Jaka jest bezpieczny odstęp od samochodu z przodu? - Opony Nokian

Jaka jest bezpieczny odstęp od samochodu z przodu? - Opony Nokian

Aby określić odległość po przejechaniu której samochód się zatrzyma, należy ustalić czas reakcji i drogę hamowania, na co wpływ ma wiele czynników. Zła pogoda, warunki jazdy, prędkość pojazdu i czujność kierowcy odgrywają dużą rolę, ale równie ważne są opony. Upewnij się, że twój samochód jest wyposażony w opony premium dostosowane do pogody i sprawdź ich stan przed wyruszeniem w trasę.

Czas myślenia i czas reakcji

Zanim właściwie zdefiniujemy drogę hamowania, przyjrzyjmy się temu, co się dzieje, zanim kierowca zacznie hamować. W tym miejscu do gry wchodzą pojęcia czasu myślenia i czasu reakcji.

Czas myślenia odnosi się do odległości, jaką pokonuje pojazd od momentu, gdy kierowca zauważy zagrożenie na drodze i podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. Z kolei czas reakcji odnosi się do czasu potrzebnego na dostrzeżenie zagrożenia i zareagowanie na nie. Wszystko to się dzieje, zanim kierowca naciśnie pedał hamulca.

W optymalnych warunkach czas reakcji kierowcy wynosi około jednej sekundy, ale może być znacznie dłuższy, na przykład z powodu rozproszenia uwagi, podeszłego wieku lub nietrzeźwości.

Droga hamowania i droga zatrzymania

Aby obliczyć całkowitą drogę hamowania, należy znać zarówno drogę myślenia, jak i drogę hamowania. Mówiąc o drodze hamowania samochodu, odnosimy się do odległości, jaką pojazd pokonuje od momentu, gdy kierowca wciśnie hamulec, aż do całkowitego zatrzymania pojazdu.

Całkowita droga hamowania obejmuje cały dystans pokonany przez samochód od momentu wykrycia przez kierowcę zagrożenia wymagającego hamowania do momentu zatrzymania pojazdu.

W tym przykładzie prędkość wynosi 80 km/h, a warunki drogowe są dobre.

  1. Kierowca widzi na drodze przeszkodę. W czasie, jaki kierowca potrzebuje na reakcję, samochód przejeżdża 24 metry.
  2. Kierowca wciska hamulec. Po naciśnięciu hamulca samochód pokonuje kolejne 26 metrów.
  3. Samochód się zatrzymuje. Całkowita droga hamowania wynosi około 50 metrów.

Przy prędkości 100 km/h potrzeba 70 metrów, aby się zatrzymać.

Jakie czynniki mają wpływ na drogę hamowania?

Na całkowitą drogę hamowania samochodu po naciśnięciu pedału hamulca wpływa wiele czynników.

  • Substancje takie jak narkotyki i alkohol mają wpływ na czas reakcji kierowcy, ale tak samo działają zmęczenie i rozpraszacze uwagi, takie jak korzystanie ze smartfona podczas jazdy.
  • Złe warunki na drodze i słaba widoczność na skutek mgły, deszczu lub śniegu mogą również pogorszyć zdolność kierowcy do wykrywania potencjalnych zagrożeń na drodze.
  • Im wyższa jest prędkość pojazdu, tym dłużej trwa jego zatrzymanie po naciśnięciu hamulców. Droga hamowania jest wprost proporcjonalna do kwadratu prędkości, co oznacza, że przy podwojeniu prędkości droga hamowania wzrasta czterokrotnie.
  • Problemy i defekty w układzie hamulcowym mogą prowadzić do awarii w przypadku nagłego hamowania. Regularne kontrole i konserwacja pomagają zagwarantować, że klocki hamulcowe, tarcze i płyn hamulcowy są gotowe do pracy.
  • Mokra i oblodzona nawierzchnia obniża zdolność opon do hamowania. Dlatego należy zawsze utrzymywać wystarczająco duży dystans od samochodu jadącego z przodu, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.

Jednym ze sposobów na skrócenie drogi hamowania i zatrzymania jest zadbanie o to, by opony były zawsze w jak najlepszym stanie. Sprawdź bieżnik opony i ciśnienie w oponach regularnie i wybieraj opony odpowiednie do warunków pogodowych. Odwiedź lokalnego dealera Nokian Tyres aby znaleźć wysokiej jakości opony zimowe i całoroczne do swojego samochodu.