Głębokość bieżnika opon letnich

Głębokość bieżnika opon letnich

Kondycja opon znacząco wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Znaczenie wysokiej jakości opon jest szczególnie widoczne, gdy warunki na drodze są wymagające, np. gdy pada deszcz lub zimą, gdy drogi pokryte są śniegiem i lodem. Jednym z najważniejszych wyznaczników stanu opony jest głębokość głównych rowków bieżnika, zwana również głębokością bieżnika.

Czym jest głębokość bieżnika opony?

Głębokość bieżnika opony jest mierzona od głównych rowków na środku bieżnika opony, które ścierają się, gdy opony wchodzą w kontakt z nawierzchnią drogi. Głębokość bieżnika nowych opon letnich wynosi około 8 mm. Na tym etapie przyczepność opon jest najlepsza, ponieważ opony nie zużyły się jeszcze podczas jazdy. 
 
Zadaniem rowków jest między innymi odprowadzanie wody, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Niemniej jednak przyczepność opon pogarsza się w miarę jazdy i zaleca się wymianę opon letnich na nowe, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4 mm. Opony letnie należy wymienić na nowe najpóźniej wtedy, gdy głębokość bieżnika opony wynosi 1,6 mm lub mniej. Jest to minimalny limit określony przez polską ustawę o ruchu drogowym i nie wolno jeździć na oponach, które są bardziej zużyte. 

 
Kierowanie samochodem z oponami zużytymi powyżej limitu 1,6 milimetra może doprowadzić do nałożenia mandatu i negatywnej oceny podczas przeglądu technicznego. Polska ustawa o ruchu drogowym określa również najmniejszą dopuszczalną głębokość bieżnika dla opon zimowych. Najmniejsza dozwolona przez prawo głębokość bieżnika dla opon zimowych jest większa niż dla opon letnich i wynosi 3 mm. 

Jak głębokość bieżnika opon letnich wpływa na komfort jazdy?

Spełnienie wymogów prawa nie jest jedynym powodem, dla którego warto wymienić zużyte opony letnie na nowe. Gdy głębokość bieżnika opony spada poniżej zalecanego limitu 4 mm, jazda na nich wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zjawiska aquaplaningu

Weź pod uwagę poniższe zalecenia, aby zapobiec zbyt szybkiemu zużyciu opon i wydłużyć ich żywotność:

  • Odpowiednie ciśnienie w oponach pomaga zarówno zmniejszyć opory toczenia, jak i zmniejszyć ich zużycie. Co więcej, jazda na niedopompowanych oponach naraża je na uszkodzenia. 
  • Należy odpowiednio przechowywać opony. Wilgoć, promieniowanie UV i różne substancje chemiczne mogą osłabić oponę nawet podczas jej przechowywania. Jeśli nie chcesz, aby opony zajmowały miejsce w twoim garażu lub schowku, możesz zabrać opony letnie na zimę do warsztatu oponiarskiego. 
  • Głębokość bieżnika opon letnich należy sprawdzać dla każdej opony. Przy zmianie opon należy zwracać uwagę na ich rozmieszczenie i zakładać te lepsze, tj. mniej zużyte, z tyłu samochodu. Zmieniaj położenie opon w zależności od ich stanu, aby zapewnić ich bardziej równomierne zużycie. 
  • Pewne usterki mogą prowadzić do przedwczesnego lub nierównomiernego zużycia opon. Na przykład nieprawidłowo wyważone koła lub problemy z układem kierowniczym mogą prowadzić do nierównomiernego zużycia opon. 
  • Weź też pod uwagę wiek opon, ponieważ mieszanka gumy opony zaczyna tracić swoje właściwości wraz z upływem czasu. Opony letnie, które były używane przez ponad sześć lat lub opony wyprodukowane ponad 10 lat temu powinny zostać wymienione na nowe. 

Należy też pamiętać o odpowiednim doborze opon. Wysokiej jakości opona premium jest trwalsza niż tania opona gorszej jakości. Inwestowanie w opony wysokiej jakości w dłuższej perspektywie pomaga zaoszczędzić pieniądze dzięki niższemu zużyciu paliwa i dłuższej żywotności. . 

Przetestuj głębokość bieżnika opony monetą pięciozłotową.

Głębokość bieżnika opon letnich można bardzo łatwo sprawdzić we własnym domu. Do przeprowadzenia pomiaru nie są nawet potrzebne żadne specjalne narzędzia, choć są one wykorzystywane do dokładniejszych pomiarów. Do sprawdzenia wymaganej głębokości bieżnika wystarczy zwykła moneta o nominale pięciu złotych.

Srebrna krawędź monety pięciozłotowej ma około 4 mm szerokości, więc można jej użyć do pomiaru głębokości bieżnika. Umieść monetę w głównym rowku opony. Jeśli srebrna krawędź monety jest niewidoczna, na oponie pozostało jeszcze wystarczająco dużo bieżnika. Jeśli srebrna krawędź jest widoczna, to dobry moment, aby rozważyć zakup nowych opon letnich.

Sprawdź głębokość bieżnika opon letnich

Głębokość bieżnika opon letnich powinna być regularnie sprawdzana, ale wyjątkowo dobrym czasem na to jest wiosna i moment przed wymianą opon. Upewnij się, że głębokość bieżnika w głównych rowkach wynosi co najmniej 1,6 milimetra, na przykład za pomocą monety o nominale pięciu złotych.

Jeśli zauważysz, że opony letnie w twoim samochodzie nadają się do wymiany, możesz łatwo znaleźć nowe opony za pomocą wyszukiwarki opon Nokian Tyres. Wprowadź numer rejestracyjny swojego samochodu do wyszukiwarki i wybieraj spośród wysokiej jakości opon letnich, takich jak Nokian Tyres Powerproof 1 lub Nokian Tyres Wetproof 1, zaprojektowanych z myślą o zmiennych europejskich warunkach. Opona została zaprojektowana specjalnie w celu zapobiegania zjawisku aquaplaningu. Posiada również wskaźnik głębokości bieżnika DSI, który wskazuje, kiedy głębokość bieżnika opony jest mniejsza niż 4 mm.