czw lipca 18 01:55 2019 w kategorii Aktualności firmowe

Ciesz się wakacjami podróżując kampervanem. Pamiętaj, że duże obciążenie wymaga wytrzymałych opon premium

Nie wszyscy urlopowicze chcą spędzać wakacje w zatłoczonych miastach i drogich hotelach. Dla wielu zdecydowanie lepszą alternatywą jest kempingowanie, którego popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła m.in. w takich krajach jak Niemcy, Czechy czy Polska. Aby jednak móc w pełni cieszyć się upragnionym urlopem, należy upewnić się, że pojazd, którym planujemy wyruszyć w podróż, posiada odpowiednie ogumienie. W końcu większy ładunek wiąże się również ze zwiększonym obciążeniem dla opon. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trasie, należy pamiętać o regularnej kontroli stanu pojazdu.

Popularność samochodów kempingowych, kampervanów, zmodyfikowanych vanów i przyczep kempingowych nieustannie rośnie. Według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w okresie od stycznia 2016 r. do czerwca 2019 r. zarejestrowano w Polsce 5 383 pojazdów specjalnych kempingowych.[1] Dlatego właśnie producenci tego typu pojazdów prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowszych, bardziej luksusowych modeli.

Kampervany mają dużą masę własną, a podczas wakacyjnych podróży muszą udźwignąć jeszcze dodatkowy ładunek w postaci bagażu. Dlatego stosowane w nich opony muszą być odporne na obciążenie rzędu nawet kilku ton, a także cechować się wysoką wytrzymałością bez względu na rodzaj nawierzchni – od gładkich powierzchni asfaltowych, przez żwirowe drogi dojazdowe, aż po romantyczne leśne i plażowe trasy. Zanim więc wyruszysz w kolejną podróż swoim samochodem kempingowym lub kampervanem, pamiętaj o sprawdzeniu stanu opon. Szczególną uwagę zwróć na ich wiek, stopień zużycia i odpowiednie ciśnienie. Wyższe ciśnienie powietrza w oponach poprawia stabilność pojazdu i ogranicza wytwarzające się w oponach ciepło, co z kolei zapewnia ich większą wytrzymałość, a także lepsze prowadzenie pojazdu.

„Opony muszą sprawdzać się w każdych warunkach bez względu na to, gdzie planujemy wybrać się na wakacje. Warto zwracać uwagę na takie wskaźniki jak indeks nośności i prędkości” – mówi Martin Dražík, Product Manager Nokian Tyres Europe.

Odpowiednio wytrzymałe ogumienie jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa w podróży. Opony przeznaczone do vanów i kampervanów wyprodukowane przez Nokian Tyres wyposażone są w technologię aramidowej ściany bocznej. Oznacza to, że ich ściany boczne wzmocnione zostały włóknem aramidowym, które zapewnia wyjątkową wytrzymałość i bezpieczeństwo w każdych warunkach.

„Dzięki technologii aramidowej ściany bocznej opony marki Nokian Tyres zachowują wysoką odporność nawet w najcięższych warunkach. Wzbogacenie mieszanki gumowej o włókna aramidowe sprawia, że opony stają się nie tylko mocniejsze, ale także bardziej odporne na uszkodzenia i przebicia spowodowane wjechaniem na kamień, wysoki krawężnik, wystający korzeń czy dziurę w drodze. Materiał ten wykorzystywany jest m.in. w branży samolotowej i zbrojeniowej” – dodaje Dražík.

 

Wytrzymałe opony najwyższej klasy dla pojazdów typu van i kamper

Popularne opony letnie Nokian cLine Van o wzmocnionych włóknem aramidowym ścianach bocznych cechują się niezwykłą wytrzymałością, zapewniając wyjątkowe bezpieczeństwo i stabilność nawet w trudnych warunkach. Specjalna mieszanka gumowa Clinch zapewnia lepsze dociśnięcie opony do stopki felgi, zapobiegając jej szybszemu zużywaniu się ze względu na duże obciążenie i zwiększając bezpieczeństwo jazdy. Co więcej, te wygodne i mocne opony pozwalają ograniczyć poziom hałasu wewnątrz auta. Główny rowek bieżnika opony wyposażony został w faliste bruzdy, które zmniejszają ryzyko aquaplaningu podczas nagłych letnich opadów, a także zapobiegają odkształcaniu się opony sprawiając, że jest ona bardziej odporna na zużycie. Opony Nokian cLine Van zajęły 4 miejsce w testach opon letnich ADAC 2019. Wśród ich zalet wymieniano przede wszystkim ograniczenie zużycia paliwa oraz dobre parametry zużycia bieżnika.

Mocne i wytrzymałe opony letnie Nokian cLine Cargo, przeznaczone do ciężkich pojazdów, zapewniają pewne prowadzenie nawet przy dużym obciążeniu. Technologia aramidowej ściany bocznej, specjalna mieszanka gumowa Clinch oraz liczne elementy poprawiające stabilność, zapewniają oponie wyjątkową wytrzymałość nawet przy dużym obciążeniu charakterystycznym dla samochodów dostawczych i lekkich pojazdów ciężarowych. Nokian cLine Cargo idealnie nadają się do profesjonalnego stosowania. W tegorocznych testach opon letnich niemieckiego magazynu motoryzacyjnego Promobil, opony Nokian cLine Cargo zajęły drugie miejsce. Zgodnie z opinią magazynu, w porównaniu do konkurencji opony znacznie lepiej spisują się na suchej nawierzchni, gwarantując krótką drogę hamowania oraz doskonałą stabilność przy zmianie pasa ruchu, a także niezwykle bezpieczne prowadzenie w suchych warunkach.

