Wydłuż czas eksploatacji opony

Stan twoich opon ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przestrzegając pięciu poniższych złotych zasad, możesz zapewnić swoim oponom wysokie przebiegi, bezpieczeństwo prowadzenia oraz dłuższe życie i użytkowanie opon.

1. Regularnie kontroluj ciśnienie powietrza w oponach. Nierównomierne rozłożenie ciśnienia w oponach powoduje pogorszenie jakości jazdy i sprawia, że bieżnik opon nie zużywa się w jednakowym stopniu we wszystkich oponach.

2. Dokonuj rotacji opon zamontowanych na osi przedniej z oponami zamontowanymi na osi tylnej po każdych przejechanych 5 000 do 10 000 kilometrach z uwagi na fakt, iż opony nie zużywają się równomiernie w różnych miejscach. Pamiętaj o kontrolowaniu ciśnienia w oponach podczas zamiany opon.

3. Upewnij się, czy montujesz opony zgodnie z kierunkiem wskazanym strzałką na boku opony. Jeżeli są one zamontowane niezgodnie kierunkiem toczenia, jak był dla nich przewidziany, właściwości jezdne nie będą optymalne w każdych warunkach.

4. Staraj się jeździć płynnie. Gwałtowne hamowanie i poślizgi boczne powodują skrócenie okresu możliwej eksploatacji opony.

5. Sprawdzaj, czy bieżnik zużywa się równomiernie przy zmianie opon. Prawidłowy montaż i ostrożna jazda gwarantują równomierne zużycie bieżnika opon. Jeżeli zauważysz, że w twoich oponach zużycie nie rozkłada się równomiernie, dokonaj pomiaru kąta nachylenia podczas jazdy oraz montażu i wyważania kół w profesjonalnym serwisie samochodowym.