Wymiana dwóch opon - Gdzie w samochodzie zamontować nowsze opony?

Wymiana dwóch opon - Gdzie w samochodzie zamontować nowsze opony?

Pełen zestaw nowych opon to najbardziej zalecany i optymalny wybór zapewniający optymalne osiągi i bezpieczeństwo. Najlepiej jest, jeśli  wszystkie opony mają dokładnie ten sam rozmiar i markę. Zdarzają się jednak sytuacje, w których tylko dwie opony wymagają wymiany. Należy wówczas upewnić się, że nowe opony są zamontowane na tylnej osi.

Nowe opony na tylnej osi

Wymieniając opony parami, należy przełożyć częściowo zużyte opony z tyłu na przód. Lepsza przyczepność na tylnej osi sprawia, że pojazd jest bardziej przewidywalny i lepiej się prowadzi. Dzięki temu można uniknąć nadsterowności, która może być trudniejsza do opanowania niż podsterowność. Nowe opony zamontowane na tylnej osi dają również lepszą kontrolę nad pojazdem w sytuacjach awaryjnych.

Odpowiednia przyczepność tylnej osi ma kluczowe znaczenie na mokrych nawierzchniach, gdzie może wystąpić zjawisko aquaplaningu. Odzyskanie kontroli nad aquaplaningiem przedniej osi jest relatywnie łatwe, wystarczy tylko zdjąć nogę z gazu. Jeśli jednak tylne koła zaczną tracić przyczepność, może dojść do poślizgu bocznego, który jest trudniejszy do opanowania.

Podczas wymiany opon zaleca się wymianę wszystkich czterech opon lub przynajmniej dwóch opon jednocześnie. Jeśli nie da się uniknąć sytuacji, w której wymieniona zostanie tylko jedna opona, należy zamontować ją na tylnej osi. Warto też rozważyć rotację opon, aby zapewnić ich równomierne zużycie.

Inne opony na tylnej osi?

Jeśli musisz wymienić tylko dwie opony w swoim samochodzie, ważne jest, aby upewnić się, że przednie i tylne opony są tego samego rodzaju. Zaleca się stosowanie zestawu opon, które pasują do siebie pod względem rozmiaru, głębokości bieżnika i wzoru, modelu i marki. Łączenie opon o różnych wzorach bieżnika lub rozmiarach może skutkować utratą równowagi podczas jazdy, pogorszeniem właściwości jezdnych i zmniejszeniem przyczepności. Nigdy nie należy też łączyć opon zimowych z letnimi. Gdy nadchodzi czas wymiany opon zimowych, nie należy mieszać opon z kolcami z oponami bez kolców, ponieważ prowadzi to do pogorszenia poziomu bezpieczeństwa na drodze.

Bezpieczeństwo opon dla płynnej jazdy

Choć idealnym rozwiązaniem jest jednoczesna wymiana wszystkich czterech opon, jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, zdecyduj się na nowe opony na tylnej osi, aby zachować stabilność samochodu. Regularnie sprawdzaj też zużycie bieżnika. Zalecamy wymianę zużytych opon na nowe, zanim głębokość bieżnika spadnie poniżej 3 mm. Równomierne zużycie opon jest priorytetem, dzięki czemu można zapewnić lepszą przyczepność na tylnej osi i bezpieczną jazdę w każdych warunkach pogodowych. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki dealerów Nokian Tyres, aby znaleźć fachową poradę w najbliższym sklepie z oponami.