Etykiety UE pomogą w wyborze opon letnich

Etykiety UE pomogą w wyborze opon letnich

Znajdź opony najodpowiedniejsze dla Ciebie

Kryteria klasyfikacji na etykiecie opon mają za zadanie ułatwić porównanie różnych modeli dzięki zharmonizowanym informacjom. 

Etykieta opony UE od 2012 roku jest obowiązkowa dla wszystkich opon letnich, całorocznych oraz zimowych opon bez kolców do samochodów osobowych, SUV, pick-up, dostawczych i autobusów sprzedawanych w UE. Kryteria klasyfikacji efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni, zewnętrznego hałasu toczenia oraz przyczepności na śniegu i lodzie ułatwiają wybór bezpiecznych i bardziej oszczędnych opon. Etykieta ma postać naklejki umieszczonej na bieżniku opony, ale informacje są również dostępne online na stronach producenta i sprzedawcy, jak również w punktach sprzedaży.

 

PRZYCZEPNOŚĆ NA MOKREJ NAWIERZCHNI

BEZPIECZEŃSTWO NA MOKREJ NAWIERZCHNI

W europejskiej klasyfikacji przyczepności na mokrej jezdni A oznacza najlepszą przyczepność, a E najsłabszą. Parametr ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa opon letnich, bo przekłada się na długość drogi hamowania. Opony o dobrej przyczepności na mokrej jezdni mają krótszą drogę hamowania, są stabilniejsze i ułatwiają manewrowanie.

EFEKTYWNOŚĆ PALIWOWA

EKOLOGICZNA I EKONOMICZNA JAZDA

Efektywność paliwowa oznaczona jest na etykiecie w skali od A do E. Klasa A ma najmniejszy wpływ na zużycia paliwa, a klasa E największy. Dobrej jakości opony mogą zaoszczędzić sporo paliwa. Samochód na oponach klasy A zużywa 0,1 litra paliwa mniej na 100 km niż na oponach B. Zamieniając opony najniższej klasy na najwyższą klasę A, można rocznie zaoszczędzić około 90 litrów paliwa.

HAŁAS TOCZENIA

MNIEJSZA EMISJA HAŁASU

Oznaczenie zewnętrznego hałasu toczenia określa, na ile głośna jest opona dla osób z zewnątrz. Nie odnosi się do poziomu hałasu wewnątrz samochodu. Zewnętrzny hałas toczenia wyrażany jest w decybelach, a jego poziom oznaczają litery A, B i C, gdzie opony o klasie A są najcichsze.

PRZYCZEPNOŚĆ NA ŚNIEGU I LODZIE

BEZPIECZEŃSTWO ZIMĄ

Oprócz wymienionych powyżej cech, opona zatwierdzona do eksploatacji w warunkach surowej zimy ma na etykiecie oznaczenie przyczepności na śniegu, a opona, która zdała międzynarodowy test przyczepności na lodzie, również oznaczenie przyczepności na lodzie. Oznaczenia te wyraźnie określają, na ile bezpieczna jest opona w warunkach zimowych. Etykieta UE nie odnosi się do opon z kolcami; wybierając opony należy więc uwzględnić najczęstsze warunki jazdy.