czw lipca 4 04:18 2019 w kategorii Aktualności firmowe

W Hiszpanii powstaje owalny tor wyścigowy, pozwalający na testowanie opon przy prędkościach do 300 km/h

Powstające w Hiszpanii najnowsze centrum testowe Nokian Tyres umożliwi fińskiemu producentowi testowanie opon letnich, zimowych i wielosezonowych przez cały rok. Obiekt zostanie oddany do użytku w 2020 r. Szacuje się, że całkowity koszt inwestycji wyniesie 60 milionów euro.

W miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się jedynie wypalone słońcem pola, obecnie wyłania się imponujący widok kilkunastu torów testowych różnego rodzaju. Pomimo intensywnych opadów w drugiej połowie kwietnia, budowa nowego centrum testowego Nokian Tyres w Hiszpanii postępuje zgodnie z planem.

Najbardziej imponującą częścią obiektu jest 7-kilometrowy, owalny tor o pochyłych zakrętach, który powstaje pod bacznym okiem niemieckiego zespołu specjalizującego się w budowie torów krzywoliniowych. Obecnie zajmuje się on topografią toru oraz budową górnej warstwy łuków.

Obiekt o powierzchni 300-hektarów położony jest w Santa Cruz de la Zarza, małej miejscowości oddalonej o około godzinę drogi od stolicy Hiszpanii, Madrytu.

„Centrum testowe w Hiszpanii to największa w historii firmy inwestycja w testowanie, która pozwoli nam tworzyć produkty jak najlepiej odpowiadające potrzebom rynków wschodzących, zgodnie z przyjętą przez Nokian Tyres strategią. Co więcej, nowy obiekt umożliwi firmie rozszerzenie prowadzonej dotychczas działalności badawczo-rozwojowej” – mówi wicedyrektor ds. technologii opon, Juha Pirhonen.

W nowym centrum testowane będą głównie opony letnie, całoroczne oraz opony z wysokim indeksami prędkości, gdyż to właśnie one cieszą się szczególnie dużym popytem na wschodzących rynkach Europy Środkowej i Ameryki Pn., gdzie już wkrótce Nokian Tyres otworzy nową fabrykę. Do zadań nowego centrum będzie należało także rozwijanie parametrów bezpieczeństwa nowych produktów.

Testowanie kluczem do bezpiecznych opon

Większość prac przygotowawczych pod budowę ponad 10 torów testowych nowego centrum jest już zakończona: górna warstwa gleby została usunięta; przygotowano też miejsca, gdzie powstać mają poszczególnie tory. Kolejny etap to wymagające niezwykłej precyzji prace budowlane – w tym także układanie kolejnych warstw asfaltu – które w przypadku większości torów mają zakończyć się w 2020 r.

Na bardzo zaawansowanym etapie jest budowa owalnego toru: nachylenie południowego łuku jest gotowe, a prace ziemne zakończone. Kolejny krok to profilowanie toru oraz położenie pierwszych warstw asfaltu. Owalny tor umożliwi testowanie opon przy prędkościach do 300 km/h.

Nowy obiekt to już trzecie centrum testowe firmy, które ma stanowić uzupełnienie 700-hektarowego ośrodka w Ivalo, gdzie testowane są głównie opony zimowe oraz centrum testowego położonego w pobliżu fińskiej siedziby firmy w Nokii.

Zrównoważone podejście: stosowanie nowych, przyjaznych dla środowiska surowców

Jednym z obszarów zainteresowań działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Nokian Tyres jest roślina zwana gwajulą, która potencjalnie może posłużyć jako surowiec do produkcji opon. We współpracy z lokalnymi ośrodkami naukowymi i partnerami biznesowymi, fiński producent opon rozpoczął uprawę tej rośliny i prowadzi prace badawcze nad jej wykorzystaniem jako substytutu naturalnego kauczuku. Plantacja gwajuli zarządzana jest przez miejscowych rolników.

Firma zdecydowała się także objąć ochroną 25 hektarów ziemi budując gniazda dla jastrzębi i sów, a także specjalne wodopoje dla ptaków, które przez kolejne 3 lata objęte będą badaniami. Ponadto, na terenie obiektu firma planuje zasadzić dęby ostrolistne, a także inne gatunki drzew.

 

Link do video: https://youtu.be/RKqOs72aus0

Zdjęcia i infografika w jęz. polskim: http://www.nokiantyres.com/testing-center-spain

 

Kontakt:

Marcin Lewandowski, MSL, 608 390 858,
[email protected]

 

Twitter I YouTube I Facebook I LinkedIn I Instagram

 

O Nokian Tyres:

Nokian Tyres opracowuje i produkuje opony premium dla osób ceniących bezpieczeństwo i przykładających wagę do zrównoważonego rozwoju. Zainspirowani naszym skandynawskim dziedzictwem, tworzymy innowacyjne produkty dla samochodów osobowych, ciężarówek i maszyn przemysłowych, które zapewniają spokój w każdych warunkach jazdy. Częścią naszej grupy jest sieć Vianor, specjalizująca się w usługach wulkanizacyjnych i konserwacji pojazdów. W 2018 r. obrót spółki wyniósł 1,6 mld euro, przy zatrudnieniu na poziomie ok. 4 800 osób. Nokian Tyres jest spółką notowaną na giełdzie Nasdaq Helsinki. Więcej informacji: www.nokiantyres.pl