wto czerwca 18 03:42 2019 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Realizacja największej inwestycji w historii Nokian Heavy Tyres postępuje zgodnie z planem: najnowsze centrum badawczo-rozwojowe o powierzchni 3 500 m2 zostanie oddane do użytku jeszcze w tym roku, a pełną zdolność operacyjną osiągnie do 2021 r.

W 2018 r., firma Nokian Heavy Tyres ogłosiła przystąpienie do realizacji przedsięwzięcia na ogromną skalę: w celu zwiększenia o 50% produkcji opon do użytku komercyjnego i podwojenia liczby nowo wprowadzanych produktów, firma zdecydowała się poczynić kosztowne inwestycje w produkcję i rozwój produktu. Ich całkowita wartość ma wynieść ok. 70 milionów euro. Te niezwykle ambitne plany są właśnie wcielane w czyn.

Dyrektor ds. rozwoju w Nokian Tyres, Matti Kaunisto jest bardzo zadowolony z dotychczasowych postępów. Po miesiącach spędzonych na planowaniu i zapoznawaniu się z komputerowym modelem BIM, w końcu może na własne oczy zobaczyć, jak powstaje nowe centrum badawczo-rozwojowe o powierzchni aż 3 500 m2. „Oglądać model na ekranie komputera to jedno, a przestąpić próg wybudowanego już obiektu to zupełnie co innego. Na ekranie nie czuje się skali przedsięwzięcia. Dopiero będąc w środku można faktycznie odczuć jaka to ogromna przestrzeń” – mówi.

Choć budowa jest w toku, już wkrótce będzie można instalować wszystkie niezbędne maszyny i narzędzia. „Harmonogram prac był niezwykle ambitny, ale ostatecznie udało nam się dotrzymać terminów” – mówi Kaunisto. „Jak tylko nowe centrum R&D zostanie oddane do użytku, będziemy mogli zaoferować większą innowacyjność oraz znacznie przyspieszyć proces wprowadzania na rynek nowych produktów” – dodaje.

Rozbudowa fabryki

Kolejne przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych. Prace nad rozbudową jednego z zakładów produkcyjnych właściwie już się zakończyły. „Nowy budynek jest już prawie gotowy do użytku. Obecnie w halach fabrycznych trwa jeszcze montaż maszyn” – mówi dyrektor obiektu, Pasi Antinmaa. „Gdy dobiegnie on końca będziemy już właściwie mogli przejść do działania” – dodaje.

„Na początku prac budowlanych mieliśmy pewne opóźnienia w stosunku do harmonogramu, jednak ostatecznie udało nam się nadrobić zaległości. Dzięki temu wszystko odbędzie się zgodnie z planem, a to oznacza, że obiekt osiągnie pełną zdolność operacyjną w 2021 r.” – zapewnia Antinmaa. „Kolejnym ważnym krokiem będzie instalacja zaawansowanego systemu automatycznej inspekcji optycznej oraz budowa przechowalni opon, które zaplanowano na sierpień, aby wykorzystać coroczną, trwającą cały miesiąc, przerwę techniczną” – dodaje Antinmaa.

Sprawna budowa

Rozbudowę działającej już fabryki można porównać do próby naprawienia roweru, na którym właśnie jedziemy. Sukces przedsięwzięcia realizowanego przez Nokian Tyres był możliwy dzięki starannemu planowaniu i sprawnemu zarządzaniu pojawiającymi się w międzyczasie zmianami. „Zastosowanie modelu zarządzania Lean pozwoliło nam tylko w tym roku – w samym środku przebudowy obiektu – poprawić terminowość aż o 15%” – mówi z dumą Pasi Antinmaa. „Było to możliwe dzięki dobremu planowaniu oraz umiejętności przewidywania i współdziałania” – dodaje.

