FacebookInstagramLinkedInPinicon-playscroll-downsearchTwitterWhatsappYouTube
Menu
Menu

UE etykiety na opony

Bezpieczeństwo, efektywność ekonomiczna i środowiskowa

Od listopada 2012 zakup nowych opon na terenie Unii Europejskiej będzie łatwiejszy dzięki nowym etykietom opon, podobnych do tych stosowanych na artykułach sprzętu gospodarstwa domowego. Nowe etykiety mają na celu nakierowanie klienta na zakup lepszej jakości opon, a zatem bezpieczniejszych. W przyszłości oznakowanie będzie widoczne na wszystkich materiałach promocyjnych związanych z oponami oraz w punktach sprzedaży.

Znajdź opony najodpowiedniejsze dla Ciebie

INFORMACJE NA TEMAT TRZECH GŁÓWNYCH PARAMETRÓW OPONY

Parametry opon (efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej nawierzchni i hałas) mają na celu ujednolicenie i nakierowanie decyzji zakupu klienta. Przy dostarczaniu opon jakiemukolwiek klientowi, muszą one być zaopatrzone w standardową etykietę w formie naklejki na oponie lub innego oznaczenia.

OPONY NOKIAN I ETYKIETOWANIE W UE

Nowe etykiety mają na celu ułatwienie klientom wyboru opon. Pomimo iż znakowanie w czytelny sposób pozwala na szybkie porównanie opon między sobą, decyzja o zakupie powinna być też oparta na informacjach od np.: autoryzowanych sprzedawców, testów opublikowanych  przez specjalistyczną prasę, producentów opon. 

ETYKIETY UE POMOGĄ W WYBORZE OPON LETNICH

Od ponad roku na nowych oponach znajdują się etykiety UE, które pomagają klientom w porównywaniu różnych modeli opon. Jednakże wielu kierowców wciąż cechuje niska świadomość na temat wprowadzenia etykiet.

ZNACZENIE TESTÓW PORÓWNAWCZYCH

Etykiety nie stanowią dla konsumentów opon zimowych żadnej wartości dodanej.  Zamiast tego, oznakowanie może być mylące i zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Zgodnie z rozporządzeniem  etykiety mają zastosowanie w oponach zimowych, obowiązkiem oznaczania za pomocą etykiet nie będą objęte opony bieżnikowane, kolcowane.

WARUNKI PANUJĄCE W EUROPIE PÓŁNOCNEJ

Dokonując wyboru opon, konsument musi mieć pewność, że opony odpowiadają warunkom jazdy. Ma to znaczenie zwłaszcza dla opon zimowych, bezkolcowych.

DOBRZE WIEDZIEĆ

Zgodnie z nowym rozporządzeniem znakowane muszą być wszystkie opony do samochodów osobowych, 4x4, dostawczych i ciężarowych i autobusów wyprodukowane po 1 czerwca 2012 roku i dopuszczone do użytku na drogach.

Najczęściej zadawane pytania na temat nowych etykiet w UE