niej źródła kauczuku wysokiej jakości. Plantację prowadzą lokalni rolnicy.

Gwajula to roślina, z której uzyskuje się naturalny lateks służący do produkcji niezbędnych mieszanek stosowanych w oponach. Badamy możliwość adaptacji tej rośliny do klimatu środkowej Hiszpanii, abyśmy mogli ją uprawiać na większą skalę. Dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące — wyjaśnia Daniel Rodriguez.

Firma wygospodarowała też 25 hektarów terenu z myślą o ochronie fauny. Zbudowano tu między innymi domek lęgowy dla jastrzębi i sów, a także konstrukcje wodne dla ptaków, które będą monitorowane przez kolejne 3 lata.

Pobierz zdjęcia i wideo

 

Przeczytaj więcej o centrum testowym w Hiszpanii:

Centrum Technologiczne Nokian Tyres w Hiszpanii

Konstrukcja Centrum Testowego Nokian Tyres w Hiszpanii zgodnie z planem

Nokian Tyres rozpoczyna budowę nowego centrym testowego w Hiszpanii

Nokian Tyres stworzy zupełnie nowe centrum testowe w Hiszpanii

 

Kontakt:

Piotr Bartha, MSL, 534 870 007,
[email protected]