Zdolność przewidywania nie oznacza jednak rygorystycznego trzymania się planu. „Pierwotnie instalacja systemu pras wulkanizacyjnych miała rozpocząć się od jednego końca budynku, jednak rozpoczęcie prac od innej strony pozwoliło zminimalizować zakłócenia procesu produkcyjnego. Ostatecznie nagła zmiana planów opłaciła się” – wyjaśnia Antinmaa.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oprócz zwiększenia zdolności produkcyjnych i możliwości dalszego rozwoju, nowy obiekt pozwoli na płynniejszą i bezpieczniejszą pracę. „Stare zakłady produkcyjne były zdecydowanie za małe” – przyznaje dyrektor centrum badawczo-rozwojowego, Kalle Kaivonen. „Nowa placówka umożliwia nam lepszą integrację procesu testowania opon i planowania produkcji”.

Zespół odpowiedzialny za innowacje

Planowanie prac, budowa obiektu, montaż instalacji – to wszystko ważne etapy w realizacji inwestycji, jednak źródłem prawdziwej innowacyjności są ludzie. „Naszym celem jest zwiększenie produkcji o 50%, co oznacza ponad dwukrotny wzrost liczby nowych produktów” – przypomina Kaivonen. „Aby stworzyć zespół, który zapewni nam osiągnięcie tego celu przeprowadziliśmy szeroko zakrojoną rekrutację.”

Ciągłe zdobywanie wiedzy, współpraca międzyzespołowa i pokonywanie własnych ograniczeń są głęboko zakorzenione w kulturze Nokian Tyres. Kaivonen z dumą przyznaje, że nowych pracowników udało się bardzo szybko i sprawnie wdrożyć. „Całej firmie należą się zasługi za sukces procesu rekrutacyjnego i zatrudnienie pracowników, którzy pod względem wiedzy, doświadczenia i umiejętności tak świetnie uzupełniają obecny zespół” – mówi Kaivonen.

Misja: nakarmić świat

Nowa inwestycja ma nie tylko służyć zwiększeniu zasobów firmy, ale także zapewnić jak najlepsze wykorzystanie tych już istniejących., Wymaga to elastyczności, efektywności i poszukiwania nowych sposobów na pobudzenie innowacji. „W szerszej perspektywie, nasze produkty pozwalają na jeszcze lepsze wykorzystanie zasobów naturalnych. Prowadzona przez nas działalność badawczo-rozwojowa w dużej mierze związana jest z sektorem rolniczym, którego podstawową zasadą jest dążenie do zwiększenia wydajności istniejących upraw i wykorzystania gruntów rolnych w możliwie jak najbardziej zrównoważony sposób” – tłumaczy Kaivonen.

Lepsze opony faktycznie przyczyniają się do realizacji celu jakim jest nakarmienie świata. „Transport drogowy, emisja dwutlenku węgla, zużycie paliwa, ograniczenie zanieczyszczenia gleb – nowoczesne technologie wykorzystywane przy produkcji opon mają bardzo duży wpływ na światową produkcję żywności” – zaznacza Kaivonen.

 

Dodatkowe informacje i zdjęcia

Zdjęcia i materiały prasowe: www.nokiantyres.com/NHTinvestmentPR

Strona producenta: www.nokiantyres.com/heavy

***

O Nokian Tyres

Nokian Tyres opracowuje i produkuje opony premium dla osób ceniących bezpieczeństwo i przykładających wagę do zrównoważonego rozwoju. Zainspirowani naszym skandynawskim dziedzictwem, tworzymy innowacyjne produkty dla samochodów osobowych, ciężarówek i maszyn przemysłowych, które zapewniają spokój w każdych warunkach jazdy. Częścią naszej grupy jest sieć Vianor, specjalizująca się w usługach wulkanizacyjnych i konserwacji pojazdów. W 2018 r. obrót spółki wyniósł 1,6 mld euro, przy zatrudnieniu na poziomie ok. 4 800 osób. Nokian Tyres jest spółką notowaną na giełdzie Nasdaq Helsinki. Więcej informacji: www.nokiantyres.pl