Bieżnik opony

Bieżnik opony

Wzór bieżnika — rowki i kanały na powierzchni opony zostały tak, aby zapewnić lepszą przyczepność w różnych warunkach pogodowych. Głębokość bieżnika odnosi się do pionowej wysokości tych rowków.

Głębokość bieżnika ma bezpośredni wpływ na sposób, w jaki pojazd zachowuje się na drodze. Im większa grubość bieżnika, tym lepsza kontrola nad samochodem. Zbyt zużyty bieżnik może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i jest znakiem, że pora wymienić opony na nowe. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać głębokość bieżnika i zużycie opon. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nadal będziesz mieć pytania dotyczące bieżnika opon, skontaktuj się z lokalnym dealerem opon.

Dlaczego bieżnik jest tak ważny?

Bieżnik ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu przyczepności, stabilności i kontroli nad pojazdem. Duża głębokość bieżnika przekłada się na lepszą skuteczność hamowania. Opony lepiej trzymają się drogi, co pozwala skrócić drogę hamowania i poprawić sterowność pojazdu.

Starty bieżnik zagraża bezpieczeństwu na drodze, zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych. Jedną z funkcji bieżnika jest bowiem odprowadzanie nadmiaru wody, śniegu i błota, dzięki czemu nie gromadzą się one między oponą a drogą. Znacząco zmniejsza to ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu prowadzącego do utraty kontroli nad pojazdem. Mówiąc prościej, większa głębokość bieżnika opony przekłada się na większe bezpieczeństwo na drodze.

Jaka jest prawidłowa głębokość bieżnika?

Kiedy rowki bieżnika są wystarczająco głębokie, działają prawidłowo i ułatwiają płynną jazdę. Zazwyczaj bieżnik opony mierzy się w milimetrach. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,5 mm - po przekroczeniu tej wartości opony nie nadają się już do bezpiecznej jazdy. Ponadto wiele krajów, w tym Polska, prawnie wymaga minimalnej głębokości bieżnika wynoszącej 1,5 mm. Niemniej jednak gdy głębokość bieżnika zbliża się do dolnej granicy, opony utraciły już dużą część swoich właściwości. Dlatego zalecamy rozważenie wymiany opon, gdy głębokość bieżnika wynosi 3 mm. Opony Nokian Tyres są wyposażone we wskaźnik bezpieczeństwa, który pomaga określić głębokość bieżnika.

Odpowiednia głębokość bieżnika jest szczególnie ważna podczas jazdy w oblodzonych i zaśnieżonych drogach. Głębokość bieżnika nowych opon zimowych Nokian Tyres wynosi co najmniej 8 mm. Zalecana przez nas minimalna głębokość bieżnika dla opon zimowych to 4 mm.

Regularnie sprawdzaj stan bieżnika

By zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze, należy regularnie kontrolować głębokość bieżnika. Dobrą praktyką jest sprawdzanie opon co najmniej raz w miesiącu. Szybka kontrola może zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, poprawić wrażenia z jazdy i wydłużyć żywotność opon.

Poza kontrolowaniem głębokości bieżnika należy zwrócić uwagę na zużycie opon. Opony mogą zużywać się nierównomiernie z różnych powodów, w tym z powodu niewłaściwego ciśnienia lub nieprawidłowego ustawienia kół. Nierównomierne zużycie opon może mieć negatywny wpływ na ogólne osiągi i bezpieczeństwo.

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Firma Nokian Tyres uprościła proces sprawdzania głębokości bieżnika. Wszystkie najnowsze opony Nokian Tyres posiadają wskaźnik bezpieczeństwa jazdy (DSI). Jest to zestaw liczb (pasek wskaźnika), który informuje o głębokości bieżnika pozostałego na oponie. Wystarczy spojrzeć na wskaźnik, aby zobaczyć, jak głęboki jest rowek bieżnika opony.

Możesz również przeprowadzić test pięciozłotówki. Wszystko, czego potrzebujesz, to moneta pięciozłotowa. Oto jak to zrobić:

  1. Włóż monetę do rowka opony.
  2. Jeśli nie widać srebrnej obwódki wokół monety, to głębokość bieżnika nadal przekracza 1,5 mm.
  3. Jeśli w miejscu styku monety z oponą widzisz srebrną obwódkę, oznacza to, że głębokość bieżnika jest zbyt mała i powinieneś wymienić opony na nowe.

Jeśli wciąż nie masz pewności, jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę głębokości bieżnika, zwróć się o pomoc do profesjonalisty. Pracownicy serwisów samochodowych mogą skontrolować bieżnik opony za pomocą głębokościomierza, co pozwala uzyskać dokładny wynik. Zadzwoń do lokalnego dealera Nokian Tyres, aby sprawdzić, czy oferuje takie usługi.

Kiedy należy wymienić opony?

Opony stanowią jedyny punkt łączący pojazd z drogą, dlatego niezwykle ważne jest dbanie o ich dobry stan. Ważne jest również, aby wiedzieć, kiedy należy wymienić opony na nowe. Rozważ wymianę opon, gdy głębokość bieżnika osiągnie 3 mm, a nowe opony kup najpóźniej, gdy głębokość bieżnika osiągnie 1,5 mm.

Jeśli bieżnik zużywa się nierównomiernie lub jeśli na oponach widoczne są pęknięcia, może to być czas na wymianę opon. Ponadto mieszanka gumy opon z czasem się starzeje nawet bez aktywnego użytkowania. Warto wymienić opony starsze niż sześcioletnie.

Podróżuj bezpiecznie w każdych warunkach

Prawidłowa głębokość bieżnika opony pozwala zapewnić jej właściwe osiągi. Regularne sprawdzanie głębokości bieżnika zwiększa bezpieczeństwo na drodze i poprawia osiągi opon. Właściwa konserwacja, płynna jazda i odpowiednie przechowywanie opon pomagają zapewnić ich równomierne zużycie i dłuższą żywotność. Po osiągnięciu (lub nawet przed osiągnięciem) minimalnego bezpiecznego poziomu głębokości bieżnika, wymień opony i poruszaj się bezpiecznie w każdych warunkach pogodowych.