czw maja 16 02:34 2019 w kategorii Aktualności firmowe

Bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne utrzymanie lotnisk: firmy Valtra i Nokian Tyres współpracują przy projekcie autonomicznego systemu odśnieżania.

Zrobotyzowane odkurzacze i kosiarki stały się już rzeczywistością. Czy jednak możliwe jest zastosowanie tej samej idei w przypadku ważącej 7 ton maszyny do odśnieżania pasów startowych? Aby udowodnić, że jest to wykonalne, w marcu 2019 r. Valtra i Nokian Tyres nawiązały współpracę z trzema innymi fińskimi firmami w ramach projektu mającego dowieść słuszności koncepcji, realizowanego w najbardziej wysuniętym na północ porcie lotniczym Unii Europejskiej. Dwie maszyny Valtra T254 Versu wyposażone w opony Nokian Hakkapeliitta TRI ciągnące oczyszczarki lotniskowe o szerokości 4,5 m oczyściły w sposób autonomiczny drogę startową w porcie lotniczym Ivalo położonym w fińskiej Laponii.

Wprowadzenie

Zimy w Finlandii bywają bardzo długie, a pokrywa śnieżna w wielu częściach kraju utrzymuje się nieprzerwanie przez 150–200 dni w roku. Henri Hansson, dyrektor techniczny organizacji Finavia odpowiadającej za utrzymanie większości fińskich lotnisk, powiedział: „Jako operatorzy portów lotniczych musimy zapewnić letnie warunki na pasach startowych w Finlandii nawet w środku zimy. Aby sprostać temu wyzwaniu, nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań współdziałających z naszą wiodącą w skali światowej wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie odśnieżania”.

W ten sposób w gronie najznamienitszych fińskich firm wyspecjalizowanych w swoich dziedzinach, dysponujących dogłębną wiedzą na temat warunków klimatycznych panujących w krajach nordyckich, powstała koncepcja projektu „Robot do odśnieżania pasów startowych”. Te firmy to Valtra, Nokian Tyres, produkująca oczyszczarki lotniskowe Vammas (Fortbrand), Neste, czołowa firma specjalizująca się w zrównoważonej ekologicznie produkcji energii, oraz Finavia.

W kierunku bardziej ekologicznego utrzymania pasów startowych

Matti Tiitinen, starszy menedżer ds. zarządzania działalnością marki Valtra w Skandynawii, krajach bałtyckich oraz Europie Zachodniej i Środkowej, powiedział: „Projekt „Robot do odśnieżania pasów startowych” ma na celu wykazanie słuszności koncepcji, zgodnie z którą dzięki połączeniu wiedzy specjalistycznej pięciu fińskich firm możliwe będzie opracowanie nowego, bezpieczniejszego, bardziej ekologicznego, ekonomiczniejszego i bardziej komfortowego sposobu oczyszczania pasów startowych portów lotniczych”.

Wyspecjalizowana w dziedzinie ciągników firma Valtra od wielu lat pracuje nad automatycznie kierowanymi maszynami. We współpracy z Nokian Tyres firma Valtra ustanowiła w roku 2018 rekord prędkości bezzałogowego odśnieżania za pomocą pługu. Posłużyła do tego autonomiczna maszyna T254 Versu wyposażona w opony Nokian Hakkapeliitta TRI. Stosowany w projekcie „Robot do odśnieżania pasów startowych” system Valtra SmartTouch zapewnia tego rodzaju automatyczne kierowanie o dokładności rzędu centymetrów. Układ sterowania osprzętem wykorzystujący magistralę Isobus jest rozwiązaniem niezbędnym do kontrolowanego oczyszczania na uprzednio określonych trasach.

Pierwsze na świecie opony zimowe do ciągników Nokian Hakkapeliitta TRI zapewniły niezbędną w projekcie autonomicznego odśnieżania przyczepność i dokładność, umożliwiającą bezpieczną obsługę ciągnika bez kierowcy, bez ryzyka uszkodzenia podłoża. Toni Silfverberg, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Nokian Heavy Tyres Ltd., powiedział: „W przypadku maszyny bez kierowcy, instynktownie wybierającego kierunek i prędkość jazdy, opony muszą zapewniać bardzo przewidywalne charakterystyki prowadzenia. Ponadto brak kolców, niskie opory toczenia opon Nokian Hakkapeliitta TRI oraz nasz zrównoważony proces produkcyjny zwiększają ogólną ekonomiczność i ekologiczność”.

