Wydłuż czas eksploatacji opony

Stan twoich opon ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przestrzegając pięciu poniższych złotych zasad, możesz zapewnić swoim oponom wysokie przebiegi, bezpieczeństwo prowadzenia oraz dłuższe życie i użytkowanie opon.

  1.  Regularnie kontroluj ciśnienie powietrza w oponach. Nierównomierne rozłożenie ciśnienia w oponach powoduje pogorszenie jakości jazdy i sprawia, że bieżnik opon nie zużywa się w jednakowym stopniu we wszystkich oponach.

  2. Dokonuj rotacji opon zamontowanych na osi przedniej z oponami zamontowanymi na osi tylnej po każdych przejechanych 5 000 do 10 000 kilometrach z uwagi na fakt, iż opony nie zużywają się równomiernie w różnych miejscach. Pamiętaj o kontrolowaniu ciśnienia w oponach podczas zamiany opon.

  3. Upewnij się, czy montujesz opony zgodnie z kierunkiem wskazanym strzałką na boku opony. Jeżeli są one zamontowane niezgodnie kierunkiem toczenia, jak był dla nich przewidziany, właściwości jezdne nie będą optymalne w każdych warunkach.

  4. Staraj się jeździć płynnie. Gwałtowne hamowanie i poślizgi boczne powodują skrócenie okresu możliwej eksploatacji opony.

  5. Sprawdzaj, czy bieżnik zużywa się równomiernie przy zmianie opon. Prawidłowy montaż i ostrożna jazda gwarantują równomierne zużycie bieżnika opon. Jeżeli zauważysz, że w twoich oponach zużycie nie rozkłada się równomiernie, dokonaj pomiaru kąta nachylenia podczas jazdy oraz montażu i wyważania kół w profesjonalnym serwisie samochodowym.

Jaka jest żywotność opon?

  • Zalecany maksymalny okres eksploatacji opon wynosi sześć lat, a żywotność 10 lat.
  • Opony zaczynają się starzeć wraz z rozpoczęciem eksploatacji. Prawidłowo przechowywane opony mogą być uznawane za nowe przez co najmniej trzy lata od daty produkcji*.
  • Niezależne testy** potwierdzają, że przyczepność na lodzie opon trzyletnich i nowych jest identyczna.

 

* Źródło: dane STRO (skandynawskiej organizacji ds. opon i felg) za rok 2018
** Źródło: VTI (szwedzki Państwowy Instytut Badania Dróg i Transportu)