Czym jest oznaczenie DOT?

Czym jest oznaczenie DOT?

Decyzja o wyborze odpowiednich opon nie jest łatwa, a każdy kierowca powinien mieć informacje o samej oponie, aby móc dokonać właściwego wyboru. W tym miejscu pomocne okazują się oznaczenia na boku opony. Na ich podstawie można określić na przykład wiek i rozmiar opony. Oznaczenia te są niezbędne do określenia, czy dana opona pasuje do danego samochodu i czy nie jest już za stara. Jedynym z oznaczeń, które wzbudza ciekawość wielu kierowców, jest tak zwane oznaczenie DOT lub kod DOT.

The DOT marking is found on the tire's sidewall and indicates the tire’s manufacturing week and year.

Co oznacza kod DOT na oponie?

Oznaczenie DOT można znaleźć na boku opony i wskazuje ono tydzień i rok produkcji opony. Skrót DOT pochodzi od słów Department of Transportation, odnoszących się do Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych. Jest to oznaczenie obowiązkowe na amerykańskim rynku. Wskazuje ono wiek opony, jej producenta i miejsce produkcji. Dlatego też oznaczenie DOT wymagane przez amerykańskie normy niekoniecznie musi znajdować się na wszystkich oponach sprzedawanych w Europie.

Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień produkcji, a pozostałe dwie - rok, w którym opona została wyprodukowana. Na przykład oznaczenie 3021 wskazuje, że opona została wyprodukowana w 30. tygodniu 2021 roku.

Zwróć uwagę na wiek opony

Jak więc należy interpretować oznaczenie DOT? Jako że oznaczenie to nie jest obowiązkowe na europejskim rynku opon, ważniejsze są inne oznaczenia. Jednym z nich jest oznaczenie wskazujące wiek opony. Mimo że sam wiek nie przesądza o tym, czy opona nadal nadaje się do jazdy, warto pamiętać o kilku zasadach. Są one szczególnie przydatne w przypadku zakupu opon używanych.

 • Wiek opony nie powinien przekraczać 10 lat. W miarę starzenia się opony tracą swoje właściwości jezdne, a mieszanka gumy staje się krucha. Co za tym idzie, stara opona jest też mniej bezpieczna. Całkowity wiek jest obliczany na podstawie daty produkcji opony.
 • Jeśli wiek opony nie przekracza 10 lat, jej żywotność zgodnie z zaleceniami nie powinna przekraczać sześciu lat. Nie istnieją jednak jednolite zalecenia dla wszystkich opon, ponieważ poziom ich zużycia zależy w dużej mierze od stylu jazdy i intensywności użytkowania.
 • Kupując opony, należy pamiętać, że mogą one być sprzedawane jako nowe, jeśli mają nie więcej niż pięć lat. Oznaczenia na boku opony pomagają określić jej wiek
 • Data produkcji opony znajduje się tylko po jednej stronie opony.

Data produkcji opony znajduje się tylko po jednej stronie opony.

Inne oznaczenia na oponach

Oznaczenia na boku opony są przedstawione w formacie 205-55 R 16 94 V XL. Zdradza to następujące cechy opony:

 • szerokość
 • współczynnik profilu
 • struktura
 • rozmiar obręczy
 • klasa obciążenia
 • klasa prędkości
 • podwyższona klasa nośności (opcjonalnie)

Wszystkie te informacje są ważne, ale szczególnie przydatne są oznaczenia wskazujące rozmiar opony. Na stronie Nokian Tyres możesz wyszukać opony pasujące do Twojego samochodu, również na podstawie rozmiaru opony. Na stronie należy wpisać szerokość opony w milimetrach oraz wysokość i rozmiar felgi w calach. Następnie wyświetlą się sugestie opon pasujących do danego samochodu na podstawie rozmiaru.

Jak sprawdzić stan opon?

Jak już wspomnieliśmy, ważne jest, aby być w stanie określić stan opon w inny sposób niż tylko na podstawie ich wieku. Jeśli nawet według zaleceń opona ma jeszcze kilka lat żywotności, może ona być już zbyt zużyta. Oprócz wieku również głębokość bieżnika opony pozwala ocenić jej stan.

Wymagania dotyczące głębokości bieżnika opon letnich i zimowych są różne. Minimalna dozwolona głębokość bieżnika dla opon zimowych wynosi 3 mm, a dla opon letnich 1,6 mm, co zależy od kraju i obowiązujących przepisów.

Niezależnie od tego, czy spełnione są wymogi prawne, zaleca się wymianę opon na nowe odpowiednio wcześniej. Wynika to z faktu, że przyczepność i właściwości jezdne opon pogarszają się wraz z ich zużyciem, co jest szczególnie widoczne w wymagających sytuacjach. W przypadku opon z kolcami, oprócz głębokości bieżnika, należy zwrócić też uwagę na liczbę kolców we wszystkich czterech oponach.

Na stopień zużycia opon wpływają wiek, przejechane kilometry, styl jazdy, przeciążenie pojazdu, a także jakość opon. Na oponach wysokiej jakości można jeździć znacznie dłużej niż na tanich oponach niskiej jakości. Warto więc wybrać niezawodne opony klasy premium od Nokian Tyres. Wszystkie nasze produkty posiadają specjalny wskaźnik DSI na powierzchni bieżnika, który dostarcza informacji o aktualnej głębokości bieżnika bez konieczności stosowania głębokościomierza.