Jak długo wytrzymują opony samochodowe?

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że tylko nowe opony samochodowe są warte zakupu, a te starsze niż kilka lat mają już za sobą swoje najlepsze dni. Jednak opony samochodowe klasy premium zachowują swoje właściwości przez wiele lat po wyprodukowaniu, jeśli są przechowywane w odpowiednich warunkach. Czytaj dalej i dowiedz się, jak długo opony są dobre i jak możesz przedłużyć ich żywotność.

Ile lat powinny mieć opony?

Bez względu na to, jak dobre są opony, nie będą one służyć wiecznie. Oprócz zużycia opon, które następuje naturalnie podczas jazdy, opony i ich mieszanka gumowa zaczną z czasem ulegać powolnej degradacji. Upewnij się, że opony nie są zbyt stare, stosując się do poniższych zasad:

 • Począwszy od momentu wprowadzenia opon do użytku, ich wiek nie powinien przekraczać sześciu lat. Jeśli opony są używane dłużej niż sześć lat, zalecamy ich wymianę na nowe.
 • Całkowity wiek opon, począwszy od daty produkcji, nie powinien przekraczać 10 lat.
 • Kupując nowe opony, można spokojnie kupić opony wyprodukowane nawet pięć lat temu, o ile były one prawidłowo przechowywane.

Wybrane opony Nokian Tyres są objęte naszą 2-letnią gwarancją na opony. Jeśli opona ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu w okresie gwarancyjnym, bezpłatnie dostarczymy nową oponę. Dowiedz się więcej o gwarancji na opony.

 

Prawidłowe przechowywanie wydłuża żywotność opon

Chociaż wiele osób uważa, że właściwości jezdne i materiały, z których wykonane są opony samochodowe, zaczynają się pogarszać zaraz po ich wyprodukowaniu, odpowiednie przechowywanie może pomóc utrzymać je w dobrym stanie przez lata. Jeśli sprzedawca opon zadbał o przechowywanie nieużywanych opon, mogą one pozostać w doskonałym stanie nawet przez pięć lat. Oto jak przechowywać zarówno nowe, jak i używane opony samochodowe, aby zapobiec ich przedwczesnemu starzeniu się.

 • Przechowuj opony z dala od światła UV. Gdy opony są narażone na działanie promieni UV, jakość ich mieszanki gumowej zaczyna się z czasem pogarszać. Jest to jeden z powodów, dla których opony nigdy nie powinny być przechowywane na zewnątrz w bezpośrednim świetle słonecznym.
 • Przechowuj opony w stabilnych warunkach termicznych. Duże wahania temperatury mogą negatywnie wpłynąć na jakość opon samochodowych. Zarówno wysokie, jak i niskie temperatury mogą sprawić, że opona straci wiele ze swoich właściwości, które sprawiają, że jazda jest bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.
 • Wyczyść opony przed ich przechowywaniem. Torby przeznaczone do przechowywania opon pomagają chronić je przed światłem i wilgocią, jednocześnie utrzymując je w czystości. Przed zapakowaniem opon do worka należy upewnić się, że są one suche.
 • Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach, gdy są one używane, a także podczas ich przechowywania. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może powodować ich nierównomierne i przedwczesne zużycie, a także zwiększać zużycie paliwa.
 • Pozycja przechowywania opon również ma znaczenie. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się układanie opon w stosy, wieszanie ich na specjalnych hakach lub stojakach przeznaczonych do tego celu lub umieszczanie ich w pozycji pionowej.

 

Oznaczenie DOT i data produkcji opon

Aby sprawdzić wiek opon i datę ich produkcji, można użyć tak zwanego oznaczenia DOT. Oznaczenie DOT składa się z czterech cyfr, z których pierwsza wskazuje tydzień produkcji, a druga rok produkcji. Na przykład, jeśli cztery liczby to "3222", oznacza to, że opony zostały wyprodukowane w 32 tygodniu 2022 roku. Oznaczenie DOT można sprawdzić na ścianie bocznej opony. Tydzień i rok produkcji to cztery ostatnie cyfry wskazane w oznaczeniu.

 

 

Jak sprawdzić stan opon?

Oprócz sprawdzenia wieku opon, należy również sprawdzić ich stan. Nawet jeśli opony mają zaledwie kilka lat, nie są one bezpieczne do jazdy, jeśli zostały zużyte podczas użytkowania. Jednym z najlepszych sposobów oceny wieku opon jest sprawdzenie głębokości ich rzeźby, znanej również jako głębokość rowka lub bieżnika.

Zalecana głębokość bieżnika dla opon letnich wynosi co najmniej 3 mm lub 4 mm dla opon zimowych. Kraje mogą mieć własne przepisy dotyczące głębokości rzeźby opon samochodowych, a gdy opony są zużyte powyżej tego limitu, nie mogą być już legalnie używane w ruchu drogowym. Na przykład w Europie minimalna głębokość bieżnika dla opon do samochodów osobowych wynosi 1,6 mm. Jeśli opony są bardziej zużyte, należy je natychmiast wymienić na nowe, wysokiej jakości opony letnie. W przypadku opon zimowych w wielu krajach minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm. Upewnij się, że zawsze sprawdzasz lokalne przepisy dotyczące opon w swoim kraju lub gdziekolwiek jeździsz.

Głębokość bieżnika opon można sprawdzić w domu bez specjalistycznego sprzętu. Jeśli kraj, w którym mieszkasz, używa euro jako waluty, możesz użyć monety o nominale dwóch euro do sprawdzenia głębokości bieżnika. Jeśli srebrna krawędź monety pozostaje ukryta po umieszczeniu jej w bieżniku, oznacza to, że opony nadal nadają się do jazdy. Użyj monety do sprawdzenia wszystkich opon w wielu punktach wzdłuż głównego rowka, w tym opony zapasowej, jeśli masz ją w bagażniku samochodu.

 

Wskaźnik bezpieczeństwa jazdy (DSI) Nokian Tyres

Kupując produkty Nokian Tyres, masz możliwość sprawdzenia głębokości bieżnika za pomocą wskaźnika DSI (Driving Safety Indicator). DSI (Driving Safety Indicator) to wskaźnik służący do pomiaru pozostałej głębokości bieżnika opon w milimetrach. Służy on jako pomocne narzędzie do określenia, kiedy należy wymienić opony na nowe. Ponadto, obracając opony w oparciu o określone wzorce zużycia samochodu, DSI pomaga wyrównać zużycie bieżnika, poprawiając w ten sposób ogólny przebieg opon.

Znajdź opony najodpowiedniejsze dla Ciebie

Jak sprawdzić rozmiar opony

Rozmiar opon który jest odpowiedni dla twojego samochodu to nic innego jak układ cyfr oraz liter np: 205/55 R 16 94 V XL. Możesz go z łatwością sprawdzić gdyż jest on umieszczony na ściance bocznej opon które masz aktualnie zamontowane na swoim samochodzie.

 1. Szerokość np. 205
 2. Wysokość np. 55
 3. Felga np. 16