Ciągniki Valtra i oczyszczarki lotniskowe Vammas były zasilane paliwem Neste MY Renewable Diesel zapewniającym około 90% niższą emisję gazów cieplarnianych w porównaniu z olejem napędowym otrzymywanym z ropy naftowej.

Wyniki

Testy przeprowadzone zimą 2018/2019 zakończyły się sukcesem dla wszystkich uczestników. Chociaż projekt nie jest jeszcze całkowicie gotowy do wdrożenia komercyjnego, wytycza nową drogę koncepcyjną.

Tero Santamanner, specjalista ds. maszyn organizacji Finavia, skomentował to następująco: „Ciągniki stanowią interesującą alternatywę dla flot sprzętu portów lotniczych, w przypadku których szerokość pracy wynosząca 4,5 metra jest wystarczająca. Całkowity koszt posiadania ciągników jest niższy niż w przypadku ciężarówek. Są one ponadto znacznie bardziej uniwersalne. Mogą być używane do różnych zadań — odśnieżania zimą lub holowania latem”.

Matti Tiitinen i Toni Silfverberg stwierdzili: „Projekt „Robot do odśnieżania pasów startowych” był drugim z kolei przedsięwzięciem w zakresie automatycznego działania, podczas którego ciągniki Valtra i opony Nokian zapewniały bezproblemową współpracę. W przyszłości zastosowania rozwiązań autonomicznych będą coraz powszechniejsze, a poziom autonomii będzie wzrastał”.

Więcej informacji

Strona internetowa projektu, zdjęcia i filmy wideo:
www.runwaysnowbot.com

Kontakt:

Pamela Engels
Manager, Marketing Communications & PR 
Tel.: +358 40 1983 855, 
E-mail: [email protected]

Toni Silfverberg
Head of Sales & Marketing, Nokian Heavy Tyres Ltd. 
Tel.: +358 50 3262 329
E-mail: [email protected]


O firmie Valtra

Firma Valtra Inc. opracowuje, produkuje, sprzedaje i serwisuje ciągniki Valtra dostosowywane do różnorodnych potrzeb klientów. Znane z uniwersalności i niezawodności ciągniki Valtra są projektowane pod kątem zapewnienia wysokich osiągów w trudnych warunkach pracy i ekstremalnych terenach. Valtra jest znaną na całym świecie marką firmy AGCO Corporation, wiodącego producenta ciągników w krajach nordyckich. Ciągniki tej marki należą do najpopularniejszych w krajach Ameryki Łacińskiej. www.valtra.com

Informacje o firmie AGCO

AGCO (NYSE:AGCO) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i dystrybucji rozwiązań rolniczych. Oferując pełną famę sprzętu i powiązanych usług, dostarcza zaawansowane technicznie rozwiązania rolnikom produkującym żywność dla całego świata. Produkty AGCO są sprzedawane pod pięcioma kluczowymi markami, tj. Challenger®, Fendt®, GSI®, Massey Ferguson® i Valtra®, które wspierane są przez usługi inteligentnego rolnictwa Fuse®. Założona w 1990 r. w firma AGCO, z siedzibą w Duluth w amerykańskim stanie Georgia osiągnęła w 2018 r. sprzedaż netto wynoszącą 9,4 miliarda dolarów. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.AGCOcorp.com. W celu poznania nowości dotyczących firmy, wiadomości i uzyskania informacji na temat wydarzeń zapraszamy do śledzenia nas w serwisie Twitter: @AGCOCorp. Informacje finansowe w serwisie Twitter można śledzić dzięki hashtagowi #AGCOIR.

Informacje o firmie Nokian Tyres

Nokian Tyres jest producentem opon działającym najdalej na północy i jedną z najbardziej ekologicznych firm w branży. Opracowując wysokiej jakości bezpieczne i ekologiczne opony dla samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych i sprzętu ciężkiego, oferujemy spokój ducha we wszystkich warunkach. Jesteśmy szczególnie znani dzięki innowacyjnym oponom zimowym. Nasza grupa obejmuje również sieć Vianor wyspecjalizowaną w konserwacji pojazdów i obsłudze opon. W roku 2018 obroty firmy zatrudniającej około 4800 osób wyniosły w przybliżeniu 1,6 miliarda euro. Firma Nokian Tyres jest notowana w indeksie Nasdaq Helsinki. www.nokiantyres.com.