czw czerwca 27 03:00 2024 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

Nokian Tyres i UPM wspólnie wprowadzają na rynek pierwszą oponę koncepcyjną wykonaną z nowego odnawialnego materiału, który może zastąpić w oponach sadzę

Nokian Tyres, wiodąca firma zajmująca się opracowaniem i produkcją opon klasy premium, oraz UPM, czołowy ekspert w dziedzinie produkcji biomateriałów, nawiązały współpracę w celu dalszego zwiększenia zrównoważonego rozwoju w branży oponiarskiej, wprowadzając pierwszą oponę koncepcyjną wykonaną z nowego materiału odnawialnego, który potencjalnie może zastąpić znaczną część sadzy obecnie stosowanej w produkcji opon.

Innowacyjny materiał o nazwie UPM BioMotion™ RFF jest obiecującą, w pełni odnawialną, opartą na ligninie alternatywą dla tradycyjnej sadzy, zmniejszającą zapotrzebowanie na materiały kopalne i obniżającą emisję dwutlenku węgla podczas produkcji opon.

Nokian Tyres od dawna badało innowacyjne sposoby wykorzystania tego materiału i opatentowało sposób na jego użycie w oponach. Teraz Nokian Tyres udziela licencji na swój patent UPM, co umożliwi UPM dostarczanie surowców dla przemysłu oponiarskiego. UPM będzie produkować materiał w będącej na ukończeniu biorafinerii biochemicznej w Leunie w Niemczech.

Nasza współpraca z Nokian Tyres oznacza ekscytujące wejście naszych Renewable Functional Fillers (Odnawialnych Wypełniaczy Funkcjonalnych) na światowe rynki opon. Dzięki pomyślnej demonstracji ich wartości użytkowej łatwiej nam będzie położyć podwaliny pod skalowanie naszej działalności w zakresie biorafinacji, aby móc wnieść znaczący wkład w zrównoważoną transformację sektora mobilności i nie tylko – mówi Michael Duetsch, wiceprezes ds. biochemii UPM.

Nokian Tyres Green Step Ligna – pierwsza w historii opona koncepcyjna wykorzystująca w pełni odnawialny surowiec ligninowy UPM BioMotion™ RFF

Opona koncepcyjna Nokian Tyres Green Step Ligna jest pierwszą w historii oponą wykonaną z UPM BioMotion™ RFF, w pełni odnawialnego surowca ligninowego na bazie drewna produkowanego przez UPM. W oponie koncepcyjnej cała sadza kopalna w ścianach bocznych zastąpiona została nowym surowcem.

Dzięki tej oponie koncepcyjnej demonstrujemy użyteczność przełomowego nowego surowca w oponach. Nasza opona koncepcyjna oznacza skok w stronę wykorzystania materiałów odnawialnych nie tylko dla nas, ale dla całej branży oponiarskiej. Poprzez prototypowe wykorzystanie tego odnawialnego materiału w naszych oponach chcemy ustanowić nowe standardy odpowiedzialności za środowisko – mówi Teemu Soini, wiceprezes ds. innowacji i rozwoju w Nokian Tyres.

Pierwsza opona koncepcyjna Nokian Tyres zawierająca UPM BioMotion™ RFF zostanie zaprezentowana na niemieckiej konferencji przemysłu gumowego DKT 2024 w Norymberdze w dniach 1–4 lipca na stoisku UPM 527 w hali 9.

Właściwości lepsze od sadzy

Nieustannie pracujemy nad innowacjami, które przybliżają nas do celu, jakim jest zwiększenie udziału surowców pochodzących z recyklingu lub odnawialnych w oponach do 50% do 2030 roku. Od roku 2022 część sadzy używanej przez Nokian Tyres pochodzi z materiałów recyklowanych. Postrzegamy ligninę jako obiecującą odnawialną alternatywę dla tradycyjnej sadzy, a w przyszłości mamy nadzieję, że odnawialne materiały wypełniające na bazie ligniny także znajdą zastosowanie w oponach, uzupełniając rosnący udział materiałów pochodzących z recyklingu – wyjaśnia Teemu Soini.

