Rotacja opon

Rotacja opon

Opony odgrywają kluczową rolę w bezpiecznej jeździe, ponieważ to one łączą pojazd z drogą. Ważne jest, aby odpowiednio konserwować opony, a rotacja jest jedną z podstawowych czynności z tym związanych. Na skutek różnych czynników, zużycie opon może być nierównomierne. Zamiana opon miejscami może poprawić osiągi pojazdu, wydłużyć żywotność opon i poprawić twoje bezpieczeństwo na drodze.

Czym jest rotacja opon?

Rotacja opon to ważna praktyka serwisowa polegająca na regularnej zmianie położenia opon w pojeździe. W większości przypadków opony są przenoszone z osi przedniej na oś tylną. Zazwyczaj proces ten zajmuje około 30-60 minut. Celem zmiany położenia opon jest zapewnienie ich równomiernego zużycia i zapobieganie przedwczesnemu zużyciu.

Jak często rotować opony?

Częstotliwość rotacji opon może się różnić w zależności od stylu jazdy i typu pojazdu. Aby dowiedzieć się, co jaki czas należy rotować opony, należy najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu. Jeśli nie ma w niej informacji o tym, jak często należy rotować opony, zalecamy rotację co 6000-10000 km. Dobrym pomysłem jest również rotowanie opon za każdym razem, gdy zmieniasz opony na zimowe lub montujesz z powrotem opony letnie. 

ak rotować opony?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną rotację opon, oto instrukcja, jak to zrobić: 

 1. Sprawdź instrukcję obsługi pojazdu, aby ustalić właściwy schemat rotacji opon. 
 2. Poluzuj lekko nakrętki na wszystkich czterech kołach bez ich zdejmowania. 
 3. Za pomocą klinów do kół zabezpiecz koła, które mają pozostać na ziemi. 
 4. Korzystając z podnośnika, podnieś pojazd i podeprzyj go na stojakach. Sprawdź, czy na pewno są prawidłowo ustawione. 
 5. Postępuj zgodnie z zalecanym schematem rotacji i przenieś każdą z opon do nowej pozycji. 
 6. Ostrożnie opuść pojazd z podnośnika. 
 7. Nakrętki należy dokręcać po przekątnej, aby zapewnić równomierne i bezpieczne dokręcenie. 
 8. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie nakrętki kół są prawidłowo dokręcone. Pamiętaj, że właściwa konserwacja opon ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa i wydajności pojazdu. Jeśli nie masz pewności co do któregokolwiek kroku, zalecamy zwrócenie się o pomoc do profesjonalnego mechanika. Możesz skonsultować się z lokalnym dealerem Nokian Tyres, aby uzyskać rekomendacje dotyczące lokalnych mechaników. 

Schematy rotacji opon

Jeśli w instrukcji obsługi samochodu znajdują się zalecenia dotyczące rotacji opon, należy się do nich stosować. W przypadku, gdy producent nie podał takich instrukcji, poniżej znajdują się najpopularniejsze schematy stosowane w przypadku opon niekierunkowych o tym samym rozmiarze: 

 • Odwrócony schemat krzyżowy. Przednie opony zajmują przeciwległe pozycje na tylnej osi. Tylne opony są przesunięte na oś przednią. 
 • Schemat X. Opony na przedniej osi są zamieniane z przeciwnymi oponami na tylnej osi. 
 • Schemat krzyżowy. Opony przednie są przesunięte bezpośrednio na oś tylną. Oba tylne koła zajmują przeciwną pozycję względem przednich. 

Istnieją dwa dodatkowe wzorce rotacji opon, które są używane dla opon o wysokich osiągach i opon kierunkowych: 

 • Przód-tył. Opony są obracane między osiami, ale bez zmiany stron. 
 • Z boku na bok. Opony są przekładane z boku na bok, ale bez zamiany osi. 

Opony dojazdowe nie powinny być uwzględniane w tych schematach — są one bowiem przeznaczone wyłącznie do użytku tymczasowego. Jeśli jednak opona zapasowa jest pełnowymiarowa, warto włączyć ją do schematu. 

 Dlaczego należy rotować opony?

Opony mogą się zużywać nierównomiernie z powodu takich czynników jak: nieprawidłowe ciśnienie w oponach lub zmienny rozkład masy i siły sterującej. Podobnie jak ​​niedopasowane opony, nierównomierne zużycie bieżnika może prowadzić do pogorszenia właściwości jezdnych, zmniejszenia przyczepności i zwiększenia ryzyka przebicia opony.

 

Co więcej, wielu producentów opon wymaga regularnej rotacji opon w celu zachowania gwarancji. Rotacja opon gwarantuje więc, że w przypadku wystąpienia problemów z oponami będziesz mógł skorzystać z gwarancji. Oprócz tego istnieje jeszcze kilka innych powodów, dla których warto regularnie rotować opony:

 • Dłuższa żywotność. Jeśli opony zużywają się równomiernie, można zmaksymalizować ich żywotność i wymieniać je dopiero wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. 
 • Lepsze osiągi. Równomierne zużycie bieżnika poprawia skuteczność układu kierowniczego i hamulcowego oraz prowadzenie pojazdu. 
 • Większe bezpieczeństwo na drodze. Utrzymanie wszystkich czterech opon w dobrym stanie ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa. Rotacja pomaga utrzymać jednolity stan opon. 
 • Oszczędność. Nierównomierne zużycie opon może prowadzić do zwiększenia oporów toczenia i nadmiernego zużycia paliwa. Rotacja opon pozwala więc zmniejszyć jego zużycie. 

Podczas zakupu nowych opon zalecamy wymianę wszystkich czterech opon jednocześnie. Jednak ponieważ opony na przedniej osi zwykle zużywają się szybciej niż opony na tylnej osi, zdarza się często, że tylko jedna para opon wymaga wymiany. W takim przypadku należy przenieść częściowo zużyte opony na przednią oś i zamontować ​​lepsze opony na tylnej osi. Lepsza przyczepność na tylnej osi zapewnia lepszą kontrolę nad pojazdem, co jest szczególnie ważne w nagłych przypadkach.

Wymień opony w razie potrzeby

Dzięki regularnej rotacji opon i właściwej konserwacji można znacznie wydłużyć ich żywotność, zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i poprawić osiągi. Opony są kluczowym składnikiem bezpieczeństwa na drodze, dlatego należy regularnie sprawdzać ich stan. Gdy bieżnik jest zbyt niski, wymień opony i podróżuj bezpiecznie, bez obaw przez cały rok. Możesz skontaktować się z lokalnym dealerem Nokian Tyres, aby uzyskać rekomendacje dotyczące produktów Nokian Tyres, które najlepiej zastąpią Twój stary zestaw opon.