Nowa etykieta UE na opony

Nowa etykieta UE na opony

W tym roku zostanie wprowadzona nowa etykieta UE na opony — co oznacza to dla Twojej firmy jako dealera opon?

Zmieniona wersja etykiety UE na opony zacznie obowiązywać od 1 maja 2021 r. Spowoduje to kilka zmian w samej treści etykiety, a także w sposobie jej eksponowania. 

Stosowanie etykiety UE na opony jest obowiązkowe w przypadku wszystkich opon letnich, całorocznych i zimowych opon bez kolców do samochodów osobowych, typu SUV i furgonetek sprzedawanych na obszarze UE od 2012 r. Celem tej etykiety jest ułatwienie kierowcom dokonywania świadomych wyborów przy zakupie opon. Służą do tego trzy kryteria klasyfikacji — efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia. Nowa etykieta ma jeszcze bardziej ułatwić wybieranie bezpieczniejszych opon zapewniających niskie zużycie paliwa.

 

Jakie nowe elementy będzie zawierać etykieta UE na opony po 1 maja 2021 r.?  

Oznaczenia przyczepności na śniegu i lodzie

Nowe klasy przyczepności na mokrej jezdni i zużycia paliwa

Dotyczy opon do samochodów ciężarowych i autobusów

Nowa etykieta zawiera te same trzy klasyfikacje, co poprzednio. Jednak klasy przyczepności na mokrej nawierzchni i efektywności paliwowej zostały zmienione i są teraz podobne jak w przypadku innych urządzeń gospodarstwa domowego. Usunięto puste klasy i wprowadzono skalę od A do E. Ponadto wprowadzono nowy sposób oznaczania klasy hałasu literami od A do C, ale poziom decybeli pozostaje taki sam jak wcześniej.   

Oprócz starych kryteriów, w nowej etykiecie wprowadzono oznaczenia przyczepności na śniegu i na lodzie. Opona, która została zatwierdzona do stosowania w trudnych warunkach śniegowych, ma oznaczenie przyczepności na śniegu, a opona, która przeszła międzynarodowe testy przyczepności na lodzie, ma na etykiecie oznaczenie potwierdzające przyczepność w tych warunkach.  

Nowa etykieta zawiera kod QR, który można zeskanować, aby zobaczyć więcej informacji o oponie zamieszczonych w rejestrze EPREL (European Product Registry for Energy Labelling). W rejestrze tym zamieszczona jest również etykieta opony, którą można pobrać i wydrukować.  

Zakres stosowania fizycznej etykiety na powierzchni bieżnika opon zostanie rozszerzony i obejmie również opony do samochodów ciężarowych i autobusów, w przypadku których do tej pory przedstawianie klas zamieszczanych obecnie na etykiecie wymagane było jedynie w materiałach marketingowych i specyfikacjach technicznych. W przypadku opon do samochodów ciężarowych i autobusów nie stosuje się oznaczenia przyczepności na lodzie. 

Dlaczego wprowadzono nową etykietę na opony?  

Większe bezpieczeństwo zimą

Większe bezpieczeństwo na drogach

Niższy poziom emisji

Większe bezpieczeństwo na drogach: dzięki nowym oznaczeniom przyczepności na śniegu i lodzie kierowcom prowadzącym pojazdy w regionach o trudnych warunkach zimowych, takich jak kraje skandynawskie, łatwiej jest kupować opony, które są bezpieczniejsze na zimowych drogach.  

Niższy poziom emisji: nowa etykieta ma pomóc kierowcom w wyborze opon zapewniających niższe zużycie paliwa, a tym samym zmniejszyć emisję spalin.  

Co musisz zrobić?  

Musi być wyraźnie widoczne

Musi mieć postać cyfrową

Chętnie pomożemy

Na mocy nowego rozporządzenia informacje na etykiecie muszą być dobrze widoczne w punkcie sprzedaży. W przypadku, gdy opona nie jest fizycznie dostępna w sklepie, informacje te muszą być udostępniane w postaci cyfrowej.  

Będziemy na bieżąco informować naszych dealerów o obowiązkowych działaniach dotyczących etykiety i jej widoczności. 

 

Co firma Nokian Tyres robi dla swoich dealerów?  

Tak jak poprzednio, firma Nokian Tyres umieszcza na każdej oponie odpowiednią etykietę UE. Również wszystkie materiały promocyjne, które opracowujemy dla dealerów, będą zawierały informacje zamieszczone na etykiecie opony, jak tego wymagają przepisy. Ponadto zarejestrujemy wszystkie nasze produkty w bazie danych rejestru EPREL.  

Należy pamiętać, że opony wprowadzone do obrotu przez dostawcę przed 1 maja 2021 r. nie wymagają oznakowania nową etykietą. Przez pewien czas na rynku będą dostępne opony ze starymi i nowymi etykietami. 

Znajdź opony najodpowiedniejsze dla Ciebie