Menu
Menu

Wydłuż czas eksploatacji opony

Stan twoich opon ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przestrzegając pięciu poniższych złotych zasad, możesz zapewnić swoim oponom wysokie przebiegi, bezpieczeństwo prowadzenia oraz dłuższe życie i użytkowanie opon.

1. Regularnie kontroluj ciśnienie powietrza w oponach. Nierównomierne rozłożenie ciśnienia w oponach powoduje pogorszenie jakości jazdy i sprawia, że bieżnik opon nie zużywa się w jednakowym stopniu we wszystkich oponach.

2. Dokonuj rotacji opon zamontowanych na osi przedniej z oponami zamontowanymi na osi tylnej po każdych przejechanych 5 000 do 10 000 kilometrach z uwagi na fakt, iż opony nie zużywają się równomiernie w różnych miejscach. Pamiętaj o kontrolowaniu ciśnienia w oponach podczas zamiany opon.

3. Upewnij się, czy montujesz opony zgodnie z kierunkiem wskazanym strzałką na boku opony. Jeżeli są one zamontowane niezgodnie kierunkiem toczenia, jak był dla nich przewidziany, właściwości jezdne nie będą optymalne w każdych warunkach.

4. Staraj się jeździć płynnie. Gwałtowne hamowanie i poślizgi boczne powodują skrócenie okresu możliwej eksploatacji opony.

5. Sprawdzaj, czy bieżnik zużywa się równomiernie przy zmianie opon. Prawidłowy montaż i ostrożna jazda gwarantują równomierne zużycie bieżnika opon. Jeżeli zauważysz, że w twoich oponach zużycie nie rozkłada się równomiernie, dokonaj pomiaru kąta nachylenia podczas jazdy oraz montażu i wyważania kół w profesjonalnym serwisie samochodowym.