czw kwietnia 25 01:44 2019 w kategorii

Nie wiesz, czy wybrać szerokie czy wąskie opony? Oto jak Twoja decyzja wpłynie na prowadzenie pojazdu

Latem kierowcom zwykle bardziej zależy na tym, aby ich auta świetnie prezentowały się na drodze. Dlatego właśnie w tym okresie znacznie bardziej popularne są szerokie opony o niskim profilu. Zimą natomiast kierowcy częściej decydują się na opony wąskie. Wybór opon ma wpływ nie tylko na wygląd pojazdu, ale także na prowadzenie i komfort jazdy.

W Europie Środkowej większość kierowców posiada dwa komplety felg: na lato i zimę. Te nieco większe, a zarazem droższe zakładane są zwykle do opon letnich.

„Wybierając się po zakup ogumienia autem z zamontowanymi oponami zimowymi warto sprawdzić najpierw rozmiar posiadanego kompletu opon letnich. W przeciwnym razie może okazać się, że nasze felgi nie będą pasować do nowo zakupionych opon” – mówi Martin Dražík, Product Manager w Nokian Tyres Europe.

Wybierając opony należy zwracać uwagę na zalecenia producenta. Informacja o rozmiarach opon pasujących do pojazdu znajduje się najczęściej w instrukcji lub na odpowiednich plakietkach przy drzwiach lub wlewie paliwa.

Szerokość opon wpływa na parametry jazdy oraz prowadzenie pojazdu, a więc ma dla kierowców decydujące znaczenie. Od rozmiaru opon zależy nie tylko ich cena, ale także przyczepność, poziom hałasu, komfort jazdy i wygląd pojazdu.

Przejście na opony o szerszym profilu może spowodować zwiększenie oporu toczenia, a tym samym nieznaczny wzrost zużycia paliwa. Rozmiar opon letnich ważny jest również ze względów estetycznych; powszechnie uważa się, że opony szerokie prezentują się lepiej niż wąskie.

„Jeśli decydujemy się na felgi o większej średnicy, powinniśmy wybrać opony o mniejszym profilu. Pozwoli to utrzymać zewnętrzną średnicę koła w określonych prawem granicach, a także zapewni płynną rotację opony” – wyjaśnia Martin Dražík.

Profil opony to stosunek wysokości opony do jej szerokości. W związku z tym, że wąskie opony o wysokim profilu cieszą się znacznie większą popularnością, produkowane są w większej ilości niż opony szerokie o niskim profilu. Jest to jedna z przyczyn, dla których wąskie opony są z reguły tańsze niż opony szerokie.

Zarówno szerokie jak i wąskie opony mają swoje zalety

Szczególne znaczenie dla komfortu jazdy ma objętość powietrza w oponie. Im większa średnica felgi tym mniej powietrza zmieści się w oponie. Wysoki profil opon to więcej miejsca dla powietrza, a tym samym większy komfort jazdy niż w przypadku szerokich opon o niskim profilu.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa oba rodzaje opon mają swoje wady i zalety: Szersze opony zapewniają lepszą przyczepność na suchej nawierzchni, a wąskie zmniejszają ryzyko wystąpienia aquaplaningu.

„Wąskie opony lepiej sprawdzają się w ekstremalnych, zimowych warunkach, gdyż zapewniają większą siłę nacisku na powierzchnię drogi, a co więcej lepiej radzą sobie ze śniegiem i błotem pośniegowym. Opony szerokie natomiast gwarantują lepszą przyczepność na twardych nawierzchniach” – mówi Martin Dražík.

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Opona może posiadać, na przykład, oznaczenie 205/55 R16 94V XL. Oto co oznaczają te tajemnicze symbole:

205: Szerokość opony przy normalnym ciśnieniu podana w milimetrach. Szerokość bieżnika będzie zawsze mniejsza, ale różna w zależności od modelu i producenta.

55: Profil opony, czyli stosunek wysokości opony do jej szerokości. 55, na przykład, oznacza, że wysokość stanowi 55% szerokości opony. Im większa wartość wskaźnika tym mniejszy profil opony.

R: Struktura opony. Litera R odnosi się do opon radialnych, które stosowane są we wszystkich samochodach osobowych w Polsce.

16: Średnica felgi wyrażona w calach.

94: Indeks nośności opony. 94 oznacza, że przy normalnym ciśnieniu powietrza maksymalne obciążenie jednej opony to 670 kg. Im mniejsza wartość indeksu tym mniejszy ciężar jest w stanie udźwignąć opona.

V: Indeks prędkości opony, czyli maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, w którym jest ona zamontowana. Na przykład, indeks prędkości V oznacza, że maksymalna dopuszczalna prędkość to 240 km/h.

XL: Jeśli opona posiada na końcu oznaczenie “XL”, oznacza to, że będzie ona w stanie udźwignąć większy ciężar niż odpowiadająca jej standardowa opona.

Pobierz infografikę i zdjęcia

Dane kontaktowe:

Marcin Lewandowski, MSL, 608 390 858,
[email protected]

 

Twitter I YouTube I Facebook I LinkedIn I Instagram

 

Nokian Tyres to najdalej na północ wysunięty producent opon, przykładający największą wagę do zrównoważonego rozwoju. Nasze wysokiej klasy, bezpieczne i przyjazne dla środowiska opony do aut osobowych, ciężarowych i maszyn przemysłowych zapewniają spokój i bezpieczeństwo w każdych warunkach. Najbardziej znane są nasze innowacyjne rozwiązania stosowane w oponach zimowych. Częścią naszej grupy jest sieć Vianor, specjalizująca się w usługach wulkanizacyjnych i konserwacji pojazdów. W 2018 roku obrót spółki wyniósł ok. 1,6 miliarda EUR, przy zatrudnieniu na poziomie 4 800 osób. Nokian Tyres jest spółką notowaną na giełdzie Nasdaq Helsinki. Więcej informacji: www.nokiantyres.pl