Nośność opon i indeks nośności

Nośność opon i indeks nośności

Oznakowanie opony mówi wiele o jej właściwościach i jest niezwykle pomocne przy wyborze właściwej opony. Nośność opony, którą opisuje indeks nośności, można znaleźć w oznaczeniach umieszczonych na boku opony. Dowiedz się więcej o indeksie nośności opony i klasie, aby znaleźć odpowiednie opony do swojego samochodu.

Czym jest indeks nośności opony?

Z boku opony znajdują się oznaczenia, które informują między innymi o rozmiarze opony i jej indeksie nośności. Indeks nośności LI z języka angielskiego (load index) mówi o tym, jaki ciężar dana opona może utrzymać przy normalnym ciśnieniu. Na tej podstawie można sprawdzić tak zwaną klasę nośności opony, która wskazuje maksymalne obciążenie.

Oznakowanie nie określa bezpośrednio masy, jaką może wytrzymać opona, a jedynie jej klasę nośności. Odpowiednią wartość w kilogramach należy sprawdzić w tabeli, w której podano klasy nośności i odpowiadające im wartości w kilogramach. Im wyższa klasa nośności opony, tym większy ciężar może ona utrzymać. Należy przy tym pamiętać, że ciśnienie w oponie musi być odpowiednie, aby mogła wytrzymać nacisk pojazdu.

Klasa nośności opony jest podana na przedostatnim miejscu, tuż przed klasą prędkości opony, która określa maksymalną prędkość, jaką opona może jechać, zachowując swoje właściwości jezdne. Na końcu oznaczenia opony może znajdować się również oznaczenie XL, które wskazuje tak zwaną podwyższoną klasę nośności. Na przykład w oznaczeniu opony 205/55 R 16 94 V XL klasa nośności opony wynosi 94, co odpowiada 670 kilogramom. W związku z tym całkowita nośność czterech opon wynosi 2680 kg.

Przy zakupie nowych opon kierowca powinien zwrócić uwagę na klasę nośności opony, ponieważ nie można zamontować opon, których klasa nośności jest zbyt niska w porównaniu do nacisku na oś pojazdu. Klasę nośności opony odpowiedniej dla danego samochodu można sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli wybierzesz opony o odpowiedniej klasie nośności dla swojego samochodu, będą one w stanie wytrzymać nawet obciążenie w pełni załadowanego pojazdu. Obejmuje to kierowcę, innych pasażerów i ładunek przewożony w przestrzeni ładunkowej samochodu. Nośność powinna być brana pod uwagę zwłaszcza w przypadku holowania przyczepy lub przewożenia ciężkich ładunków.

XL lub podwyższona klasa nośności

Opony o podwyższonej klasie nośności są również nazywane oponami wzmacnianymi. Maksymalne obciążenie opony klasy XL jest wyższe w porównaniu do opony bez tej klasyfikacji. Oznaczenia tego nie ma na oponach niewzmocnionych, ale mogą być one oznaczane skrótem SL lub opisem „standard load". Wyższa klasa nośności jest oznaczana skrótem XL lub „Extra Load” na końcu oznaczenia opony. Konstrukcja opony jest wówczas bardziej solidna, dzięki czemu wytrzymuje jazdę pod dużym obciążeniem i wytwarza mniej ciepła, które mogłoby spowodować zużycie opony. Opony są wzmocnione, aby wytrzymać wyższe ciśnienie w porównaniu do opon niewzmocnionych. Podwyższona klasa nośności nie wpływa na rozmiar opony, ale określa, jaki ciężar może ona bezpiecznie utrzymać.

 

O czym jeszcze informują oznaczenia opon?

Oprócz klasy nośności określającej nośność opony, oznaczenia opony informują o następujących właściwościach opony:

  • szerokości
  • współczynnik profilu
  • budowie
  • średnicy
  • klasie prędkości

Na stronie Nokian Tyres znajdziesz opony w odpowiednim rozmiarze dla twojego samochodu. Wpisz numer rejestracyjny samochodu, model samochodu lub rozmiar opony w wyszukiwarce opon i znajdź odpowiednie opony letnie i zimowe do swojego samochodu od Nokian Tyres. Znajomość klasy nośności jest szczególnie niezbędna podczas transportu ciężkich ładunków, dlatego szczególnie kierowcy samochodów dostawczych powinni upewnić się, że ich opony są w stanie wytrzymać obciążenie przewożonego ładunku. W oponach typu C przeznaczonych do samochodów dostawczych ciśnienia są wyraźnie wyższe niż w oponach do samochodów osobowych. W ofercie Nokian Tyres można również znaleźć wysokiej jakości opony letnie i zimowe do samochodów dostawczych.