Nowy rekord świata 252,09 km/h!

Opony Nokian tyres najszybsze na lodzie także w samochodzie elektrycznym

Kierowca testowy Nokian Tyres Janne Laitinen osiągnął prędkość 252.09 km/h (156. 64 mph) w samochodzie elektrycznym E-RA na lodzie jeziora Ukonjärvi w fińskim Inari. Ten unikatowy rekord został pobity 17 marca przez zaawansowany technologicznie samochód elektryczny E-RA (Electric RaceAbout) dzięki współpracy producenta opon z najbardziej na północ wysuniętą siedzibą i uczelnią wyższą Metropolia w Helsinkach.

Obejrzyj wideo


Ten wyjątkowy samochód z silnikiem elektrycznym o mocy 280kW osiągnął prędkość ponad 260 km/h (161.59 mph) w warunkach wysokiego mrozu. Doskonałą przyczepność i stabilność prowadzenia, niezbędną przy ekstremalnych prędkościach, zagwarantowały produkowane seryjnie opony z kolcami Nokian Tyres Hakkapeliitta 7 (225/40R18).

- Testowanie w trudnych warunkach jest istotnym etapem prac rozwojowych związanych z oponami zimowymi. Naszym zdaniem pobicie rekordu oraz zaangażowanie w projekt E-RA to doskonały sposób na zdobywanie nowych doświadczeń i kontynuację naszej pracy, dążąc do osiągnięcia najwyższego poziomu rozwoju. Jest to źródło prawdziwej inspiracji dla projektantów opon, którzy stale mierzą się z problemem optymalizacji parametrów bezpieczeństwa i niskich oporów toczenia w pojazdach elektrycznych — mówi Matti Morri , Kierownik Działu Technicznej Obsługi Klienta w Nokian Tyres.

Test przeprowadzono na 6- kilometrowym odcinku, zgodnie z zasadami organizacji Guinness World Records.  Niestety nie istnieje jeszcze oddzielna kategoria dla rekordów tego typu; organizacja Guinnessa nie poświadczyła testu, dlatego też osiągnięty rezultat nie jest oficjalnym rekordem Guinnessa.