1. Informacje o oponach/
  2. Konserwacja i wymiana opon/
  3. Stan opon

Stan opon

Sortuj wg

5 artykuły

Przed każdą jazdą oceń wzrokowo stan opon, a co 3-4 tygodnie przeprowadź bardziej wnikliwą kontrolę. Zapewnisz sobie w ten sposób komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz wydłużysz żywotność opon.

Należy natychmiast udać się do warsztatu, jeżeli w trakcie użytkowania z opony uchodzi powietrze, albo jeżeli zauważysz uszkodzenie bieżnika lub ściany bocznej opony, na przykład przebicie, przecięcie, otarcie lub nierównomierne zużycie.

Zalecamy równoczesną zmianę wszystkich opon, choć w uzasadnionych przypadkach dopuszczalna jest zmiana dwóch - obu przednich lub obu tylnych, z tym że nowe opony powinny być takie same jak stare (ta sama marka i model), aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie właściwości jezdne.

Częstą przyczyną jest zbyt niskie ciśnienie w stosunku do masy lub obciążenia pojazdu, brak zbieżności kół lub zużyte sprężyny/amortyzatory. Istotną rolę odgrywa również styl jazdy - nagłe hamowanie i przyspieszanie oraz ostre wchodzenie w zakręty przyspieszają zużycie opon. W samochodach z napędem …