FacebookInstagramLinkedInmenu-iconPinicon-playscroll-downsearchTwitterWhatsappYouTube
Menu
  1. Dział obsługi klienta/
  2. Konserwacja i wymiana opon/
  3. Stan opon

Stan opon

Sortuj wg

6 artykuły

Przed każdą jazdą oceń wzrokowo stan opon, a co 3-4 tygodnie przeprowadź bardziej wnikliwą kontrolę. Zapewnisz sobie w ten sposób komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz wydłużysz żywotność opon.

Należy natychmiast udać się do warsztatu, jeżeli w trakcie użytkowania z opony uchodzi powietrze, albo jeżeli zauważysz uszkodzenie bieżnika lub ściany bocznej opony, na przykład przebicie, przecięcie, otarcie lub nierównomierne zużycie.

Zalecamy równoczesną zmianę wszystkich opon, choć w uzasadnionych przypadkach dopuszczalna jest zmiana dwóch - obu przednich lub obu tylnych, z tym że nowe opony powinny być takie same jak stare (ta sama marka i model), aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie właściwości jezdne.

Choć żywotność opony od daty produkcji nie jest określona ustawowo, należy przyjąć, że oponę można uznać i sprzedawać jako nową przez okres 5 lat od daty produkcji. Zalecany okres użytkowania opony wynosi sześć, a maksymalny wiek 10 lat.

Częstą przyczyną jest zbyt niskie ciśnienie w stosunku do masy lub obciążenia pojazdu, brak zbieżności kół lub zużyte sprężyny/amortyzatory. Istotną rolę odgrywa również styl jazdy - nagłe hamowanie i przyspieszanie oraz ostre wchodzenie w zakręty przyspieszają zużycie opon. W samochodach z napędem …