Arystokrata wśród kierowców testowych:

Iceman „Człowiek Lodu” Janne Laitinen

W firmie Nokian Tyres często mówi się o przeczuciach kierowców testowych.  Mogą one być źródłem informacji, których nawet najbardziej zaawansowane narzędzia techniczne lub komputery nie zdołają dostarczyć.  Kierowca testowy Janne Laitinen zna tajemnicę sukcesu najlepszych na świecie opon zimowych. Jest on niezastąpionym elementem procesu rozwoju produktu opon.

Janne ustanowił oficjalny rekord Guinessa prędkości w jeździe na lodzie (335,713 km/h) i rekord świata dla pojazdów z napędem elektrycznym na lodzie (252,09 km/h), ale jego codzienna praca daleka jest od tych superszybkich pościgów. Absorbujący zawód oznacza tysiące powtórzeń w wymagających i zmieniających się warunkach, częste wymiany opon i dokładne analizy.

- Podczas testów opon, my, jako kierowcy testowi przedstawiamy pisemne oceny opon, ale także dużo dyskutujemy- mówi Laitinen.  Postrzegany jest on jako człowiek małomówny, ale kiedy otworzy usta każdy go słucha. A dlaczego nie? Opinie kierowców testowych mają ogromny wpływ na kształt nowych opon.  Opony zimowe odpowiednie do prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach panujących na północy, muszą sprawdzać się także na innych nawierzchniach, nieoblodzonych i nieośnieżonych.

- Prace nad rozwojem opon trwają nieustannie. Podczas gdy przyczepność opon na oblodzonej nawierzchni stale się polepsza, kontynuujemy pracę nad ulepszeniem przyczepności na mokrej nawierzchni i właściwościami prowadzenia pojazdu. 

Zawsze do przodu 

Laitinen testował opony niemal na wszystkich kontynentach.  Jego życie obraca się głównie wokół samochodów i opon - i gdyby miałby czas, gotowy byłby na więcej. Ten mężczyzna poświęcił swoje życie szybkiej jeździe.

- Muszę po prostu iść do przodu - mówi Janne filozoficznie, zapytany o zainteresowania motoryzacyjne w wolnym czasie.

- Wraz z grupą przyjaciół brałem udział w rajdach wytrzymałościowych.  Zawsze coś się dzieje w sportach motorowych, ale mój czas jest bardzo ograniczony.

Jego najnowsze osiągnięcie to próba pobicia rekordu prędkości na Zatoce Botnickiej, w pobliżu miasta Oulu.  Warunki naturalne niemal zwyciężyły technologię.  Ale to doświadczony i zdeterminowany Laitinen zakończył powierzone mu zadanie, ustanawiając nowy rekord prędkości na lodzie 335,713 km/h (208,602 mph).

Nie wszystko jest rutyną

Posiadacz trzech rekordów świata długo i przekonująco mówi o samochodach i najlepszych na świecie oponach zimowych.  Nowy rekord prędkości w jeździe na lodzie jest jeszcze świeży w jego pamięci. Janne to doświadczony profesjonalista, który zachowuje spokój nawet po pobiciu rekordu. Po jeździe z prędkością 300 km/h, wygląda, jakby przyjechał tutaj z pobliskiego sklepu.

- No tak, bicie rekordów to nie tylko rutyna.  Oczywiście przyjemnie jest pobić kolejny rekord.