Sadza używana jest aktualnie w oponach jako wypełniacz wzmacniający, aby poprawić takie ich własności fizyczne, jak wytrzymałość i elastyczność. Według wstępnych testów laboratoryjnych UPM Biomotion™ RFF ma właściwości lepsze od tradycyjnej sadzy. Zastąpienie znacznej części stosowanej obecnie w oponach sadzy nowym odnawialnym materiałem wypełniającym oznacza ogromny potencjał dla bardziej zrównoważonych opon, ponieważ wypełniacze stanowią około 30 procent surowców w oponie.

UPM w pierwszej kolejności dostarczy oponę UPP Biomotion RFF firmie Nokian Tyres do prototypowania. Obejmuje to rygorystyczne testy umożliwiające wykorzystanie nowego materiału w produkcji. Nokian Tyres dokładnie ocenia wydajność, bezpieczeństwo i wpływ na środowisko tego materiału w porównaniu z tradycyjną sadzą.

Pobrać zdjęcia

 

Dalsze informacje:

PR Marketing Manager Zuzana Seidl, tel. +420603578866,

[email protected]

Jaroslav Nálevka, konsultant ds. PR, McCann Praga, tel. +420 725 865 874,

[email protected]

Twitter I YouTube I Facebook I LinkedIn I Instagram

Nokian Tyres projektuje i produkuje opony klasy premium dla ludzi, którzy cenią sobie bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i przewidywalność.  Inspirując się naszym skandynawskim dziedzictwem, tworzymy innowacyjne produkty dla samochodów osobowych, ciężarowych i maszyn ciężkich, które zapewniają spokój ducha w każdych warunkach jazdy. Nasza sieć Vianor prowadzi serwis opon i samochodów. W 2023 roku nasza sprzedaż netto wyniosła łącznie 1 174 mln EUR. Na koniec 2023 roku zatrudnialiśmy ponad 3 400 specjalistów. Spółka Nokian Tyres jest notowana na Nasdaq Helsinki. Więcej informacji: www.nokiantyres.pl

UPM Biochemicals

UPM Biochemicals oferuje innowacyjne, zrównoważone i konkurencyjne biochemikalia na bazie drewna do zastępowania surowców kopalnych i pomocy w poprawie efektywność środowiskową w różnych zastosowaniach. Segmenty zastosowań odnawialnych glikoli obejmują tekstylia, butelki PET, opakowania, chłodziwa, kompozyty, farmaceutyki, kosmetyki i detergenty. Odnawialne Wypełniacze Funkcjonalne (Renewable Functional Fillers – RFF) na bazie ligniny stanowią zrównoważoną alternatywę dla sadzy oraz wytrącanej krzemionki w szerokim zakresie zastosowań gumy i tworzyw sztucznych. UPM buduje biorafinerię na skalę przemysłową w Leunie w Niemczech, aby przetwarzać lite drewno na biochemikalia nowej generacji. UPM Biochemicals przyspiesza przejście do biogospodarki o obiegu zamkniętym, w której surowce odnawialne, zrównoważona produkcja i zrównoważona konsumpcja są nową normą.

www.upmbiochemicals.com

Obserwuj UPM Biochemicals na LinkedIn | #UPMbiochemicals 

UPM

Dostarczamy odnawialne i odpowiedzialne rozwiązania oraz innowacje z myślą o przyszłości wykraczającej poza złoża kopalne w sześciu obszarach biznesowych: UPM Fibres, UPM Energy, UPM Raflatac, UPM Specialty Papers, UPM Communication Papers i UPM Plywood. Jako lider branży w zakresie odpowiedzialności, jesteśmy zaangażowani w realizację Ambicji Biznesowej ONZ na rzecz 1,5°C oraz opartych na nauce celów łagodzenia zmian klimatycznych. Zatrudniamy 16 600 osób na całym świecie, a nasza roczna sprzedaż wynosi około 10,5 miliarda euro. Nasze akcje są notowane na Nasdaq Helsinki Ltd. UPM Biofore – Beyond fossils. www.upm.com

Obserwuj UPM na X | LinkedIn | Facebook | YouTube | Instagram | #UPM #biofore #beyondfossils


Attachments

Picture: Nokian Tyres Green Step Ligna concept tire is the first tire made with UPM BioMotion™ RFF

Picture: Nokian Tyres general 2024