czw maja 11 03:28 2023 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Firma Nokian Tyres świętuje rozpoczęcie prac nad nową fabryką opon w Rumunii – pierwszym zakładem w branży oponiarskiej o zerowej emisji CO2

Dziś firma Nokian Tyres rozpoczęła prace nad nowym zakładem produkującym opony do samochodów osobowych w rumuńskiej miejscowości Oradea. W ceremonii rozpoczęcia prac związanych z budową pierwszego w branży oponiarskiej zakładu produkcyjnego o zerowej emisji CO2 wzięli udział wysocy urzędnicy rumuńscy. Rozpoczęcie produkcji opon do pojazdów użytkowych przede wszystkim na potrzeby klientów z Europy Środkowej w zakładzie planuje się na rok 2025.

„Ta inwestycja stanowi ważny pod względem strategicznym krok, umożliwiający nam przyszły wzrost i rozwój. Światowej klasy zakład produkcyjny w Europie jest kluczowym krokiem do zapewnienia większych zdolności i utworzenia zrównoważonej platformy produkcyjnej w postaci budowy nowego zakładu Nokian Tyres” – mówi Jukka Moisio, prezes i dyrektor naczelny firmy Nokian Tyres.

„Z dumą informujemy o budowie pierwszego zakładu o zerowej emisji CO2 w branży oponiarskiej. Oznacza to na przykład, że wykorzystywana w nim energia pochodzi z odnawialnych źródeł, zaś parę niezbędną w procesie produkcji opon wytwarza się bez użycia paliw kopalnych. Lokalizacja zakładu w Rumunii wspiera realizację tego celu ze względu na możliwość wykorzystania ekologicznej energii wytwarzanej w jego pobliżu. Pragniemy zbudować zrównoważony, konkurencyjny zakład produkcji opon” – dodaje.

 

6 milionów opon rocznie

Budowana od podstaw fabryka powstaje w północno-zachodniej części Rumunii, w miejscowości Oradea, ważnym w skali regionu i całego kontynentu węźle wielu szlaków transportowych.

Całkowitą wielkość inwestycji szacuje się na około 650 milionów EUR, co zapewnia jej poczesne miejsce wśród inwestycji realizowanych w ostatnich latach w Rumunii. Firma Nokian Tyres oczekuje na ostateczną decyzję UE w sprawie złożonego wniosku o środki z funduszy unijnych na kwotę około 100 milionów EUR, zatwierdzonego przez rumuński rząd na początku bieżącego roku.

Roczne zdolności produkcyjne zakładu wynosić będą 6 milionów opon, a w przyszłości ten potencjał może się zwiększyć. Zakład skupi się na produkcji opon do samochodów osobowych i SUV-ów o większych felgach, przeznaczonych przede wszystkim na rynek środkowoeuropejski. Będzie posiadał także punkt dystrybucyjny zajmujący się składowaniem i dystrybucją opon. Łączna powierzchnia zabudowy wyniesie około 100 000 m2.

Pierwsze opony mają zostać wyprodukowane w drugiej połowie roku 2024. Rozpoczęcie produkcji opon do pojazdów użytkowych przewiduje się na początek roku 2025.

„Europa Środkowa jest dla nas ważnym rynkiem, a inwestycja dowodzi naszego oddania wobec niego. Nowy zakład znajdzie się w strategicznej, niewielkiej odległości od naszych klientów. Po dokładnej ocenie ponad 40 lokalizacji i szeregu czynników, jak dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, korzyści logistyczne i stabilne środowisko biznesowe, okazało się, że najlepszym miejscem dla naszej nowej fabryki będzie Oradea” – mówi Adrian Kaczmarczyk, SVP, operacje zaopatrzenia.

 

Rekrutacja 500 wykwalifikowanych pracowników

Planowana liczba pracowników zakładu w Rumunii to około 500 osób. Firma Nokian Tyres zatrudni pracowników na stanowiska produkcyjne oraz kierownicze. Proces rekrutacji nabierze tempa w roku 2024 i potrwa do chwili zatrudnienia całej planowanej kadry zakładu i rozpoczęcia jego działania.

„Podejmiemy współpracę ze szkołami w Oradei, by mogły zapewnić naszym przyszłym pracownikom odpowiednie przeszkolenie. Na początek wykorzystamy posiadaną wiedzę zdobytą przy budowie zakładu w USA i do Oradei sprowadzimy około 20–25 pracowników z Finlandii, którzy pomogą w jego konfiguracji” – mówi Adrian Kaczmarczyk, SVP, operacje zaopatrzenia.

Oprócz budowy nowej fabryki opon do samochodów osobowych w Oradei firma Nokian Tyres nieustannie zwiększa zdolności produkcyjne w działających zakładach w Finlandii oraz USA, a także rozwija produkcję kontraktową. Do roku 2027 zamierza na całym świecie uzyskać zdolności produkcyjne 15 milionów opon rocznie.

 

Zdjęcia

Pobierz zdjęcia i inne materiały

 

Dalsze informacje

Jaroslav Nálevka, konsultant ds. PR, McCann Praga, tel. +420 725 865 874,

[email protected]

 

Zuzana Seidl, menedżer ds. PR, Nokian Tyres CE, tel. +420 603 578 866,

[email protected]