Wysokiej jakości opony Nokian Weatherproof C na każda pogodę są nie tylko niezwykle wytrzymałe, ale także zapewniają równomierne zużycie bieżnika. Świetnie radzą sobie z odprowadzaniem zalegającego na drodze śniegu i błota pośniegowego. Opona występuje w kilku wersjach o różnej architekturze bieżnika, dedykowanej do różnych typów pojazdów. Wersja z bieżnikiem o symetrycznej, kierunkowej rzeźbie (Nokian Weatherproof C Cargo), przeznaczona dla samochodów dostawczych, zapewnia doskonałą przyczepność na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni. W przypadku lekkich pojazdów typu van lepiej sprawdzi się niestandardowy, asymetryczny bieżnik (Nokian Weatherproof C Van), który zapobiega występowaniu zjawiska aquaplaningu i zwiększa komfort jazdy. Oba warianty wyposażone są w technologię aramidowej ściany bocznej.

Jeszcze większy komfort dzięki gwarancji Nokian Tyres Aramid Guarantee i programowi ochrony Nokian Tyres Satisfaction Promise

Opony marki Nokian Tyres do pojazdów użytkowych, lekkich pojazdów ciężarowych i samochodów kempingowych są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo w każdych warunkach. Ponieważ jednak wiemy, że życie potrafi być nieprzewidywalne, Nokian Tyres udziela na swoje opony gwarancji Nokian Tyres Aramid Guarantee, która obejmuje przypadkowe uszkodzenia ścian bocznych opon, powstałe podczas normalnego użytkowania. Firma Nokian Tyres daje także gwarancję satysfakcji. Oznacza to, że jeśli zakupiony komplet opon marki Nokian Tyres z jakiegokolwiek powodu nie spełnia Twoich oczekiwań, w ciągu 14 dni możesz wymienić go na nowy zupełnie za darmo. Program ochrony Nokian Tyres Satisfaction Promise dotyczy opon zakupionych w wybranych sklepach oponiarskich.

 

Wskazówki, które zapewnią Ci bezpieczną jazdę latem:

  • Wymień opony na nowe, jeśli były one użytkowane przez okres dłuższy niż 6 lat, nawet jeśli nie doszło do całkowitego zużycia bieżnika.
  • Wybieraj wysokiej jakości opony letnie, które są bardziej wytrzymałe i oferują zdecydowanie lepsze parametry. Jeśli nie masz pewności jakie opony wybrać, zapoznaj się z wynikami testów opon publikowanych w magazynach motoryzacyjnych oraz informacjami podanymi na etykiecie UE opon.
  • Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach. Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach pozwala wydłużyć ich żywotność, a także zwiększyć bezpieczeństwo jazdy i ograniczyć zużycie paliwa. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać co 3 tygodnie oraz przed wyruszeniem w dłuższą podróż. W przypadku pojazdów z pełnym obciążeniem, ciśnienie w oponach należy zwiększyć zgodnie z zaleceniami producenta. Warto także pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia w kole zapasowym. Pomiaru ciśnienia należy dokonywać gdy opony są zimne.
  • Kilkakrotnie w okresie letnim sprawdź stopień zużycia bieżnika. Kierowcy, którzy często podróżują autem, powinni robić to nawet częściej. Zalecana minimalna głębokość bieżnika to 4 mm, mimo że określona prawem granica jest niższa.
  • Wydłuż żywotność swoich opon rotując je pomiędzy przednią a tylną osią, gdy różnica w głębokości bieżnika pomiędzy oponami przednimi i tylnymi wyniesie 2 mm.

 

Dowiedz się więcej na temat sukcesów opon Nokian Tyres w tegorocznych europejskich testach opon letnich 

Zdjęcia do pobrania

 

Kontakt:

Marcin Lewandowski, MSL, 608 390 858,

[email protected]

 

Twitter I YouTube I Facebook I LinkedIn I Instagram

 

O Nokian Tyres:

Nokian Tyres opracowuje i produkuje opony premium dla osób ceniących bezpieczeństwo i przykładających wagę do zrównoważonego rozwoju. Zainspirowani naszym skandynawskim dziedzictwem, tworzymy innowacyjne produkty dla samochodów osobowych, ciężarówek i maszyn przemysłowych, które zapewniają spokój w każdych warunkach jazdy. Częścią naszej grupy jest sieć Vianor, specjalizująca się w usługach wulkanizacyjnych i konserwacji pojazdów. W 2018 r. obrót spółki wyniósł 1,6 mld euro, przy zatrudnieniu na poziomie ok. 4 800 osób. Nokian Tyres jest spółką notowaną na giełdzie Nasdaq Helsinki. Więcej informacji: www.nokiantyres.pl

 

[1] Dane na podstawie: https://www.motorhome.pl/rynek-kamperow-w-polsce/