Kiedy należy założyć opony zimowe?

Kiedy należy założyć opony zimowe?

Opony zimowe zapewniają bezpieczną jazdę w najzimniejszym okresie w roku. Są one zaprojektowane w celu zapewnienia lepszej przyczepności i kontroli nad pojazdem w śnieżnych, lodowych warunkach oraz przy niskich temperaturach. Założenie opon zimowych we właściwym czasie gwarantuje lepszą przyczepność i przyczynia się do bardziej płynnej i bezpiecznej jazdy.

Zmień opony jeszcze przed nadejściem zimy 

Jedynym miejscem, w którym samochód ma kontakt z drogą, są opony. Dlatego tak ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań i zapewnić optymalną wydajność opon w każdych warunkach pogodowych. Wiedza o tym, kiedy należy zmienić opony zimowe, odgrywa w tym kluczową rolę.

Wymień opony na zimowe jeszcze przed nadejściem mrozów. Dobrą praktyką jest wymiana opon na zimowe, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że nawet jeśli temperatura w ciągu dnia jest wyższa, noce i wczesne poranki mogą być znacznie chłodniejsze. Ponadto należy zwracać uwagę na pogodę podczas długich podróży, ponieważ w różnych strefach mogą występować różne warunki i niższe temperatury.

Niektóre kraje wprowadzają przepisy dotyczące tego, kiedy należy wymienić opony na zimowe. Dlatego też należy sprawdzić lokalne przepisy i regulacje, aby upewnić się, że opony są z nimi zgodne.

Podczas wymiany opon na zimowe zaleca się rotację opon. Praktyka ta zapewnia równomierne zużycie i wydłuża żywotność opon. Przed przystąpieniem do wymiany opon należy zapoznać się z ograniczeniami i zaleceniami dotyczącymi opon podanymi przez producenta.

Opony zimowe mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa

Opony zimowe są produkowane ze specjalnej mieszanki gumy, która jest bardziej miękka niż mieszanka gumy stosowana w oponach całorocznych. Ta specjalna mieszanka gumy stosowana w oponach zimowych zachowuje elastyczność w niższych temperaturach, zapewniając niezmienną przyczepność. Opony zimowe mają też głębszy bieżnik o specjalnym wzorze, który zapewnia lepszą przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych nawierzchniach. 

Wybór między oponami zimowymi bez kolców a oponami z kolcami zależy od oczekiwanych warunków na drodze oraz lokalnych przepisów i regulacji, ponieważ opony z kolcami są zabronione w niektórych częściach świata. Opony z kolcami sprawdzają się idealnie w obszarach, w których często dochodzi do oblodzenia i ekstremalnych warunków zimowych, gdyż kolce zapewniają doskonałą przyczepność na oblodzonych drogach. Należy jednak sprawdzić lokalne przepisy i regulacje, aby upewnić się, że są one dopuszczone na drogach, po których jeździsz. Opony zimowe bez kolców są wszechstronne, oferują doskonałą przyczepność i pozwalają na komfortową jazdę po zaśnieżonych drogach. Ważne jest, aby nie mieszać różnych typów opon — może to zmniejszyć przewidywalność zachowania samochodu i poziom kontroli nad nim.

Kiedy wrócić do opon całorocznych / letnich?">Kiedy wrócić do opon całorocznych / letnich?

Miękka guma opon zimowych może łatwo ulec uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Opony całoroczne / letnie są przeznaczone do jazdy w ciepłych warunkach pogodowych i na mokrych nawierzchniach. Dlatego też, gdy zima dobiegnie końca, nadchodzi czas na powrót do opon całorocznych / letnich. Decyzję o zmianie opon zimowych na całoroczne / letnie należy podjąć na podstawie temperatury i warunków drogowych. Gdy temperatura utrzymuje się stale powyżej 7 stopni Celsjusza można rozważyć wymianę opon na całoroczne / letnie.

Wybierz opony dopasowane do warunków pogodowych i zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze przez cały rok. Jeśli masz pytania dotyczące wymiany opon, skonsultuj się z lokalnym dealerem Nokian Tyres, a jeśli rozważasz zakup opon zimowych z kolcami, zapoznaj się z lokalnymi przepisami i regulacjami.