Menu
Menu

UE etykiety na opony

Bezpieczeństwo, efektywność ekonomiczna i środowiskowa

Od listopada 2012 zakup nowych opon na terenie Unii Europejskiej będzie łatwiejszy dzięki nowym etykietom opon, podobnych do tych stosowanych na artykułach sprzętu gospodarstwa domowego. Nowe etykiety mają na celu nakierowanie klienta na zakup lepszej jakości opon, a zatem bezpieczniejszych. W przyszłości oznakowanie będzie widoczne na wszystkich materiałach promocyjnych związanych z oponami oraz w punktach sprzedaży.

Znajdź opony najodpowiedniejsze dla Ciebie

OPONY NOKIAN I ETYKIETOWANIE W UE

Nowe etykiety mają na celu ułatwienie klientom wyboru opon. Pomimo iż znakowanie w czytelny sposób pozwala na szybkie porównanie opon między sobą, decyzja o zakupie powinna być też oparta na informacjach od np.: autoryzowanych sprzedawców, testów opublikowanych  przez specjalistyczną prasę, producentów opon. 

INFORMACJE NA TEMAT TRZECH GŁÓWNYCH PARAMETRÓW OPONY

Parametry opon (efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej nawierzchni i hałas) mają na celu ujednolicenie i nakierowanie decyzji zakupu klienta. Przy dostarczaniu opon jakiemukolwiek klientowi, muszą one być zaopatrzone w standardową etykietę w formie naklejki na oponie lub innego oznaczenia.

ZNACZENIE TESTÓW PORÓWNAWCZYCH

Etykiety nie stanowią dla konsumentów opon zimowych żadnej wartości dodanej.  Zamiast tego, oznakowanie może być mylące i zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Zgodnie z rozporządzeniem  etykiety mają zastosowanie w oponach zimowych, obowiązkiem oznaczania za pomocą etykiet nie będą objęte opony bieżnikowane, kolcowane.