pon sierpnia 5 04:37 2019 w kategorii Aktualności firmowe

Wakacyjna jazda samochodem: „Autostrady nie zawsze są najlepszymi drogami”

Dla większości z nas wakacje to synonim dobrej zabawy i z reguły wiążą się z wyjazdami do domków letniskowych, gdzie możemy cieszyć się ciszą i spokojem, odwiedzinami u rodziny i znajomych mieszkających poza miastem, czy wycieczkami za granicę. Specjalista z fińskiej firmy oponiarskiej Nokian Tyres podpowiada, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i wygodę podczas wakacyjnych podróży.

Odpowiednie przygotowanie i aktywna postawa pomogą zapewnić udaną letnią podróż. Wyruszanie w drogę w piątek zaraz po pracy, wypakowanym bagażami samochodem, nie sprzyja wakacyjnej atmosferze, a raczej nerwom i zmęczeniu. Zdaniem Martina Dražíka, Product Managera w Nokian Tyres Europe, do dłuższych podróży lepiej podchodzić bez pośpiechu i z rozsądkiem.

„Gdy jesteśmy na wakacjach czas nie ma tak dużego znaczenia. Autostrady to nie zawsze najlepszy wybór; czasem mniej uczęszczane, boczne drogi mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. Jazda w malowniczej scenerii z pewnością bardziej wprawi nas w wakacyjny nastrój niż przejazd przez zabudowaną ekranami akustycznymi autostradę, nawet jeśli oznacza to, że podróż wydłuży się z sześciu do siedmiu godzin” – mówi Dražík.

Dobrze jest też w czasie jazdy robić przerwy na posiłek czy po prostu odpoczynek. Jeśli podróżujemy z dziećmi można poprosić, aby zastanowiły się wcześniej, gdzie chcą się po drodze zatrzymać. Także internet może posłużyć radą na temat miejsc postoju odpowiednich dla dzieci.

Upały obciążają akumulator

Odpowiednio wcześniej przed podróżą należy zrobić przegląd samochodu, którym planujemy wybrać się na wakacje, a przynajmniej sprawdzić stan akumulatora.

„Wysokie temperatury mogą wiązać się z dużym obciążeniem dla akumulatora. Nie możemy zapominać, że w trakcie podróży dodatkowo może być on używany do ładowania telefonów czy innych urządzeń mobilnych” – zwraca uwagę Dražík.

Należy także pamiętać o wymianie filtra kabinowego co najmniej raz do roku oraz kompleksowym przeglądzie klimatyzacji raz na dwa lata. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie, szczególnie to docenią podczas letnich upałów.

Przed podróżą sprawdź stan opon

Jeśli chodzi o kontrolę stanu opon należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy: ciśnienie powietrza oraz – szczególnie ważną podczas letnich opadów – głębokość bieżnika. Gdy nastąpi nagłe pogorszenie pogody i opady deszczu, opony gorszej jakości mogą nie poradzić sobie z odprowadzaniem dużych ilości wody, co może skutkować wystąpieniem zjawiska aquaplaningu. Dla zachowania bezpieczeństwa bieżnik samochodowych opon powinien mieć głębokość nie mniejszą niż 4 mm.

Ciśnienie powietrza w oponach sprawdzić można na stacji benzynowej czy w warsztacie samochodowym. Podczas wakacyjnych podróży i przy komplecie pasażerów nasz samochód jest zwykle wypełniony po brzegi bagażami, dlatego też należy dostosować ciśnienie do pełnego obciążenia, które podane jest w instrukcji obsługi. Odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach pozwala wydłużyć ich okres eksploatacji, a także ograniczyć zużycie paliwa i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy.

O czym należy pamiętać przed wyruszeniem w wakacyjną podróż:

  1. Zrób odpowiednio wcześnie przegląd samochodu

Najlepiej wybrać się do serwisu trochę wcześniej tak, aby przegląd czy zakup nowych opon nie kolidowały z wakacyjnymi wydatkami. Serwisy oponiarskie Vianor na przykład oferują możliwość rozłożenia płatności na raty.

  1. Pamiętaj o bezpieczeństwie opon

Zadbaj o odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach – dotyczy to także koła zapasowego. Jeśli zapomniałeś dokręcić nakrętki przy ostatniej zmianie opon, zrób to teraz. Dobrze jest też sprawdzić geometrię kół, aby zapobiec nierównomiernemu zużywaniu się bieżnika opon.

  1. Zadbaj o czystość wewnątrz i na zewnątrz

Pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów i wyczyść auto zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdź czy na przedniej szybie nie ma pęknięć. Od wewnątrz szyby samochodowe najlepiej czyścić za pomocą ściereczki z mikrofibry nasączonej delikatnym środkiem do mycia szyb. Pozostałości owadów na szybie czy karoserii należy usunąć możliwie jak najszybciej, zanim zdąża na dobre zaschnąć.

  1. Bądź przygotowany na niespodzianki

Aby być przygotowanym na każdą ewentualność zawsze woź ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, wodę pitną oraz przenośną ładowarkę do telefonu. Dobrym pomysłem jest także pobranie na telefon aplikacji „112”.

  1. Zachowaj ostrożność podczas jazdy

Po zakończonym postoju, przed ponownym wyruszeniem w drogę zawsze upewnij się czy w samochodzie są wszyscy pasażerowie i czy nie zostawili gdzieś telefonu, portfela i okularów przeciwsłonecznych. Jeśli w samochodzie podróżuje więcej niż jeden kierowca, dobrym pomysłem jest zmienianie się za kółkiem szczególnie przy dłuższych trasach.

 

Więcej porad na temat bezpiecznej jazdy i letnich opon

Zdjęcia do pobrania

 

Kontakt:

Marcin Lewandowski, MSL, 608 390 858,
[email protected]

 

Twitter I YouTube I Facebook I LinkedIn I Instagram

 

O Nokian Tyres:

Nokian Tyres opracowuje i produkuje opony premium dla osób ceniących bezpieczeństwo i przykładających wagę do zrównoważonego rozwoju. Zainspirowani naszym skandynawskim dziedzictwem, tworzymy innowacyjne produkty dla samochodów osobowych, ciężarówek i maszyn przemysłowych, które zapewniają spokój w każdych warunkach jazdy. Częścią naszej grupy jest sieć Vianor, specjalizująca się w usługach wulkanizacyjnych i konserwacji pojazdów. W 2018 r. obrót spółki wyniósł 1,6 mld euro, przy zatrudnieniu na poziomie ok. 4 800 osób. Nokian Tyres jest spółką notowaną na giełdzie Nasdaq Helsinki.

Więcej informacji: www.nokiantyres.pl